dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Pražská politika

Místostarostku Prahy 8 Borhyovou dohnal problém s bydlištěm, složí zastupitelský mandát

Místostarostka Prahy 8 Alena Borhyová (ANO) v říjnu skončí ve funkci a složí mandát zastupitelky. Důvodem je problém s trvalým pobytem. Borhyová to uvedla v tiskovém prohlášení. Borhyová si loni v prosinci přehlásila trvalé bydliště do Dolních Chaber mimo volební obvod Prahy 8, což zákon neumožňuje. Opozice ji několikrát vyzvala k odstoupení.

„Chtěla bych Vás tímto informovat, že jsem dnešního dne přistoupila k rezignaci na svůj mandát zastupitele a funkci místostarostky na Praze 8. Starosta městské části byl informován, přičemž k faktickému složení mandátu dojde do konce října, během kterého proběhne předání celé mé agendy mému nástupci," uvedla Borhyová.

Borhyová měla trvalý pobyt mimo volební obvod Prahy 8 od prosince 2015 do letošního 24. září, od kdy má zapsánu novou libeňskou adresu. „Dle mého názoru je celá tato kauza řekněme ukázkou přepjatého formalismu, neboť změna mého trvalého pobytu o pár metrů nemá v žádném případě vliv na můj vztah k Praze 8. Svým voličům jsem se nijak nevzdálila," uvedla.

Na Praze 8 se prý narodila, žije tu celý život a vychovala tu i děti. „Morálně necítím, že bych se dopustila nějakého zavrženíhodného jednání, jak jsem opakovaně napadána opozičními kolegy," sdělila.

Když si měnila trvalý pobyt, netušila podle svých slov, že tím porušuje zákon. „Některé domy v této ulici jsou na Praze 8 ještě v MČ Praha 8, jiné domy jsou k mé smůle sice také součástí Prahy 8, avšak již na území MČ Praha – Dolní Chabry. Ačkoliv i nad tímto územím vykonává MČ Praha 8 výkon přenesené působnosti, jedná se striktně vzato o jinou městskou část," napsala v prohlášení.

V momentě, kdy Borhyová v zastupitelstvu skončí, na její místo nastoupí náhradník z ANO. Stejně tak bude ANO vybírat kandidáta na uvolněné místo v radě. Novému členu mandát vznikne až při dalším jednání zastupitelů, kde bude pravděpodobně volen i nový radní.

Na problém s bydlištěm upozornili opoziční zastupitelé na zářijovém zasedání. Osmička sobě a TOP 09 se dokonce obrátili na ředitelku magistrátu, v jejíž pravomoci je případný problém s bydlištěm řešit. Její zásah nyní vzhledem rozhodnutí Borhyové nebude třeba.

Po komunálních volbách v roce 2014 vznikla v Praze 8 menšinová koalice ANO, ČSSD a Strany zelených, která vládne s podporou komunistů. Starostou se stal Roman Petrus (ČSSD) a Borhyová místostarostkou pro kulturu. ODS a TOP 09, které vládly v Praze 8 minulé volební období, přešly do opozice.


Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

21. března 2019 v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

21. března 2019 v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

20. března 2019 v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

20. března 2019 ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru