dnes
Sobota - polojasno
0°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
3°C
Pražská politika

Místostarostku Prahy 8 Borhyovou dohnal problém s bydlištěm, složí zastupitelský mandát

Místostarostka Prahy 8 Alena Borhyová (ANO) v říjnu skončí ve funkci a složí mandát zastupitelky. Důvodem je problém s trvalým pobytem. Borhyová to uvedla v tiskovém prohlášení. Borhyová si loni v prosinci přehlásila trvalé bydliště do Dolních Chaber mimo volební obvod Prahy 8, což zákon neumožňuje. Opozice ji několikrát vyzvala k odstoupení.

„Chtěla bych Vás tímto informovat, že jsem dnešního dne přistoupila k rezignaci na svůj mandát zastupitele a funkci místostarostky na Praze 8. Starosta městské části byl informován, přičemž k faktickému složení mandátu dojde do konce října, během kterého proběhne předání celé mé agendy mému nástupci," uvedla Borhyová.

Borhyová měla trvalý pobyt mimo volební obvod Prahy 8 od prosince 2015 do letošního 24. září, od kdy má zapsánu novou libeňskou adresu. „Dle mého názoru je celá tato kauza řekněme ukázkou přepjatého formalismu, neboť změna mého trvalého pobytu o pár metrů nemá v žádném případě vliv na můj vztah k Praze 8. Svým voličům jsem se nijak nevzdálila," uvedla.

Na Praze 8 se prý narodila, žije tu celý život a vychovala tu i děti. „Morálně necítím, že bych se dopustila nějakého zavrženíhodného jednání, jak jsem opakovaně napadána opozičními kolegy," sdělila.

Když si měnila trvalý pobyt, netušila podle svých slov, že tím porušuje zákon. „Některé domy v této ulici jsou na Praze 8 ještě v MČ Praha 8, jiné domy jsou k mé smůle sice také součástí Prahy 8, avšak již na území MČ Praha – Dolní Chabry. Ačkoliv i nad tímto územím vykonává MČ Praha 8 výkon přenesené působnosti, jedná se striktně vzato o jinou městskou část," napsala v prohlášení.

V momentě, kdy Borhyová v zastupitelstvu skončí, na její místo nastoupí náhradník z ANO. Stejně tak bude ANO vybírat kandidáta na uvolněné místo v radě. Novému členu mandát vznikne až při dalším jednání zastupitelů, kde bude pravděpodobně volen i nový radní.

Na problém s bydlištěm upozornili opoziční zastupitelé na zářijovém zasedání. Osmička sobě a TOP 09 se dokonce obrátili na ředitelku magistrátu, v jejíž pravomoci je případný problém s bydlištěm řešit. Její zásah nyní vzhledem rozhodnutí Borhyové nebude třeba.

Po komunálních volbách v roce 2014 vznikla v Praze 8 menšinová koalice ANO, ČSSD a Strany zelených, která vládne s podporou komunistů. Starostou se stal Roman Petrus (ČSSD) a Borhyová místostarostkou pro kulturu. ODS a TOP 09, které vládly v Praze 8 minulé volební období, přešly do opozice.


Pražští zastupitelé odmítli stáhnout z programu jednání rozpočet metropole na rok 2019

13. prosince 2018 v 15:48

Opozičním ODS a ANO se nepodařilo prosadit vyškrtnutí návrhu rozpočtu na rok 2019 z programu dnešního jednání pražských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové diskusi zastupitelé návrh v hlasování odmítli, uvedla ČTK. 

ODS: Nechceme, aby měla Praha 80 procent prostředků na investice zaparkováno v rezervách

13. prosince 2018 v 10:30

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ODS kritizovali návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019. Je podle nich málo ambiciózní.

ANO: Návrh pražského rozpočtu v aktuální podobě je pro nás nepřijatelný

13. prosince 2018 v 09:50

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ANO prohlásili, že návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019 toto opoziční hnutí nepodpoří. Rozpočet má být hlavním bodem programu jednání zastupitelstva, které začne v 10...

Další články
Nahoru