Mistrovství světa v yoyování vyhrál v Praze korejský teenager
11. srpna 2025 09:15
„Udělal jsem hodně chyb, proto jsem opravdu nečekal, že vyhraju. Na letošní mistrovství jsem trénoval 11 měsíců. Až se vrátím domů, začnu se připravovat na další ročník,“ uvedl Mir Kim po vyhlášení výsledků.
Korejec Kim přijel do Prahy na mistrovství soutěžit společně se svou sestrou Miri Kim, která soutěžila jak v hlavní kategorii, tak ve vedlejší čistě ženské. Před šampionátem trénovali společně několik hodin denně a jejich úsilí se vyplatilo – právě Miri Kim ovládla kategorii žen. Nejlepší českou soutěžící byla Kateřina Halíková, která se mezi ženami umístila na třetí příčce.
Podle organizátorů byl letošní ročník velmi úspěšný. „Mistrovství se podařilo uspořádat na špičkové úrovni, prostory Cubexu jsme úplně vyprodali a finálový den si přišlo užít přes 1 200 diváků z celého světa,“ uvedl Tomáš Bubák, předseda České Yoyo Asociace. Praha mistrovství světa hostila po jedenácti letech.
Do letošního mistrovství světa se přihlásilo 287 soutěžících ze 40 zemí. Své výkony poměřili v šesti hlavních a třech vedlejších kategoriích. Největší zastoupení měli yoyeři z Japonska a Spojených států, přičemž česká účast byla v počtu soutěžících třetí největší. „Vysoká účast Čechů je jasným důkazem toho, že naše yoyo scéna patří
k nejaktivnějším na světě,“ dodává Tomáš Bubák.
Moderní yoyování je dynamický freestylový sport, ve kterém soutěžící předvádějí sestavy na hudbu, plné rychlých a kreativních triků. Moderní yoyo se oproti tomu běžnému nevrací samo do ruky, ale musí se roztočit a chytit pomocí přesných pohybů ruky a provázku.
Yoya pro moderní yoyování mají kovová ložiska, díky kterým se protáčejí a jsou uzpůsobena na triky. Ty jsou často komplexní a hráči si většinu z nich sami vymýšlejí. Výkony jsou hodnoceny za technickou náročnost a za umělecký dojem, tedy soulad s hudbou, plynulost a celkový efekt vystoupení.

Přidejte si nás na domovskou