dnes
Neděle - zatazeno
-3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - oblacno
3°C
Místostarostka Prahy 8: Magistrát by mohl přidat na empatii a nechovat se jako vrchnost
Místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková. Foto: archiv

Místostarostka Prahy 8: Magistrát by mohl přidat na empatii a nechovat se jako vrchnost

Současná místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková, která má na starosti oblast kultury, zdravotnictví a především sociálních služeb, hovořila se serverem Pražský patriot o budovaném a dlouho očekávaném libeňském Domu sociálních služeb a také o komplikovaném vztahu „osmičky" a magistrátu. Jako lídr kandidátky ODS v osmé městské části pro podzimní komunální volby zhodnotila činnost v uplynulých letech a také prozradila plány do budoucna, které by ráda zrealizovala, pokud jí umožní voliči pokračovat v práci pro městskou část.

Jaký přínos bude mít pro obyvatele Prahy 8 Dům sociálních služeb v ulici S. K. Neumanna, jehož stavba začala letos na jaře?
Hlavní přínos je v dostupnosti kvalitní specializované pomoci seniorům s onemocněním demence a jejich rodinám. Právě rodina jako celek zde nalezne řešení, které dnes často musí hledat daleko za Prahou. Senior může zůstat v blízkosti svého domova a v zařízení nalezne kvalifikovanou a finančně dostupnou službu.

I když jsme právě položili základy objektu, tak není od věci zmínit, že mým přáním je, aby nové zařízení nabídlo příjemné domácí prostředí, kde se bude celá rodina ráda potkávat.

rozestaveny-dum-socialnich-sluzeb-praha-8-nahled Záměr výstavby schválili radní osmé městské části již v roce 2008. Proč se realizace celého projektu tak táhne?
Magistrát zjevně nepřál tomuto záměru, protože dlouho blokoval svěření sousedního pozemku, kde bylo třeba zřídit bezbariérový přístup k objektu. Pozemek, který slouží jako odpočinková zeleň, a který tuto funkcí bude plnit i nadále, byl zřejmě zamýšlen pro jiné využití.

Magistrátní rána pod pás

Co byste chtěla v oblasti sociální politiky ještě do podzimních voleb prosadit a v čem byste po nich ráda pokračovala, pokud vám dají voliči potřebný mandát?
Ráda bych dokončila například projekt využití veřejných fitness parků a posunula aktivizaci seniorů opět o krok dál. Od září spouštím pilotní projekt Cvičení pod širým nebem, který bude za chladného počasí pokračovat v tělocvičně.

Chtěla bych pomoci prosadit zákonnou změnu pro fungování lesních školek, vůči kterým je česká legislativa nespravedlivá. Ráda bych dokončila otevření osmičkové lesní školky a již třetí Centrum aktivizačních programů pro seniory, protože Praha 8 je velmi rozlehlá a právě u seniorů hraje místní dostupnost velkou roli. A samozřejmě chci dotáhnout do konce otevření domu sociálních služeb.

Jaká je vaše spolupráce s magistrátem v oblasti sociální politiky? Je něco, čím zkomplikoval Praze 8 život?
Myslíte pověstný záměr magistrátu zřídit na Palmovce „šlehárnu“? To byla velká rána pod pás, kterou se naštěstí podařilo odvrátit. Již jsem zmínila průtahy při svěření pozemku pro výstavbu sociálního objektu.

Za jiné oblasti to byl nesmyslný nápad zřídit autobusový terminál pro středočeské dopravce uprostřed sídliště v Kobylisích. Magistrát by mohl přidat na empatii a méně se chovat jako vrchnost.

Lidé v Praze 8 mě pravidelně potkávají

Je v Praze 8 dostatek cvičebních prvků v parcích pro seniory, nebo přibudou další?
V Praze 8 se snažíme již druhé volební období rozvíjet veřejný prostor tak, aby si ho užily všechny věkové skupiny – rodiny s dětmi, odrůstající děti, senioři, pejskaři. I tady jdeme cestou dostupnosti, tak aby například rodiče s kočárkem nemuseli hledat dětské hřiště přes celou Prahu 8.

V praxi to vypadá tak, že na malém plácku uprostřed sídliště najdete hřiště pro malé děti, sportoviště pro ty větší a psí louku. V poslední době se k nim přidávají i fitness parky. Samozřejmou součástí je kultivace zeleně.

vladimira-ludkova-praha-8-nahled Předvolební kampaň nabere na obrátkách hlavně v září, ale kde se s vámi lidé mohou od nynějška setkat? Do jaké míry plánujete kontaktní kampaň?
Já jsem mezi lidmi neustále, a jestli něco nemám ráda, tak ulice plné politiků krátce před volbami, o kterých doteď nebylo slyšet. Lidé v Praze 8 mě pravidelně potkávají v Centrech aktivizačních programů, kde vedu kurzy pro seniory, na veřejných akcích, aktuálně třeba každé úterý na nově otevřeném koupališti Ládví, kde pro děti připravuji zábavný hrací koutek.

Jinak pravidelně zveřejňuji své názory na svém facebookovém profilu či na stránkách www.ludkova.cz.

Dobrý výsledek voleb? Možnost pokračovat v práci

Možná by tuto otázku měli odpovědět jiní, nicméně pokud vás požádám, abyste vyjmenovala největší úspěchy i neúspěchy současného vedení radnice, včetně vás, co mi řeknete?
Tak to je skutečně spíše na druhé. Ten nejčerstvější přírůstek je otevření koupaliště Ládví uprostřed sídliště, které bylo léta zavřené a které se po dlouhém jednání se státem podařilo vrátit do správy radnice a otevřít ho pro obyvatele.

Dvě Centra aktivizačních programů pro seniory, kam často míří z jiných obcí, aby se podívali na jejich fungování, tři dětské kluby ve správě radnice, Plán Alzheimer Prahy 8, rozestavěný Dům sociálních služeb, rekonstrukce objektu pro lesní školku … U mě je spíš problém, že tyto věci, které se podařilo uskutečnit, nepovažuji za úspěch, ale přirozené vyústění mojí snahy a mého přesvědčení, že takto to mělo být již dávno.

Co budete považovat za dobrý výsledek podzimních voleb?
Možnost pokračovat v práci.


Pochod centrem na protest proti Zemanovi

9. března 2018 v 17:41

Asi 200 lidí včera pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace. Organizátoři...

Ondráček končí ve funkci předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS

6. března 2018 v 16:21

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) se dnes vzdal funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Potvrdil to ve svém projevu v Poslanecké sněmovně. Rezignací předešel hlasování o návrhu ODS, aby Sněmovna zařadila na nynější schůzi bod o jeho odvolání. Lidovci...

Petici proti Ondráčkovi podepsalo 14 000 lidí, polovina v Praze

6. března 2018 ve 12:12

Asi 14 000 lidí podepsalo při pondělních protestech petici proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Diskuze: Marek Hilšer ve Skautském institutu na Staromáku

4. března 2018 v 08:47

Přijďte ve středu 7. března na debatu s prezidentským kandidátem, o kterém se mluví jako o jednom z vítězů voleb. I když nevyhrál.

Piráti zvolili za svého pražského lídra Zdeňka Hřiba

1. března 2018 v 19:04

Vítězem vnitrostranického hlasování pirátů o post lídra pirátské kandidátky pro Magistrát hlavního města Prahy se stal MUDr. Zdeněk Hřib. Ve druhém kole hlasování získal 54 % hlasů a porazil protikandidáta Daniela Mazura.

Renáta Adámková je novou radní

28. února 2018 v 07:08

Zastupitelstvo MČ Praha 12 na svém zasedání 26. února zvolilo novou radní. Stala se jí Renáta Adámková z Hnutí ANO 2011, která na tomto postu nahradí radního Roberta Králíčka, od podzimu 2017 poslance PSP za Hnutí ANO 2011.

Další články
Nahoru