Dnes Neděle - zatazeno 20°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražské mládě luskouna je prvním odchovaným v Evropě
Luskouni při shánění potravy využívají svých charakteristických svalů na předních končetinách, díky kterým mají v jednotlivých prstech a drápech velkou sílu. Foto Petr Hamerník / Zoo Praha

Pražské mládě luskouna je prvním odchovaným v Evropě

Samička luskouna krátkoocasého, která se v únoru narodila v Zoo Praha, přešla z mateřského mléka na pevnou stravu. Mládě jménem Šiška bude mít ve středu půl roku a je prvním mládětem tohoto druhu odchovaným v Evropě. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí zahrady Filip Mašek. Zoo Praha je teprve druhou evropskou zahradou, která kriticky ohrožené luskouny chová.

Zoo Praha si může připsat jeden z největších chovatelských úspěchů v celé své historii: Odchov samičky luskouna krátkoocasého Šišky lze považovat za završený. Z mateřského mléka již plně přešla na „pevnou“ stravu. Jde o prvního luskouna odchovaného v Evropě.

„Odchov Šišky je zásadní nejenom proto, že byl spojen s řadou úskalí, ale také z toho důvodu, že jde o první mládě luskouna odchované v Evropě. Přitom je třeba zdůraznit, že tito šupinatí savci žijící v subsaharské Africe a jižní Asii jsou vysoce ohrožení nelegálním lovem a obchodem,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

„Šiška se těší nejen pozornosti návštěvníků či médií, ale je o ní mimořádný zájem i ve světě zoologických zahrad. Její příběh sledují i světové osobnosti ochrany přírody, jako je Jane Goodall. Názornější důkaz významu tohoto odchovu si nedokážu představit,“ dodal.

První týdny života mláděte přitom nebyly bezproblémové. Šiška sice měla obstojnou poporodní váhu, byla zdravá a nechyběla jí chuť do života a rovněž matka Run Hou Tang se o ni vzorně starala, hlídala ji a přikládala si ji na břicho, problém však nastal jinde – matka neprodukovala dostatek mateřského mléka.

Díky přípravkům na podporu laktace, náhradní stravě pro koťata, kterou Šiška ochotně přijímala, a v neposlední řadě díky nepřetržité péči chovatelů však brzy začala přibývat na váze.

Dnes má Šiška přes 1 700 gramů, tedy více než dvanáctinásobek své poporodní váhy. Dvakrát denně s chutí konzumuje speciální luskouní kaši, jejíž základ tvoří larvy včelích trubců.

Obratně šplhá ve větvích expozice v Indonéské džungli, pečlivě prohrabává substrát a za nedlouho bude tak vzrostlá, že už ji matka neuveze na svém hřbetu. Aktivní bývá ráno po deváté hodině, hned po otevření bran zoo, a poté opět kolem 15. hodiny odpolední při krmení.

Pražská zoo pár těchto savců získala před rokem z tchajpejské zoologické zahrady na základě partnerské smlouvy mezi Prahou a tchajwanskou metropolí. Šiška se narodila 2. února samici Run Hou Tang.


Autor: ČTK

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru