dnes
Sobota - oblacno
21°C
zítra
Neděle - jasno
20°C
pozítří
Pondělí - jasno
18°C
Místostarostka Mazancová: Nechceme z Prahy 2 udělat skanzen, snažíme se udržet rezidenty
Pražská politikaKomerční sdělení
Michaela Mazancová je místostarostkou Prahy 2 od roku 2014. Foto: archiv

Místostarostka Mazancová: Nechceme z Prahy 2 udělat skanzen, snažíme se udržet rezidenty

Zástupkyně starostky Prahy 2 Michaela Mazancová má ve vedení městské části na starost bytovou politiku a prodej obecního majetku. Jak funguje v městské části praxe přidělování bytů dle pravidel sociální politiky? Osvědčil se systém aukcí o nájem bytů? Budou pokračovat aukce bytů samotných? Jaké jsou vyhlídky pro prodej bytů a domů ve vlastnictví „dvojky“? Na tyto a další otázky místopředsedkyně klubu zastupitelů Občané za spokojené bydlení (OSB) odpovídala serveru Pražský patriot .

Michaela Mazancová

Zástupkyně starostky pro bytovou politiku a prodej majetku, místopředsedkyně klubu zastupitelů OSB, předsedkyně bytové komise rady a členka majetkového výboru zastupitelstva druhé městské části.

Jakým skupinám obyvatel umožňuje Praha 2 získat na svém území byty dle pravidel sociální politiky?
Jedná se o seniory, zdravotně postižené, sociálně potřebné a o startovací byty pro mladé rodiny. Navíc mimo tato pravidla jsou přidělovány z kvót byty pedagogickým pracovníkům a zaměstnancům Městské policie.
 
Jaká jsou pravidla pro pronájem těchto bytů a kolik jich je ročně přiděleno?
Žadatelé musejí vyhovět určitým kritériím. Například příjmovým, věkovým, stupněm postižení apod. V současné chvíli je pronajato 120 bytů seniorům, 17 bytů zdravotně postiženým, 17 bytů sociálně potřebným a 7 bytů mladým rodinám. Průměrný počet uzavřených nájemních smluv  v letech 2013 až 2016 je v cílových skupinách v přepočtu na jeden rok tento: sociálně potřební 6, zdravotně postižení 6, mladé rodiny 4, senioři 12.
 
Jak dlouho už druhá městská část pořádá aukce o nájem bytů a osvědčil se tento projekt?
Tato problematika rovněž spadá do bytové politiky, byť aukce o nájem bytů za nejvyšší nabídnuté nájemné pořádá místostarosta pro oblast majetku. Probíhají od roku 2009, kdy nahradily tehdejší obálkovou metodu. Ta se v průběhu času ukázala jako problematická už z důvodu, že došlo k jejímu zneužívání podvodníky. Aukce jsou naprosto transparentní a osvědčily se. Většinou probíhají jednou za 1 až 2 měsíce a je do nich zařazeno minimálně  7 bytů. Nejbližší aukce s nabídkou 12 bytů se uskuteční v pondělí 31. října. Kolik bytů bude v budoucnosti do aukce uvolněno, nelze předem určit, neboť jde o byty, které jsou uvolňovány průběžně. Městská část uvažuje pořádat aukce nájmů bytů do doby, dokud o ně bude zájem a budou pro ni přínosem. Rovněž jsou jedinou možností, jak získat v Praze 2 nájem obecního bytu, vyjma případů, vyhovujících kritériím pravidel sociální bytové politiky. 7

S prodejem volných bytů se počítá i nadále

fota-aukce-praha2-11-9-2016-1-stranka-2-nahled

Na aukci dorazily stovky zájemců

V září se uskutečnily aukce osmi bytů ve vlastnictví Prahy 2. Bude městská část v tomto prodeji pokračovat?
Rovněž aukce volných bytů, výhradně z domů, které byly v minulosti prodány po bytových jednotkách jejich oprávněným nájemcům a obsahovaly i volné byty, pořádá místostarosta pro oblast majetku. První aukce se konaly v září a osobně jsem se jich zúčastnila, další datum zatím není určeno. S prodejem volných bytů v domech prodaných po bytových jednotkách se počítá i nadále. Neznamená to ale, že musejí být prodány úplně všechny volné byty v těchto domech, některé, vhodné pro sociální účely, lze případně ponechat ve správě městské části, bude jich ale jistě menší množství.

Zájem o aukce byl velký. Co na to říkáte?
Byl sice velký, ale ceny se staly ve výsledku pro naprostou většinu zúčastněných nedostupné a dražilo jen pár jedinců, ačkoliv přihlášených zájemců bylo opravdu dost. Počet volných bytů, které půjdou do aukce, není možné sdělit, neboť jsou definovány v okamžiku, kdy jsou obsazené bytové jednotky v konkrétních domech prodané jejich nájemcům. Ne všichni nájemci domů určených k prodeji o své byty projeví zájem a domy tak mohou zůstat ve správě městské část, včetně volných bytů. Praha 2 má čtyři katastrální území, v současné chvíli jsou prodávány po bytech domy zejména v oblasti Nového Města a Vinohrad.
 
Jak budou využity finanční prostředky získané z aukcí?
Výnosy z prodeje volných bytů v aukci jdou na účet zdaňované činnosti a budou použity na opravy a investice do majetku městské části Praha 2
 
Jedním z problémů pražské bytové politiky je dlouhodobý trend vylidňování centra. Týká se to i Prahy 2? Jak s tím radnice bojuje?
Tento trend se snaží Praha 2 potlačit. Chceme udržet dlouhodobé rezidenty a nepřeměnit naši městskou část v turistický skansen se všemi známými negativy. Proto je při prodeji bytů kupujícím poskytována sleva z kupní ceny za takzvanou blokaci, tedy nemožnost volně s bytem nakládat až po dobu 10 let. Ze zkušeností po prvních prodejích vím, že tuto slevu čerpá naprostá většina kupujících a nájemci bytů, bydlící zde celá desetiletí, mají zájem ve svých bytech setrvat.

Další domy se budou prodávat až po roce 2018 

mazancova-vyska-nahled Jaké jsou do konce tohoto volebního období vaše priority ve funkci zástupkyně starostky pro bytovou politiku a prodej majetku?
Mojí prioritou je udržet zde dlouhodobé rezidenty, ale i nové nájemce obecních bytů. Uvažuji navrhnout navrátit praxi aukcí nájemních bytů do stavu, kdy jejich určitý počet byl určen pro naše rezidenty, jde o takzvané jednokolové a dvoukolové aukce. Omezením okruhu dražitelů nájmů bytů by se snad podařilo aukce učinit více finančně dostupnými pro ty, kteří o něco málo překročí například příjmové kritérium pro sociální nebo seniorský byt, ale výše nájmu z aukce, otevřené všem,  již pro ně není dostupná a jejich situace se tak zdá těžko řešitelná. Jedná se zejména o seniory bydlící v bytech soukromých majitelů, kteří čekají, že se o ně obec nějakým způsobem postará, byť nevyhovují kritériím sociální bytové politiky.

Je pro vás prioritou dokončit prodej obecního majetku, tedy bytů a domů tak, jak byl schválen zastupitelstvem už v roce 2012?
Určitě ano. Zatím se ho nepodařilo dokončit, neboť tento prodej, zejména po bytových jednotkách, je i z časového hlediska náročný. S ohledem na to nelze uvažovat v tomto volebním období o zařazování dalších domů do prodeje, ačkoliv i to bylo jedním z cílů spolku OSB, když do obecního zastupitelstva v roce 2010 a 2014 kandidoval. V tomto ohledu se zdá čtyřleté volební období příliš krátké.


Primátor Hřib poslal předsedovi TOP 09 Pospíšilovi otevřený dopis. Zde si ho celý můžete přečíst

14. dubna 2019 v 17:33

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vytkl v otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy a řadu dalších věcí. Zde si celý dopis můžete přečíst.

Další články
Nahoru