dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Mládě vzácných dikobrazů palawanských pokřtil cestovatel
Mládě se narodilo 31. října. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Mládě vzácných dikobrazů palawanských pokřtil cestovatel

Páru dikobrazů palawanských, kteří do Zoo Praha přišli na začátku července tohoto roku, se 31. října narodilo mládě. Při své návštěvě zahrady ho ve středu 9. listopadu pokřtil známý český cestovatel, etnograf a spisovatel, pan Miloslav Stingl. Vzácné mládě jednoho z nejmenších dikobrazů na světě, jehož chov je v Evropě raritou, dostalo jméno Miro.
dikobraz-krest-nahled

Kmotrem mláděte se stal známý cestovatel, etnograf a spisovatel, pan Miloslav Stingl, jenž osobně poznal řadu domorodých kultur a zpracoval své zážitky v četných knihách.

„Jsem rád, že se kmotrem zvířete, o jehož životě toho stále příliš nevíme, stal člověk, který je největším českým cestovatelem naší doby,“ doplnil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Dikobrazi palawanští patří mezi jedny z nejmenších dikobrazů na světě, zřídka přesáhnou váhu čtyř kilogramů. „Chov dikobrazů palawanských je velkou raritou, mimo oblast jejich původního výskytu je najdeme jen ve čtyřech evropských zoo, narození mláděte je tedy velkou vzácností,“ říká o narození malého dikobraza kurátor Pavel Brandl.

O životě dikobrazů palawanských se toho zatím příliš neví. Žijí v nížinných tropických lesích filipínského ostrova Palawan a na přilehlých ostrůvcích ve vyhrabaných norách nebo skalních štěrbinách a aktivní bývají především v noci. Živí se plody, listy i podzemními částmi rostlin. V místě svého původního výskytu jsou ohroženi lovem a především úbytkem jejich přirozeného biotopu – tropických lesů.

První dny po narození malého dikobraza se samice s mládětem ukrývala v dutině, nyní již mohou návštěvníci celou rodinu dikobrazů palawanských pozorovat v jejich expozici v Pavilonu Indonéská džungle.


Další články
Nahoru