dnes
Úterý - polojasno
9°C
zítra
Středa - obcasny-dest
6°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Místostarosta Prahy 15 Bílek: Na investice do školství bychom potřebovali víc, než máme k dispozici
Václav Bílek, 1. místostarosta Prahy 15. Foto: P15

Místostarosta Prahy 15 Bílek: Na investice do školství bychom potřebovali víc, než máme k dispozici

Praha 15 má schválený rozpočet na letošní rok. Proč byl chválen až nyní? S jakými významnými investičními akcemi dokument počítá? Jaké jsou priority radnice v oblasti bytové politiky? Na otázky serveru Pražský patriot odpovídal 1. místostarosta Prahy 15 Václav Bílek (ANO 2011), do jehož kompetencí patří oblast rozpočtu a ekonomiky, veřejných zakázek a majetku.
vaclav-bilek

1. místostarosta Prahy 15 Václav Bílek

Na letošní rok projednalo a schválilo rozpočet zastupitelstvo Prahy 15 tento týden ve středu. Jak schválený dokument jako celek hodnotíte?
Rozpočet je velmi náročná disciplína asi pro všechny a nikdy nenajdete cestu, která by uspokojila všechny potřeby. Náš rozpočet je určitým kompromisem. Samozřejmě bychom si představovali daleko větší investiční možnosti. Potřebujeme výrazné investice do školství, hlavně do rekonstrukce školních zařízení, které svým stavem mnohdy korespondují s dobou, ve které byly vystavěny. 

Jaké jsou letošní nejvýznamnější investiční akce?
Letos chceme dokončit výstavbu hokejbalové arény s pomocí dotace z pražského magistrátu. Dále nás čeká dostavba nového bytového domu Na Plískavě a Herbenova. 

Proč došlo k schválení rozpočtu až nyní?
My bychom ho sice mohli schválit koncem roku, tak abychom nehospodařili v provizoriu, ale ve výsledku bychom ho nakonec stejně museli přepracovat a znovu schvalovat, protože není možné schválit rozpočet bez toho, aby byl vyrovnaný, i například přebytkem finančních prostředků minulých let. Přesná čísla jsou u městských částí, které nemají vysoké finanční zdroje známy ke konci roku, respektive na začátku roku následujícího. Dále státní dotace na výkon státní správy je vázaná na schválení státním rozpočtem. Tuto dotaci bychom museli nahradit vlastními zdroji, což je pro naši městskou část nevyhovující. Pravidla rozpočtového provizoria však má městská část nastavena tak, že provizorium není pro nás omezující.

Daří se Praze 15 dostatečně čerpat dotace a další finanční prostředky od hlavního města?
Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Městské části se daří čerpat finanční prostředky z rozpočtu hlavního města asi tak jako dalším 57 městským částem. Tedy podle toho kolik se z rezervy z rozpočtu pro městské části rozhodne Praha uvolnit a kolik je natažených rukou představitelů městských částí.

Jste zároveň pražským zastupitelem. Daří se Vám být z této pozice prospěšný Praze 15, například ve shánění financí?
Jako pražský zastupitel jsem trochu v jiné roli než jako zastupitel Prahy 15. Musím brát v úvahu potřeby všech Pražanů. Praze 15 se snažím být prospěšný, ale jak jsem uvedl v předcházející odpovědi, záleží ve výsledku na tom, kolik peněz se magistrát rozhodne uvolnit. Nejsem lobbista, ale snažím se představitele města přesvědčovat o účelnosti našich projektů a nezbytnosti té které naplánované investiční akce. Tu úspěšně, tu neúspěšně.

Ve vedení radnice odpovídáte i za oblast majetku. Jedním z vašich předvolebních cílů byla podpora dokončení opravy bytového fondu městské části. Jaký je plán?
Plán je stále stejný. Dokončit rekonstrukce a modernizace starých bytových domů, rozšiřovat bytový fond vlastní výstavbou.

Jak je na tom Praha 15 s byty určenými pro sociálně slabší občany?
Nakládání s bytovým fondem svěřeným městské části je především zaměřeno na, jak říkáte, sociálně slabší občany, resp. nájemné i přes letošní valorizaci o 2,1% a u nových bytů stanovení nové výše nájemného, držíme stále sazbu nájemného hluboko pod komerční výší. 

Jaké jsou Vaše priority na radnici  kromě již uvedeného, na zbytek letošního roku?
Priority jsou jasně dané. Rovnoměrně investovat do všech oblastí spojených s životem na Praze 15. Tj.  do školství, životního prostředí, dopravy a bydlení, volnočasových aktivit občanů.


Další články
Nahoru