dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Mláďata vzácného sokola se vylíhla na komíně malešické spalovny
Sokolu stěhovavému se v Praze líbí. Foto: prague.peregrines.cz

Mláďata vzácného sokola se vylíhla na komíně malešické spalovny

Na komíně pražské spalovny v Malešicích se vylíhla nejméně dvě mláďata vzácného sokola stěhovavého. Hnízdní budka byla na komín umístěna před třemi měsíci.

Budku na komín ZEVO (Zařízení na energetické využití odpadu) Malešice umístily Česká společnost ornitologická (ČSO) a Pražské služby.

spalovna-malesice-nahled

Malešická spalovna

„Vzhledem k tomu, že samička je ještě mladá, jsme měli pochybnosti, zda hnízdění vůbec probíhá. Na přesné výsledky ještě stále čekáme, ale při poslední kontrole v Malešicích jsme pozorovali a vyfotografovali minimálně dvě mláďata," uvedl Dušan Rak z ČSO.

mlade-sokola-malesice-4_1-nahled

Mládě sokola stěhovavého

Sokol stěhovavý je kriticky ohrožený druh dravého ptáka, který téměř před několika desetiletími v Evropě vyhynul. Podle ornitologů se díky systematické ochraně postupně sokoli vracejí na svá historická hnízdiště. Ta jsou umístěna především na vysokých a klidných skalních stěnách.

Každý další hnízdící pár ochránci považují za velký úspěch. Doposud jediným pražským hnízdištěm sokola stěhovavého byl komín teplárny v Michli, kde loni poprvé zahnízdil jeden pár tohoto dravce.

Čtěte také: V Praze zpíval skřivan, holubi vyvedli mladé. Ptáci se vrátili do města, někteří zde přezimovali 

Podívejte se: Fotogalerie – největší noclehárna pro labutě je na nepřístupném ostrůvku u Karlova mostu


Další články
Nahoru