dnes
Středa - oblacno
7°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
9°C
pozítří
Pátek - skorojasno
3°C
Místostarostka Mazancová: Nechceme z Prahy 2 udělat skanzen, snažíme se udržet rezidenty
Pražská politikaKomerční sdělení
Michaela Mazancová je místostarostkou Prahy 2 od roku 2014. Foto: archiv

Místostarostka Mazancová: Nechceme z Prahy 2 udělat skanzen, snažíme se udržet rezidenty

Zástupkyně starostky Prahy 2 Michaela Mazancová má ve vedení městské části na starost bytovou politiku a prodej obecního majetku. Jak funguje v městské části praxe přidělování bytů dle pravidel sociální politiky? Osvědčil se systém aukcí o nájem bytů? Budou pokračovat aukce bytů samotných? Jaké jsou vyhlídky pro prodej bytů a domů ve vlastnictví „dvojky“? Na tyto a další otázky místopředsedkyně klubu zastupitelů Občané za spokojené bydlení (OSB) odpovídala serveru Pražský patriot .

Michaela Mazancová

Zástupkyně starostky pro bytovou politiku a prodej majetku, místopředsedkyně klubu zastupitelů OSB, předsedkyně bytové komise rady a členka majetkového výboru zastupitelstva druhé městské části.

Jakým skupinám obyvatel umožňuje Praha 2 získat na svém území byty dle pravidel sociální politiky?
Jedná se o seniory, zdravotně postižené, sociálně potřebné a o startovací byty pro mladé rodiny. Navíc mimo tato pravidla jsou přidělovány z kvót byty pedagogickým pracovníkům a zaměstnancům Městské policie.
 
Jaká jsou pravidla pro pronájem těchto bytů a kolik jich je ročně přiděleno?
Žadatelé musejí vyhovět určitým kritériím. Například příjmovým, věkovým, stupněm postižení apod. V současné chvíli je pronajato 120 bytů seniorům, 17 bytů zdravotně postiženým, 17 bytů sociálně potřebným a 7 bytů mladým rodinám. Průměrný počet uzavřených nájemních smluv  v letech 2013 až 2016 je v cílových skupinách v přepočtu na jeden rok tento: sociálně potřební 6, zdravotně postižení 6, mladé rodiny 4, senioři 12.
 
Jak dlouho už druhá městská část pořádá aukce o nájem bytů a osvědčil se tento projekt?
Tato problematika rovněž spadá do bytové politiky, byť aukce o nájem bytů za nejvyšší nabídnuté nájemné pořádá místostarosta pro oblast majetku. Probíhají od roku 2009, kdy nahradily tehdejší obálkovou metodu. Ta se v průběhu času ukázala jako problematická už z důvodu, že došlo k jejímu zneužívání podvodníky. Aukce jsou naprosto transparentní a osvědčily se. Většinou probíhají jednou za 1 až 2 měsíce a je do nich zařazeno minimálně  7 bytů. Nejbližší aukce s nabídkou 12 bytů se uskuteční v pondělí 31. října. Kolik bytů bude v budoucnosti do aukce uvolněno, nelze předem určit, neboť jde o byty, které jsou uvolňovány průběžně. Městská část uvažuje pořádat aukce nájmů bytů do doby, dokud o ně bude zájem a budou pro ni přínosem. Rovněž jsou jedinou možností, jak získat v Praze 2 nájem obecního bytu, vyjma případů, vyhovujících kritériím pravidel sociální bytové politiky. 7

S prodejem volných bytů se počítá i nadále

fota-aukce-praha2-11-9-2016-1-stranka-2-nahled

Na aukci dorazily stovky zájemců

V září se uskutečnily aukce osmi bytů ve vlastnictví Prahy 2. Bude městská část v tomto prodeji pokračovat?
Rovněž aukce volných bytů, výhradně z domů, které byly v minulosti prodány po bytových jednotkách jejich oprávněným nájemcům a obsahovaly i volné byty, pořádá místostarosta pro oblast majetku. První aukce se konaly v září a osobně jsem se jich zúčastnila, další datum zatím není určeno. S prodejem volných bytů v domech prodaných po bytových jednotkách se počítá i nadále. Neznamená to ale, že musejí být prodány úplně všechny volné byty v těchto domech, některé, vhodné pro sociální účely, lze případně ponechat ve správě městské části, bude jich ale jistě menší množství.

Zájem o aukce byl velký. Co na to říkáte?
Byl sice velký, ale ceny se staly ve výsledku pro naprostou většinu zúčastněných nedostupné a dražilo jen pár jedinců, ačkoliv přihlášených zájemců bylo opravdu dost. Počet volných bytů, které půjdou do aukce, není možné sdělit, neboť jsou definovány v okamžiku, kdy jsou obsazené bytové jednotky v konkrétních domech prodané jejich nájemcům. Ne všichni nájemci domů určených k prodeji o své byty projeví zájem a domy tak mohou zůstat ve správě městské část, včetně volných bytů. Praha 2 má čtyři katastrální území, v současné chvíli jsou prodávány po bytech domy zejména v oblasti Nového Města a Vinohrad.
 
Jak budou využity finanční prostředky získané z aukcí?
Výnosy z prodeje volných bytů v aukci jdou na účet zdaňované činnosti a budou použity na opravy a investice do majetku městské části Praha 2
 
Jedním z problémů pražské bytové politiky je dlouhodobý trend vylidňování centra. Týká se to i Prahy 2? Jak s tím radnice bojuje?
Tento trend se snaží Praha 2 potlačit. Chceme udržet dlouhodobé rezidenty a nepřeměnit naši městskou část v turistický skansen se všemi známými negativy. Proto je při prodeji bytů kupujícím poskytována sleva z kupní ceny za takzvanou blokaci, tedy nemožnost volně s bytem nakládat až po dobu 10 let. Ze zkušeností po prvních prodejích vím, že tuto slevu čerpá naprostá většina kupujících a nájemci bytů, bydlící zde celá desetiletí, mají zájem ve svých bytech setrvat.

Další domy se budou prodávat až po roce 2018 

mazancova-vyska-nahled Jaké jsou do konce tohoto volebního období vaše priority ve funkci zástupkyně starostky pro bytovou politiku a prodej majetku?
Mojí prioritou je udržet zde dlouhodobé rezidenty, ale i nové nájemce obecních bytů. Uvažuji navrhnout navrátit praxi aukcí nájemních bytů do stavu, kdy jejich určitý počet byl určen pro naše rezidenty, jde o takzvané jednokolové a dvoukolové aukce. Omezením okruhu dražitelů nájmů bytů by se snad podařilo aukce učinit více finančně dostupnými pro ty, kteří o něco málo překročí například příjmové kritérium pro sociální nebo seniorský byt, ale výše nájmu z aukce, otevřené všem,  již pro ně není dostupná a jejich situace se tak zdá těžko řešitelná. Jedná se zejména o seniory bydlící v bytech soukromých majitelů, kteří čekají, že se o ně obec nějakým způsobem postará, byť nevyhovují kritériím sociální bytové politiky.

Je pro vás prioritou dokončit prodej obecního majetku, tedy bytů a domů tak, jak byl schválen zastupitelstvem už v roce 2012?
Určitě ano. Zatím se ho nepodařilo dokončit, neboť tento prodej, zejména po bytových jednotkách, je i z časového hlediska náročný. S ohledem na to nelze uvažovat v tomto volebním období o zařazování dalších domů do prodeje, ačkoliv i to bylo jedním z cílů spolku OSB, když do obecního zastupitelstva v roce 2010 a 2014 kandidoval. V tomto ohledu se zdá čtyřleté volební období příliš krátké.


Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Radní Prahy 10 se sešli, aby nepropadla milionová dotace na základní školu

28. prosince 2018 ve 20:02

Jen pár dnů před vánočními svátky dorazila z hlavního města dotace jeden milion korun pro ZŠ U Roháčových kasáren. Aby dotace nepropadla, musela se k jejímu rozdělení sejít Rada MČ Praha 10 takřka ze dne na den, konrétně ve čtvrtek 20. prosince. „Roháčovky“ tak o peníze na opravu sportovního...

Radního vyměnili zastupitelé Prahy 3

19. prosince 2018 v 19:59

Praha 3 bude mít nového radního pro majetek a investice. Bude jím Jan Materna (TOP 09). Nahradí Jana Bínu (TOP 09), který odstoupil ze zdravotních důvodů. Rozhodli o tom včera zastupitelé městské části, informovala ČTK.

Zastupitelstvo Prahy 10 bude zasedat častěji, než v předchozím volebním období

18. prosince 2018 ve 21:17

V minulém volebním období se zastupitelstvo Prahy 10 scházelo jen párkrát do roka. Tuto praxi se nová koalice rozhodla změnit a v příštím roce se bude scházet (kromě července a srpna) každý měsíc.

Další články
Nahoru