dnes
Čtvrtek - oblacno
30°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
17°C
pozítří
Sobota - zatazeno
18°C
Místostarosta Prahy 5 Vít Šolle: Radnice chystá několik rekonstrukcí škol. Novinek bude víc
Místostarosta Prahy 5 Vít Šolle (KDU-ČSL). Foto: archiv

Místostarosta Prahy 5 Vít Šolle: Radnice chystá několik rekonstrukcí škol. Novinek bude víc

Budou v Praze 5 vznikat v reakci na její rozvoj další školy? Jaké rekonstrukce jsou plánovány na letní prázdniny? Jak pátá městská část reaguje na zvýšený zájem o příměstské tábory? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot místostarosta Prahy 5 Vít Šolle (KDU-ČSL), který má na starosti oblast školství.

Zastupitelstvo Prahy 5 v únoru schválilo vznik nové základní školy v Hlubočepích. Jaká je aktuální situace ohledně tohoto projektu?
Ve škole se učí od 1. září 2015, škola byla znovu otevřena po deseti letech. Letos v dubnu už proběhl čtvrtý zápis do prvních tříd. Byla otevřena jako detašované pracoviště ZŠ a MŠ Kořenského. Zastupitelstvo nyní rozhodlo, že od 1. září 2019 bude ZŠ Pod Žvahovem samostatná organizace s vlastním ředitelstvím. A chceme, aby to byla opět škola úplná, s I. i II. stupněm, s devíti ročníky.

Praha 5 je jedním z nejrychleji rostoucích obvodů metropole. Budou v této městské části vznikat další školy?
Jestli bude naše městská část růst, musí vzniknout další kapacity, další školy. Vyhlásili jsme mezinárodní architektonickou soutěž na návrh nové základní školy v projektované nové čtvrti Smíchov City, uvažuje se i o nové škole poblíž obytné zóny Waltrovka. Zde také brzy vznikne nová mateřská škola.  Projektujeme rozšíření kapacity některých škol přístavbami, půdními vestavbami. To se týká i škol mateřských. Jedná se například o půdní vestavbu v ZŠ Kořenského, nástavbu na MŠ v ulici Pod Lipkami, půdní vestavbu v ZŠ Tyršova v Jinonicích – ta už se realizuje. Nový pavilon získá ZŠ waldorfská a FZŠ Drtinova připojením a rekonstrukcí objektu bývalého česko-rakouského gymnázia. Nová škola je též součástí nové zástavby v západní části Barrandova. Projektujeme kontejnerovou mateřskou školu v ulici Nepomucká.

Pomalu se blíží letní prázdniny, během kterých je možné rekonstruovat školy, které jsou v té době prázdné. Jaké opravy na letošní léto Praha 5 plánuje?
V Motole proběhne například investiční akce v MŠ Kudrnova, novou fasádu dostane MŠ v Hlubočepích, nové hřiště vybudujeme v ZŠ waldorfská v Butovicích a novou terasu získá MŠ Lohniského 830 na Barrandově. Nové herní prvky dostanou děti do školních zahrad v ZŠ Podbělohorská, MŠ Nad Palatou, MŠ Tyršova v Jinonicích a úpravy se dočká i zahrada ZŠ Grafická. Při ZŠ a MŠ Chaplinovo náměstí probíhá rekonstrukce dopravního hřiště, které od nového školního roku bude sloužit všem školám a školkám zřizovaným městskou částí Praha 5.

Rekonstrukce jakých škol v Praze 5 byly za poslední roky realizovány?
Po rekonstrukci jsme vrátili do užívání objekt Na Plání (mateřská škola) a objekt I. stupně ZŠ Nepomucká v ulici Beníškové. Již skoro všechna okna jsou vyměněna v ZŠ U Santošky. Kompletní nový plášť se dokončuje na budově nové školy Pod Žvahovem.

Jako každoročně je i letos v hlavním městě velký zájem o příměstské tábory. Jste spokojen s tím, jaká je nabídka v Praze 5 a co pro její dostatečnost dělá radnice?
Ano, potvrzuji vaše slova. V rámci dotací jsme ustanovili a vyhlásili program podpory této aktivity. Byla to v našem rozhodování o přidělení podpory ze strany MČ Praha 5 priorita. Podpořili jsme 17 projektů příměstských táborů, celkem částkou 229 200 korun.

Do voleb zbývá pět měsíců. Co byste za tu dobu ve funkci místostarosty Prahy 5 rád realizoval, inicioval, popřípadě nastartoval?
Určitě rekonstrukci a reorganizaci fungování dopravního hřiště na Barrandově. Řekl bych, že je to poslední nesplněný úkol programového prohlášení rady pro oblast školství. Rád bych, aby zastupitelstvo přijalo Místní akční plán ve vzdělávání, který jsme připravovali ve spolupráci s pedagogy i rodiči dva roky. Zahrnuje investiční záměry, ale i principy vzájemné spolupráce škol, podporu jazykového vzdělávání, lyžařských kurzů pro naše děti i pedagogické aktivity, které navrhli naši učitelé.  Těším se na druhý ročník „Slavností škol“, který by měl proběhnout 13. října v parku Portheimka.


Hospodaření Prahy 6 skončilo minulý rok v přebytku 68 milionů korun

Včera ve 23:06

Hospodaření radnice Prahy 6 skončilo loni v přebytku 67,9 milionu korun. Příjmy byly 1,08 miliardy a výdaje 1,01 miliardy korun. Výsledek hospodaření dnes projednali zastupitelé městské části, uvedla ČTK.

V Praze 3 vznikla nová koalice. Co k tomu řekli její členové?

13. června 2018 v 09:23

Koaliční krize na radnici Prahy 3 včera skončila. Zastupitelé na své řádné schůzi nejprve odvolali starostku Vladislavu Hujovou a následně starostou zvolili Alexandera Bellu z ODS.

Nový starosta Prahy 3 Bellu prozradil priority vládnutí do říjnových voleb

12. června 2018 ve 23:42

Novým starostou Prahy 3 se dnes odpoledne stal Alexander Bellu z ODS. Ve funkci nahradil Vladislavu Hujovou, kterou zastupitelé třetí městské části odvolali. Bellu zveřejnil priority, na které by se chtěl ve funkci zaměřit. Na realizaci má s koaličními partnery čtyři měsíce, voliči půjdou vybírat...

Praha poskytne Nadaci Naše dítě pět bytů

12. června 2018 ve 13:39

V rámci projektu Dobrý start, který má usnadnit mladým lidem odcházejícím z dětských domovů vstup do dospělého života, hlavní město Praha poskytne Nadaci Naše dítě na základě smlouvy o nájmu pět bytů. Ta je bude dále pronajímat právě mladým lidem opouštějícím dětské domovy, kteří by jinak na...

Investiční dotace dostanou ÚPMD a IKEM

12. června 2018 ve 13:30

Na návrh radního pro oblast zdravotnictví Radka Lacka Rada hl. m. Prahy dnes souhlasila s poskytnutím investiční dotace ve výši 4 460 000 Kč Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) a investiční dotace ve výši 2 000 000 Kč Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Finanční prostředky pro...

Lokalita Janovská: Participační setkání se starostou Prahy 15 Milanem Wenzlem

7. června 2018 ve 22:46

Na základě požadavků občanů lokality z oblasti Janovská se 12. června koná setkání se starostou Prahy 15 Milanem Wenzlem.

Další články
Nahoru