Dnes Neděle - jasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Místostarosta Prahy 6 Jan Lacina: Neustoupíme, i kdyby protestovali všichni z bývalého komunistického impéria
Místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (Starostové a nezávislí). Foto (2x): archiv

Místostarosta Prahy 6 Jan Lacina: Neustoupíme, i kdyby protestovali všichni z bývalého komunistického impéria

Proč se vedení radnice Prahy 6 přihlásilo ke koncepci otevřené radnice a v jejím rámci bude realizováno? Jak šestá městská část pečuje o sochy a pomníky na svém území? Jak řeší problém s nedostatečnou kapacitou ve školkách? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN), který odpovídá za oblast kultury, školství a vzdělávání.

Co si představit pod spojením „koncepce otevřené radnice“? V čem spočívá a co přinese občanovi Prahy 6?
Obecně to znamená, že radnice komunikuje s občany nejen tam, kde ze zákona musí, ale naopak co nejvíce. Otevírá občanům prostor vstupovat systematicky do rozvoje města, naslouchá jim. Další věcí je příležitost pro opozici, která má dostat dostatečný prostor pro vyjádření svých názorů. Protože radnici netvoří jen aktuální koalice, ale i opoziční zastupitelé. To za dlouholeté nadvlády ODS v Praze 6 nebývalo příliš zvykem. ODS dnes svůj opoziční prostor čile využívá a já doufám, že na to nezapomene, kdyby se jí někdy v budoucnu podařilo vrátit se do koaliční sestavy. Samostatnou kapitolou je tradiční setkávání vedení radnice se spolky, které běží pětkrát ročně a kterými řešíme například připomínky k rodícímu se Metropolitnímu plánu. K tomu mají spolky vyhrazenu jednu stranu v radničním periodiku Šestka, což je celostátně celkem unikát.
 
 

jan-lacina

Jan Lacina zahajuje rekonstrukci bitvy na Bílé hoře

Co bude v rámci koncepce letos realizováno?
Postupně se naplňují úspěšné nápady občanů v projektu „Mám nápad pro Šestku", což je ta slavná participace v praxi. Díky ní budeme mít letní kino v parku Maxe van der Stoela, piknikové místo na Ladronce, stojany na kola u nádraží Praha – Podbaba, lavičku pro seniory na konečné tramvaje 22 na Bílé hoře, dětské hřiště v Ruzyni a řadu dalších. Projekt „Nápad pro Šestku" letos pokračuje druhým ročníkem.

Proč se Praha 6 k této koncepci přihlásila a kdo ji tvořil?
Téma vnesli na radnici Prahy 6 Starostové a nezávislí, protože to je dobrá praxe, která se nám na řadě míst vyplatila. Téma držíme spolu s Oldřichem Kužílkem, někdy to ovšem vyžaduje velkou neústupnost a boží trpělivost. Naštěstí ho odvážně podporuje i pan starosta Ondřej Kolář.

Velký ohlas vyvolal záměr Prahy 6 instalovat k soše maršála Koněva vysvětlující ceduli. Čekal jste takové množství reakcí a dostávají se k vám spíše ty pozitivní, či negativní?
Velké množství reakcí jsem čekal, je to téma zdánlivě lokální, ve skutečnosti však zasahující polovinu zeměkoule. Ohlasy jsou převážně příznivé, neboť obyvatelé Prahy 6 jsou vzdělání a zorientovaní. Protestují komunisté a zájmové skupiny navázané na ruské imperiální zájmy. V tomhle případě ale můžu jasně deklarovat, že Praha 6 od svého záměru popsat reálnou vojensko-politickou kariéru maršála Koněva neustoupí, i kdyby protestovaly všechny státy bývalého ruského, či chcete-li sovětského komunistického impéria. Pomník pochází z roku 1980, kdy byla celá Koněvova osobní historie dobře známa. Argumentovat, že jde o poděkování Rudé armádě za osvobození, je po roce 1968 neobhajitelné a záměrně zavádějící.


Neobáváte se, že stejně jako byla socha opakovaně vandaly natřena na růžovo, že někdo takto „upraví“ jednou i ceduli?
Nebude to cedule, ale tři velké bronzové tabule ve třech jazycích. Česky, rusky a anglicky. Text na deskách momentálně oponují tři vědecká pracoviště a jeho znění bude velmi neutrální. Nedokážu si představit, že by v noci po broznových deskách někdo stříkal sprejem. O to si naopak říká socha tak, jak dnes vyznívá. Prahu 6 už stály její opravy spoustu peněz.

Jak Praha 6 pečuje o sochy a pomníky na svém území? Kolik ji to stojí a chystá v dohledné době nějaké opravy?
Jsme vojenskou čtvrtí, pomníků a pamětních desek máme přes stovku. Příští rok opravíme pomník bojovníkům v 1. světové válce na Macharově náměstí na Ořechovce, opravíme chybný text na pamětní desce Josefu Mašínovi, jednomu ze slavné odbojové skupiny Tři králové a k Písecké bráně na Hradčanech umístíme velkou litinovou sochu – Vějíř Žofie Chotkové. Je to krásné vodní dílo, se moc těším, až bude funkční.

Letos si připomínáme 100 let od vzniku Československa? Chystá Praha 6 k tomuto výročí nějaké akce?
Je jich moc. Budeme dělat tři velké výstavy, z toho dvě do ulic Prahy 6. Připomínku 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy, kterou zpravodajsky zaštítil právě maršál Koněv, do Československa. Ale také velkou výstavu ke 100. výročí založení Československa v říjnu 1918, která se stane dominantou oslav 28. října v Dejvické ulici. Třetí výstava se bude věnovat stému výročí konce 1. světové války 11. 11. 1918. Velmi čile spolupracujemne s vedením armády, máme výborné vztahy. Vedle toho ale připravíme řadu drobnějších doprovodných akcích. Například Dejvické divadlo nastuduje málo známou hru Václava Havla, která se odehrává v předvečer založení Československé republiky.
Městské části trápí, Praha 6 není výjimkou, nedostatek kapacit ve školských zařízeních. Jak tento problém radnice řeší a kde ji nejvíce „tlačí bota“?
Pro nejbližší léta jsme připravili projekty směřující k navýšení kapacity ve školkách a školách o 1000 míst. V tuto chvíli kapacitně zvládáme, ale poslední léta s odřenýma ušima. Cítím, že jako prioritu vnímá tenhle úkol celé zastupitelstvo Prahy 6, takže nemám obavu, že by se tomu záměru někdo stavěl do cesty. Horší je to se spolkem Pro Hanspaulku, který nám několikrát obstrukcemi zhatil stavbu krásného projektu nové školy a školky v ulici Na Kocínce pod Hanspaulkou. Tam nic jiného než snahu škodit městské části a jejím obyvatelům necítím. 
 


Autor: red

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru