Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražské mládě luskouna je prvním odchovaným v Evropě
Luskouni při shánění potravy využívají svých charakteristických svalů na předních končetinách, díky kterým mají v jednotlivých prstech a drápech velkou sílu. Foto Petr Hamerník / Zoo Praha

Pražské mládě luskouna je prvním odchovaným v Evropě

Samička luskouna krátkoocasého, která se v únoru narodila v Zoo Praha, přešla z mateřského mléka na pevnou stravu. Mládě jménem Šiška bude mít ve středu půl roku a je prvním mládětem tohoto druhu odchovaným v Evropě. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí zahrady Filip Mašek. Zoo Praha je teprve druhou evropskou zahradou, která kriticky ohrožené luskouny chová.

Zoo Praha si může připsat jeden z největších chovatelských úspěchů v celé své historii: Odchov samičky luskouna krátkoocasého Šišky lze považovat za završený. Z mateřského mléka již plně přešla na „pevnou“ stravu. Jde o prvního luskouna odchovaného v Evropě.

„Odchov Šišky je zásadní nejenom proto, že byl spojen s řadou úskalí, ale také z toho důvodu, že jde o první mládě luskouna odchované v Evropě. Přitom je třeba zdůraznit, že tito šupinatí savci žijící v subsaharské Africe a jižní Asii jsou vysoce ohrožení nelegálním lovem a obchodem,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

„Šiška se těší nejen pozornosti návštěvníků či médií, ale je o ní mimořádný zájem i ve světě zoologických zahrad. Její příběh sledují i světové osobnosti ochrany přírody, jako je Jane Goodall. Názornější důkaz významu tohoto odchovu si nedokážu představit,“ dodal.

První týdny života mláděte přitom nebyly bezproblémové. Šiška sice měla obstojnou poporodní váhu, byla zdravá a nechyběla jí chuť do života a rovněž matka Run Hou Tang se o ni vzorně starala, hlídala ji a přikládala si ji na břicho, problém však nastal jinde – matka neprodukovala dostatek mateřského mléka.

Díky přípravkům na podporu laktace, náhradní stravě pro koťata, kterou Šiška ochotně přijímala, a v neposlední řadě díky nepřetržité péči chovatelů však brzy začala přibývat na váze.

Dnes má Šiška přes 1 700 gramů, tedy více než dvanáctinásobek své poporodní váhy. Dvakrát denně s chutí konzumuje speciální luskouní kaši, jejíž základ tvoří larvy včelích trubců.

Obratně šplhá ve větvích expozice v Indonéské džungli, pečlivě prohrabává substrát a za nedlouho bude tak vzrostlá, že už ji matka neuveze na svém hřbetu. Aktivní bývá ráno po deváté hodině, hned po otevření bran zoo, a poté opět kolem 15. hodiny odpolední při krmení.

Pražská zoo pár těchto savců získala před rokem z tchajpejské zoologické zahrady na základě partnerské smlouvy mezi Prahou a tchajwanskou metropolí. Šiška se narodila 2. února samici Run Hou Tang.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru