dnes
Čtvrtek - zatazeno
28°C
zítra
Pátek - skorojasno
27°C
pozítří
Sobota - zatazeno
29°C
Místostarostka Prahy 8: Magistrát by mohl přidat na empatii a nechovat se jako vrchnost
Místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková. Foto: archiv

Místostarostka Prahy 8: Magistrát by mohl přidat na empatii a nechovat se jako vrchnost

Současná místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková, která má na starosti oblast kultury, zdravotnictví a především sociálních služeb, hovořila se serverem Pražský patriot o budovaném a dlouho očekávaném libeňském Domu sociálních služeb a také o komplikovaném vztahu „osmičky" a magistrátu. Jako lídr kandidátky ODS v osmé městské části pro podzimní komunální volby zhodnotila činnost v uplynulých letech a také prozradila plány do budoucna, které by ráda zrealizovala, pokud jí umožní voliči pokračovat v práci pro městskou část.

Jaký přínos bude mít pro obyvatele Prahy 8 Dům sociálních služeb v ulici S. K. Neumanna, jehož stavba začala letos na jaře?
Hlavní přínos je v dostupnosti kvalitní specializované pomoci seniorům s onemocněním demence a jejich rodinám. Právě rodina jako celek zde nalezne řešení, které dnes často musí hledat daleko za Prahou. Senior může zůstat v blízkosti svého domova a v zařízení nalezne kvalifikovanou a finančně dostupnou službu.

I když jsme právě položili základy objektu, tak není od věci zmínit, že mým přáním je, aby nové zařízení nabídlo příjemné domácí prostředí, kde se bude celá rodina ráda potkávat.

rozestaveny-dum-socialnich-sluzeb-praha-8-nahled Záměr výstavby schválili radní osmé městské části již v roce 2008. Proč se realizace celého projektu tak táhne?
Magistrát zjevně nepřál tomuto záměru, protože dlouho blokoval svěření sousedního pozemku, kde bylo třeba zřídit bezbariérový přístup k objektu. Pozemek, který slouží jako odpočinková zeleň, a který tuto funkcí bude plnit i nadále, byl zřejmě zamýšlen pro jiné využití.

Magistrátní rána pod pás

Co byste chtěla v oblasti sociální politiky ještě do podzimních voleb prosadit a v čem byste po nich ráda pokračovala, pokud vám dají voliči potřebný mandát?
Ráda bych dokončila například projekt využití veřejných fitness parků a posunula aktivizaci seniorů opět o krok dál. Od září spouštím pilotní projekt Cvičení pod širým nebem, který bude za chladného počasí pokračovat v tělocvičně.

Chtěla bych pomoci prosadit zákonnou změnu pro fungování lesních školek, vůči kterým je česká legislativa nespravedlivá. Ráda bych dokončila otevření osmičkové lesní školky a již třetí Centrum aktivizačních programů pro seniory, protože Praha 8 je velmi rozlehlá a právě u seniorů hraje místní dostupnost velkou roli. A samozřejmě chci dotáhnout do konce otevření domu sociálních služeb.

Jaká je vaše spolupráce s magistrátem v oblasti sociální politiky? Je něco, čím zkomplikoval Praze 8 život?
Myslíte pověstný záměr magistrátu zřídit na Palmovce „šlehárnu“? To byla velká rána pod pás, kterou se naštěstí podařilo odvrátit. Již jsem zmínila průtahy při svěření pozemku pro výstavbu sociálního objektu.

Za jiné oblasti to byl nesmyslný nápad zřídit autobusový terminál pro středočeské dopravce uprostřed sídliště v Kobylisích. Magistrát by mohl přidat na empatii a méně se chovat jako vrchnost.

Lidé v Praze 8 mě pravidelně potkávají

Je v Praze 8 dostatek cvičebních prvků v parcích pro seniory, nebo přibudou další?
V Praze 8 se snažíme již druhé volební období rozvíjet veřejný prostor tak, aby si ho užily všechny věkové skupiny – rodiny s dětmi, odrůstající děti, senioři, pejskaři. I tady jdeme cestou dostupnosti, tak aby například rodiče s kočárkem nemuseli hledat dětské hřiště přes celou Prahu 8.

V praxi to vypadá tak, že na malém plácku uprostřed sídliště najdete hřiště pro malé děti, sportoviště pro ty větší a psí louku. V poslední době se k nim přidávají i fitness parky. Samozřejmou součástí je kultivace zeleně.

vladimira-ludkova-praha-8-nahled Předvolební kampaň nabere na obrátkách hlavně v září, ale kde se s vámi lidé mohou od nynějška setkat? Do jaké míry plánujete kontaktní kampaň?
Já jsem mezi lidmi neustále, a jestli něco nemám ráda, tak ulice plné politiků krátce před volbami, o kterých doteď nebylo slyšet. Lidé v Praze 8 mě pravidelně potkávají v Centrech aktivizačních programů, kde vedu kurzy pro seniory, na veřejných akcích, aktuálně třeba každé úterý na nově otevřeném koupališti Ládví, kde pro děti připravuji zábavný hrací koutek.

Jinak pravidelně zveřejňuji své názory na svém facebookovém profilu či na stránkách www.ludkova.cz.

Dobrý výsledek voleb? Možnost pokračovat v práci

Možná by tuto otázku měli odpovědět jiní, nicméně pokud vás požádám, abyste vyjmenovala největší úspěchy i neúspěchy současného vedení radnice, včetně vás, co mi řeknete?
Tak to je skutečně spíše na druhé. Ten nejčerstvější přírůstek je otevření koupaliště Ládví uprostřed sídliště, které bylo léta zavřené a které se po dlouhém jednání se státem podařilo vrátit do správy radnice a otevřít ho pro obyvatele.

Dvě Centra aktivizačních programů pro seniory, kam často míří z jiných obcí, aby se podívali na jejich fungování, tři dětské kluby ve správě radnice, Plán Alzheimer Prahy 8, rozestavěný Dům sociálních služeb, rekonstrukce objektu pro lesní školku … U mě je spíš problém, že tyto věci, které se podařilo uskutečnit, nepovažuji za úspěch, ale přirozené vyústění mojí snahy a mého přesvědčení, že takto to mělo být již dávno.

Co budete považovat za dobrý výsledek podzimních voleb?
Možnost pokračovat v práci.


Slovák Polák podle soudu ubil dvě ženy, do vězení jde na 21 let

12. července 2018 v 18:18

Za vraždu a těžké ublížení na zdraví s následkem smrti má jít Ľubomír Polák do vězení na 21 let. V úterý tak rozhodl pražský městský soud, verdikt zatím není pravomocný. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci.

Hospodaření Prahy 6 skončilo minulý rok v přebytku 68 milionů korun

20. června 2018 ve 23:06

Hospodaření radnice Prahy 6 skončilo loni v přebytku 67,9 milionu korun. Příjmy byly 1,08 miliardy a výdaje 1,01 miliardy korun. Výsledek hospodaření dnes projednali zastupitelé městské části, uvedla ČTK.

Další články
Nahoru