dnes
Úterý - zatazeno
25°C
zítra
Středa - polojasno
29°C
pozítří
Čtvrtek - bourky
26°C
Místostarosta Prahy 2 Martin Víšek: Kromě kamer máme více možností, jak dosahovat bezpečí na ulicích
Martin Víšek hovoři při poděkování hasičům, záchranářům a policistům zasahujícím při lednovém požáru hotelu v Náplavní ulici. Za ním stojí starostka Prahy 2 Jana Černochová a moderátor Jan Musil. Foto: archiv P2

Místostarosta Prahy 2 Martin Víšek: Kromě kamer máme více možností, jak dosahovat bezpečí na ulicích

Jak se Praha 2 stará o zajištění bezpečnosti v ulicích? Proč radnice organizuje bezpečnostní porady městské části s policisty? Jak je postupováno v oblasti prevence? Na tyto a další otázky odpovídal místostarosta Prahy 2 pro oblast informatiky a bezpečnosti Martin Víšek (TOP 09).

Jak postupuje „dvojka" v oblasti prevence společensky nebezpečných jevů a kriminality? Fungují zde třeba nějaké dotační programy?
Každý rok vypisujeme dotační programy v oblasti prevence kriminality a v oblasti prevence sociálně patologických jevů a návazné kriminality. Investice do prevence se nám, potažmo obyvatelům Prahy 2, mnohonásobně vyplácí. Všechny aktivity, které obdrží jakoukoliv dotaci od naší městské části, jsou vždy určeny primárně pro potřeby občanů Prahy 2. Prevence – to ale znamená i další aktivity, než dotace. Jednou z nich, kterou budu zahajovat již 9. dubna, bude „bezpečné sportování“ v Riegrových sadech. Chystáme pro naše občany pravidelné večerní venkovní tréninky (běh, intervalový trénink, jóga) pod vedením zkušených instruktorů ze spolupracující organizace

chytra-lampa

Chytrá lampa v parku Folimanka

Co dělá Praha 2 pro zvýšení bezpečnosti v ulicích?
Máme kupu opatření, ať už to jsou osobní šetření v problémových místech s následnou kontrolou s policejními složkami, hlídání důležitých míst bezpečnostními agenturami (včetně ostrahy v našich parcích), rozšiřování městského kamerového systému do lokalit, kde dochází k narušování veřejného pořádku, či v poslední době zavádění takzvaných chytrých lamp. Tato zařízení například umožní přímo v parku si přivolat pomoc prostřednictvím SOS tlačítka. Vždy se však snažíme volit taková opatření, která budou účinná a zároveň nebudou zbytečně narušovat pocit soukromí. Proto také nejsem příznivcem instalování kamer všude, kde by to šlo. Máme více možností, jak dosahovat bezpečí na ulicích. Podstatnou roli v bezpečnosti hraje prevence, vzdělávací programy pro děti nebo seniory, či spolupráce s terénními organizacemi v pomoci bezdomovcům a narkomanům.
 
Prahy 2 se týkají problémy s rušením nočního klidu z klubů, barů a dalších provozoven. Jaká pravomoci zde má radnice a jaké konkrétní kroky pro zajištění klidu podniká?
Přímo městská část nemá bohužel moc velké pravomoci. Na řešení problémů spolupracujeme s městskou policií i Policií ČR. A mohu potvrdit, že se nám snaží obě policie vycházet maximálně vstříc. Snažíme se také jednat přímo s majiteli či provozovateli klubů tak, aby si uvědomili, že jejich podnik a jeho okolí je součástí městské části a že je i v jejich zájmu, aby byl provoz v souladu se stávající legislativou. V opodstatněných případech provádíme i kontroly z hlediska živnostenského zákona nebo iniciujeme certifikovaná měření hluku pro potřeby rozhodování hygienické stanice. Zároveň se snažíme dosáhnout i lepšího postavení v rámci obecně závazných vyhlášek, a proto tlačíme na pražský magistrát, aby umožnil změnu vyhlášky. To by mohlo Praze 2 přinést větší pravomoc v omezení provozní doby problémových klubů. Bohužel toto magistrát delší dobu odmítá. Narážíme i v případě snahy o řešení problémů s náplavkou Rašínova nábřeží. Každý rok se snažíme ještě před začátkem sezóny dojednat pravidla a typy akcí, které by na náplavce měly být. Jednám z tohoto důvodu i se starostou Prahy 5, s vedením firmy Trade Centre Praha a.s. (správce náplavky) i s Magistrátem hl. m. Prahy. V loňském roce jsme magistrát vyzvali k převedení náplavky pod správu naší městské části. Bohužel veškeré naše snahy o řešení problémů jsou ignorovány.

Na konci roku 2015 Praha 2 dosáhla při jednání s provozovateli problematických klubů jako je P.M. Club či Retro Music Hall, že návštěvníci, kteří půjdou opakovaně ven, budou znovu platit vstupné, což mělo počty hlučících lidí před klubem snížit. Podařilo se to?
Opatření zafungovalo a do jisté míry i funguje. Nicméně vzhledem k velkému množství návštěvníků ve zmíněných klubech se může zdát, že tomu tak není. Počty návštěvníků před kluby do značné míry ovlivňuje i striktní zákaz kouření ve všech klubech a restauracích, kdy venkovní prostory jsou tím pádem jediné místo, které připadá pro kuřáky k dispozici. 
 

predani-seku

Předání šeku na 350 000 Kč Městské policii pro Prahu 2

Nedávno Praha 2 ocenila ty, kteří zasahovali u lednového požáru hotelu v Náplavní ulici. Jak podporuje městská část jednotlivé složky integrovaného záchranného systému?
I přes maximální snahu všech zasahujících si požár vyžádal oběti na životech. Ovšem jen díky spolupráci hasičů, záchranářů a policistů obětí nebylo mnohem víc. A právě tuto spolupráci a profesionalitu jsme ocenili na slavnostním setkání v sále Novoměstské radnice. Obecně Praha 2 každoročně dává finance na podporu IZS složek. Jedná se o peněžní dary, motivační odměny či již zmíněné dotační programy. V rámci těchto programů se jedná např. o zakoupení jednorázových drogových rychlotesterů či osobních kamer, monitorujících každý zásah policisty. Pro hasiče máme na tento rok vyhrazeno 100 tisíc korun a měly by být použity na nákup vysoušečů oblečení po zásazích v terénu. V minulém roce se nám podařilo dovybavit hasičský záchranný sbor ochrannými obleky.
 
Proč radnice organizuje bezpečnostní porady městské části s policisty? Jaké jsou konkrétní výstupy?
Bezpečnostní porady se konají každé dva týdny a umožňují nám okamžitě reagovat na jakékoliv dění na území Prahy 2. Těchto porad se kromě policistů (ředitel městské policie pro Prahu 2 a ředitel Policie ČR pro Prahu 2) účastní i vedoucí jednotlivých odborů či oddělení – školství, životní prostředí, doprava, kultura, krizové řízení. Tím se nám daří zajistit maximální informovanost všech, kteří mohou ovlivňovat bezpečnost a pořádek v rámci naší městské části, a předcházet problémovým situacím. I díky těmto poradám je naše městská část stále jednou z nejbezpečnějších v rámci celého hlavního města.

Setkání jsou i s úklidovou firmou, která se stará o pořádek v ulicích. Proč? Je co reklamovat?
Neřekl bych „reklamovat“. Reklamovat můžete např. špatný výrobek. Vedení úklidové firmy se účastní našich porad proto, abychom mohli okamžitě reagovat na zajištění veřejného pořádku a na jakékoliv výkyvy v této oblasti. Jedná se zejména o problematiku úklidu v ulicích – zde je na místě zmínit některé nepořádné majitele psů. I když jsou sáčky na psí exkrementy rozmístěny po celé městské části, musíme neustále zvyšovat četnost úklidu chodníků, protože bohužel ne všichni majitelé jsou ochotni po svých mazlíčcích uklidit.
Velký problém jsou také tzv. černé skládky. Praha 2 má na svém území perfektně fungující sběrný dvůr (Perucká 10). Přesto mnozí občané nechají nepotřebné kusy nábytku a další velkoobjemový odpad klidně na ulici. Úklidová firma to pochopitelně (i na naši žádost) odstraní, ale vše má dopad do rozpočtu. Praha 2 má vlastnický podíl v úklidové firmě a to nám umožňuje velmi rychle reagovat na jakékoliv problémy s úklidem. Naši občané také mohou použít infolinku k nahlášení problémů.
Pro mne je pořádek v našich ulicích jednou z velmi důležitých a podstatných věcí, souvisejících i s vnímáním bezpečnosti v ulicích. Dáte mi určitě za pravdu, že na uklizených, opravených a udržovaných ulicích se budete cítit lépe, než tam, kde nepořádek vítězí. V Praze 2 vítězí, díky snaze spousty lidí, ten pořádek.
 


Zastupitelé Prahy 4 zvolili předsedy a členy výborů

3. června 2019 v 17:54

Když bylo na konci dubna zvoleno nové vedení Prahy 4, volba předsedů a členů zastupitelských výborů byla odložena na další jednání. K tomu došlo dnes.

Místostarosta Prahy 5 Karel Bauer rezignoval, ve funkci ho nahradí Petr Bervid

29. května 2019 ve 20:33

Místostarosta Prahy 5 pro finance Karel Bauer (bezp. za Piráty a SNOP 5) rezignoval ke konci května na svou funkci.

Další články
Nahoru