dnes
Neděle - zatazeno
20°C
zítra
Pondělí - skorojasno
24°C
pozítří
Úterý - polojasno
25°C
Místostarosta Humplík: Nejsem zastáncem parkovacích zón na Praze 10, ale nic jiného nám nezbývá
Parkování ve Vršovicích. Ilustrační foto: JP

Místostarosta Humplík: Nejsem zastáncem parkovacích zón na Praze 10, ale nic jiného nám nezbývá

Situace s parkováním v Praze 10 se každým rokem zhoršuje, dlouhodobě se vedou debaty o zavedení zón pro rezidenty. Ty už fungují v okolních městských částech, což situaci na Desítce ještě zhoršilo. Jaký postup v této ožehavé problematice zvolí současné vedení radnice? Na otázky serveru Pražský patriot odpovídal místostarosta Filip Humplík (ODS), který do jehož kompetencí patří doprava a parkování.
filip-humplik_1

Místostarosta Prahy 10 Filip Humplík

Jaký má podle Vašich zjištění nové vedení Prahy přístup k parkovacím zónám v hlavním městě a jak to ovlivní vývoj na Praze 10?
Dle mých informací se má k celoměstskému řešení parkování nejprve vyjádřit komise, které byla ustanovena před nedávnem, nebo teprve ustanovena bude. Zatím vše nasvědčuje tomu, že na celopražské úrovni se toto volební období neprosadí nic. Na Desítce ale máme problém teď a nejde proto čekat několik let na to, až něco vymyslí magistrát.

Loni si Praha 10 nechala zpracovat Analýzu dopravy v klidu celého území městské části, která podrobně mapuje stávající situaci s parkováním a odstavováním vozidel na jejím území. Obdobné studie si Praha 10 nechala dělat i v minulosti. V čem se liší a co nová studie ukazuje?
Že se situace horší. Především po zavedení parkovacích zón na Praze 4 a zbytku Prahy 3. Oproti roku 2004 máme sice o zhruba 3000 více parkovacích míst, ale počet parkujících automobilů vzrostl ještě více. Přes noc na Desítce dokonce v průměru parkuje více aut, než je počet parkovacích míst. Nejhorší situace je z Prahy 10 ve Vršovicích, Strašnicích a na Vinohradech.

parkovani-praha-10a Jelikož máte ve vedení městské části oblast dopravy na starost, jaké budou Vaše další kroky navazující na studii?
Závěry studie byly představeny na výborech a komisích, nyní musím předložit na Radu návrh řešení spočívající v zavedení nebo nezavedení zón a projednat ho ve výborech a komisích a následně opět na Radu a nakonec do zastupitelstva.

Jaký je časový harmonogram dalších kroků?
Do konce dubna udělat rozhodnutí o zavedení parkovacích zón, do konce června absolvovat celé kolečko výbory-rada-zastupitelstvo.

Pokud budou zóny, tak zhruba kdy?
Pokud se zastupitelstvo Prahy 10 usnese do letních prázdnin, tak v průběhu roku 2020. Záleží to na Technické správě komunikací. Pokud zóny v Praze 10 vzniknou, tak se určitě nebudou zavádět ze dne na den na celém území městské části. To není možné ani technicky.

Byla by platnost zón 24 hodin denně, 7 dní v týdnu? Nebo jen v určité dny a hodiny?
Určitě budu prosazovat to, aby parkovací zóny u nás byly mírnější než v jiných městských částech. Nejsem jejich zastánce, ale holt nám nic jiného nezbývá. Jak konkrétně to zmírnění bude vypadat, to si nechám poradit od odborníků.

Zavádění parkovacích zón v každé městské části doprovázely bouřlivé diskuse a rozporuplné reakce veřejnosti. Zóny mají spoustu příznivců i odpůrců. Bude Praha 10 hledět na zpětnou vazbu od veřejnosti?
Určitě. V nejbližší době představíme harmonogram projednávání studie s veřejností a chceme jít takříkajíc „do terénu“ se zeptat přímo lidí. Informování standardními způsoby je samozřejmost.

Problémy s parkováním mohou pomoci řešit nové parkovací kapacity v parkovacích domech. O jejich vzniku hovořila ODS Praha 10 před volbami. Lze vznik parkovacích domů očekávat?
Na to nám má odpovědět studie, která se právě zadává. Její výsledky očekáváme do prázdnin.


Dámská jízda na motocyklech

14. června 2019 v 10:39

V sobotu 15. června se od 11:00 do cca 12:00 hodin uskuteční dámská jízda na motocyklech po komunikacích v Praze 1, 2, 4 a 5. 

Projížďka motocyklů Skútršňůra omezí dopravu

13. června 2019 v 07:33

V sobotu 15. června v době od 8 do 10 hodin se uskuteční po komunikacích v Praze 1, 2, 4, 6, 7, 8, 12, 16 a na Zbraslavi organizovaná projížďka skútrů. 

Lávka ke stanici metra Chodov bude uzavřena

12. června 2019 v 09:09

V pondělí 1. července dojde z důvodu plánované opravy k uzavření lávky přes D1 vedoucí ze Starého Chodova ke stanici metra Chodov.

Štafeta Javoříčko, Včelákov, Lidice, Ležáky omezí dopravu

11. června 2019 ve 20:09

V sobotu 15. června v ranních hodinách proběhnou po komunikacích v Praze 1, 3, 6, 8, 9, 14 a 21 účastníci 31. štafetového běhu Javoříčko, Včelákov, Lidice, Ležáky.  Na těchto komunikacích bude od 5:55 do cca 8 hodin částečně omezen provoz, štafeta se bude pohybovat v jednom...

Dopravní opatření v souvislosti s akcí Avon pochod

11. června 2019 v 18:42

V sobotu 15. června se v hlavním městě koná „Avon pochod 2019 proti rakovině prsu“, který částečně omezí provoz na komunikacích v Praze 1 a 7. Vzhledem k předpokládanému velkém počtu účastníků akce je povolena od 12 do cca 14:30 hodin postupná uzavírka komunikací na trase...

Sobota: Změna trasy a zastávek pro linky číslo 107 a 147

7. června 2019 v 06:30

Z důvodu konání akce Den s hasiči dochází v sobotu 8. června přibližně od 11 hodin přibližně do 19 hodin k dočasné změně trasy a zastávek pro linky číslo 107 a 147.

Mytí Strahovského tunelu omezí dopravu

6. června 2019 v 09:38

Z důvodu pravidelné údržby a kompletního mytí bude Strahovský tunel několik nocí uzavřen:

Další články
Nahoru