dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Pražský život

Mladí advokáti stáli před soudem kvůli zdravotnímu právu

Čtyři studenti z právnických fakult ČR si vysoudili odměnu v celkové výši 31 tisíc korun. Zvítězili totiž v soutěži O cenu profesora Jaroslava Stránského 2014 ve zdravotnickém právu, kterou vypsal Spolek studentů práv a mladých právníků ELSA Praha a Nadační fond Stránský (NFS). Studenti prokazovali své znalosti v dvoukolovém procesu, do druhého kola postoupilo deset finalistů.

K účasti v soutěži je podle jejich slov přiměla především zvyšující se atraktivita zdravotního práva a reálný předpoklad, že nás v krátké budoucnosti čeká nárůst soudních procesů právě v tomto oboru. Ocenění ve formě finanční hotovosti předal oceněným studentům Martin Jan Stránský, předseda NFS a mezinárodní expert na systémy a protokoly ve zdravotnictví.

„V simulovaných soudních procesech studenti řešili běžné případy, které se dějí dnes a denně. Například může se domoci pacient s roztroušenou sklerózou, kterému byla v Plzni odepřena drahá moderní léčba, svých práv, protože ví, že jiný pacient v Praze ji bez problémů dostal? Uspěl by člověk s tím, že nebude hradit poplatky na ambulanci tím, že Ústavní soud v Brně naznačil i poplatky za hospitalizaci jako protiústavní?,“ vysvětlil Stránský.

Nejlepší profesionální dovednosti a argumentační schopnosti v oblasti zdravotního práva, které se dotýká řady zákonů včetně nového občanského zákoníku, prokázala Daniela Vymetalová. Odnesla si odměnu ve výši 10 000 korun. Poloviční částku získal Filip Baloušek za druhé místo. O třetí místo, a tedy i výhru 3000 korun, se podělili Gabriela Elišáková a Michal Földeš. Všichni vítězové si navíc odnesli poukázky autobusové sítě Eurolines v celkové výši 13 000 korun.

„Soutěž ukázala nedostatek výuky v oblasti praktických zkušeností, dovedností a také ve formě myšlení. Většina soutěžících chybovala právě proto, že hledala řešení v současných východiskách, aniž by brala v potaz chyby celého systému, které trvale znemožňují jakýkoliv pozitivní vývoj ve zdravotnictví. Nicméně, studenti prokázali vysokou míru iniciativy, a to i čistě tím, že se soutěže zúčastnili,“ dodal předseda NFS Martin Jan Stránský.


Další články
Nahoru