Dnes Středa - oblacno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Mláďata nestorů kea jsou adoptována vlastními rodiči
Mláďata nestorů kea obydlela expozici Rákosova pavilonu. Foto: Petr Hamerník/ Zoo Praha

Mláďata nestorů kea jsou adoptována vlastními rodiči

Mláďata nestorů kea obydlela expozici spolu se svými rodiči. Malí papoušci byli uměle dokrmeni v zázemí a s rodičovským párem – samcem Rudym a samicí Judy – se proto seznámili až nyní.

V první voliéře Rákosova pavilonu poblíž hlavního vchodu je velmi živo. Vedle mláďat tomu přispívá i aktuální počasí, které tyto jediné vysokohorské papoušky světa vybízí k aktivitě.

„V zásadě se jedná o adopci vlastními rodiči,“ říká kurátor ptáků Antonín Vaidl. Tento alternativní způsob odchovu se zde už dříve osvědčil u krasek krátkoocasých a několika druhů sojkovců. V případě papoušků jde ale v pražské zoo o premiéru.

„Nezkušená samice Judy hnízdila poprvé, a tak jsme její vejce raději umístili do líhně. Ptáčata se vylíhla na přelomu února a března a my jsme je poté v inkubátoru ručně dokrmovali,“ popisuje Vaidl odchov s tím, že jde o čtvrté a páté mládě tohoto ohroženého druhu v historii Zoo Praha.

Malé nestory ale bylo třeba včas socializovat s ostatními ptáky svého druhu. S ohledem na jejich inteligenci, která je výjimečná i mezi obecně velmi vynalézavými papoušky, bylo důležité je nechat v izolaci od dalších jedinců jen po nezbytnou dobu.

„Na začátku léta jsme proto mláďata umístili do hnízdní nory za kontaktní mřížku. Mohla se tak seznamovat s rodiči a my se o ně mohli dál starat a pozorovat, jak na sebe reagují,“ vysvětluje Vaidl. V následujících týdnech se metoda osvědčila. Mláděcí zvuky žadonící o pozornost vybudily pár dospělců k rodičovskému chování. „Když jsme mřížku odstranili, samice už měla na ptáčata větší vazbu, ale samec byl bázlivější a zprvu se je snažil odehnat. Už za pár dní jsme ale pozorovali, jak i on obě mláďata krmí a stará se o ně přímo vzorně.“

Aktuálně tak návštěvníci naleznou ve voliéře skupinu čtyř ptáků. Vedle už zmíněné zvídavosti, díky které nestoři rádi řeší připravené rébusy a hlavolamy v podobě různých enrichmentových prvků, a adaptace na chladnější klima, jsou tito novozélandští papoušci zvláštní také svou všežravostí. V přírodě jsou schopni ulovit drobné obratlovce, a tak jim krmnou dávku kořenové zeleniny v Zoo Praha zpestřují i vařená vejce jako zdroj živočišných bílkovin.


Autor: Cen

Praha 10 otevře hřiště Sobotecká

Dnes v 11:42

Praha 10 zve na otevření nově zrekonstruovaného hřiště Sobotecká na desítkových Vinohradech. Výslednou podobu této významné herní plochy ovlivnilo participativního setkání s místními občany. Architekt projektu do výslední podoby zapracoval maximum nápadů a podnětů.

Den pro zdraví

Dnes v 06:52

Den pro zdraví se v Praze 10 koná 19. června od 9:30 hodin.

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhém pololetí

Včera v 08:53

Cyklus Hudba na hradbách na Bastionu věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě zve na další koncerty.

Komentovaná vycházka: Malešice v minulosti i současnosti

Včera v 08:11

Na vycházce v úterý 25. června od 17 hodin návštěvníci poznají historii této části Prahy 10 a zároveň se seznámí s osobnostmi, jejichž životní dráha je s Malešicemi spojena: s rodinou Malešických z Černožic, s Janem Milíčem z Kroměříže, s hrabaty Vratislavů z Mitrovic, komorním radou a...

Praha 6: Hanspaulský festival

Včera v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Letní kino Jezerka: Obrazy pražské periferie

17. června 2024 v 10:53

Spolek Probuďme Nusle přináší ve čtvrtek 20. června první letošní promítání v Altánu. Od 20:20 hodin uvidíte dokumentární film Obrazy pražské periferie, ztvárněným místním umělcem Josefem Císařovským. S mistrem bude po promítání vedena debata.

Praha 14 zprovozní v ulici Bratří Venclíků nový odbor dopravních přestupků

17. června 2024 v 09:42

Dopravní přestupky dosud řešil pražský magistrát, avšak od 1. července je budou mít na starosti radnice. Důvodem změny je novela silničního zákona. Na Praze 14 proto vznikl zcela nový odbor dopravních přestupků, který bude sídlit na adrese Bratří Venclíků 1070/2. Informovala o tom tajemnice ÚMČ...

Džbán Park je letos na větší ploše a s několika změnami

17. června 2024 v 09:11

Od začátku června funguje na jižním břehu vodní nádrže Džbán odpočinková plocha Džbán Park. Oproti loňskému roku nabízí větší plochu pro rekreaci a došlo k několika dalším změnám, které mají přinést více komfortu.

Praha 1 chystá interaktivní mapu občanské vybavenosti

17. června 2024 v 08:58

Praha 1 připravuje interaktivní mapu občanské vybavenosti na území městské části. Digitální online nástroj umožní vyhledávat a zobrazovat informace o konkrétních místech. O podrobnostech v červnovém vydání zpravodajsko-publicistického magazínu Jedna informoval radní Karel Grabein...

V Kolbenově se bude tančit

16. června 2024 ve 14:50

Praha 9 a Škola tance pro všechny zvou na další tančírnu 19. června na plácek u budovy Afi City v Kolbenově ulici.

Zaměstnanci Pragovka Gallery podpořili Fond pomoci zřízený Prahou 9

16. června 2024 v 09:37

Letos na jaře Praha 9 založila Fond pomoci, který lidem v nouzi usnadňuje překonat dočasné obtíže. Fond je financován z veřejných prostředků, od individuálních dárců i dárců z řad společností. Jedním z takových dárců jsou nově i zaměstnanci Pragovka Gallery, kteří mezi s sebou do fondu vybrali...

Pietní akt připomene Josefa Fantu

16. června 2024 v 07:00

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se Spolkem Svatobor pořádají ve čtvrtek 20. června od 17 hodin pietní akt u příležitosti 70 let od úmrtí významného českého architekta Josefa Fanty (1856–1954).

Další články
Nahoru