Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 28°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Mláďata nestorů kea jsou adoptována vlastními rodiči
Mláďata nestorů kea obydlela expozici Rákosova pavilonu. Foto: Petr Hamerník/ Zoo Praha

Mláďata nestorů kea jsou adoptována vlastními rodiči

Mláďata nestorů kea obydlela expozici spolu se svými rodiči. Malí papoušci byli uměle dokrmeni v zázemí a s rodičovským párem – samcem Rudym a samicí Judy – se proto seznámili až nyní.

V první voliéře Rákosova pavilonu poblíž hlavního vchodu je velmi živo. Vedle mláďat tomu přispívá i aktuální počasí, které tyto jediné vysokohorské papoušky světa vybízí k aktivitě.

„V zásadě se jedná o adopci vlastními rodiči,“ říká kurátor ptáků Antonín Vaidl. Tento alternativní způsob odchovu se zde už dříve osvědčil u krasek krátkoocasých a několika druhů sojkovců. V případě papoušků jde ale v pražské zoo o premiéru.

„Nezkušená samice Judy hnízdila poprvé, a tak jsme její vejce raději umístili do líhně. Ptáčata se vylíhla na přelomu února a března a my jsme je poté v inkubátoru ručně dokrmovali,“ popisuje Vaidl odchov s tím, že jde o čtvrté a páté mládě tohoto ohroženého druhu v historii Zoo Praha.

Malé nestory ale bylo třeba včas socializovat s ostatními ptáky svého druhu. S ohledem na jejich inteligenci, která je výjimečná i mezi obecně velmi vynalézavými papoušky, bylo důležité je nechat v izolaci od dalších jedinců jen po nezbytnou dobu.

„Na začátku léta jsme proto mláďata umístili do hnízdní nory za kontaktní mřížku. Mohla se tak seznamovat s rodiči a my se o ně mohli dál starat a pozorovat, jak na sebe reagují,“ vysvětluje Vaidl. V následujících týdnech se metoda osvědčila. Mláděcí zvuky žadonící o pozornost vybudily pár dospělců k rodičovskému chování. „Když jsme mřížku odstranili, samice už měla na ptáčata větší vazbu, ale samec byl bázlivější a zprvu se je snažil odehnat. Už za pár dní jsme ale pozorovali, jak i on obě mláďata krmí a stará se o ně přímo vzorně.“

Aktuálně tak návštěvníci naleznou ve voliéře skupinu čtyř ptáků. Vedle už zmíněné zvídavosti, díky které nestoři rádi řeší připravené rébusy a hlavolamy v podobě různých enrichmentových prvků, a adaptace na chladnější klima, jsou tito novozélandští papoušci zvláštní také svou všežravostí. V přírodě jsou schopni ulovit drobné obratlovce, a tak jim krmnou dávku kořenové zeleniny v Zoo Praha zpestřují i vařená vejce jako zdroj živočišných bílkovin.


Autor: Cen

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

Dnes v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Dnes v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Zítra: Svět podle Čapků

Včera v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

30. září 2023 v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

30. září 2023 v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Další články
Nahoru