dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
3°C
Pražská politika

Místo nevyhovující školky v ulici Buková by mělo vzniknout zařízení pro nejmenší děti

Starostka městské části Praha 3 Vladislava Hujová chce pomáhat mladým rodinám a umožnit rodičům těch nejmenších zajistit pro jejich děti co nejkvalitnější a nejkomfortnější péči i tehdy, pokud se rozhodnou k návratu do zaměstnání ještě před dovršením tří let věku dítěte. 

Rada městské části Praha 3 se ve svých programových cílech zavázala vybudovat zařízení jeselského typu, doplňující současnou nedostatečnou kapacitu pro děti mladší tří let. K tomu by mělo dopomoci i nově plánované zařízení, které má vzniknout na místě dosluhující mateřské školky v ulici Buková.

Stávající budova mateřské školky nevyhovuje v důsledku kapacity, stáří a stavu současným standardům péče o děti, a proto se Rada městské části Praha 3 rozhodla nalézt co nejoptimálnější řešení.

Návrhům, které by měly v nejbližší době projít jednáním Výboru pro území rozvoj a Výboru pro výchovu a vzdělávání a jejichž doporučení budou podstatná pro usnesení zastupitelstva, předcházely kroky akceptující jak hledisko občanů, tak i odborná stanoviska ředitelů mateřských školek městské části Praha 3.

Na návrh radní Jaroslavy Sukové, v jejíž gesci je daná problematika, byly prostřednictvím cíleného výzkumu v dubnu letošního roku osloveny rodiny s malými dětmi. Z tohoto dotazníkového šetření vyplynulo, že téměř dvě třetiny z 1150 respondentů a všichni ředitelé MŠ požadují, aby vzniklo další nové zařízení pro děti do tří let věku.

Zastupitelstvo by mělo nejpozději v červnu rozhodnut, která stavební varianta bude realizována. První je studie z r. 2010 plánuje třípodlažní řešení a rozšíření provozu na čtyři třídy. Druhý, novější návrh, počítá s modulovou výstavbou čtyř až pěti tříd.

Praha 3 bude usilovat o čerpání dotací z Ministerstva školství ČR, které by mělo být zveřejněno v červnu letošního roku za účelem vybudování nových variabilních školských zařízení. To by pro městskou část znamenalo významnou úsporu. U obou variant se počítá i s rozšířením zahrady.

„Naše vůle je, aby místo i nadále sloužilo dětem, a to co nejdříve. Je pro nás samozřejmě důležité, abychom v co nejmenší míře a na co nejkratší dobu omezili komfort rodičů a jejich dětí. Finální podoba zařízení v Bukové by měla být realizována v co nejkratším čase a co nejekonomičtěji,“ říká starostka Vladislava Hujová.

Plánovaná akce neohrozí umístění dětí z mateřské školy v Bukové do školek, všechny již byly zapsány jinde, dle výběru rodičů. V konečné fázi je i další pracovní zařazení stávajícího personálu současné MŠ Buková. Všichni bez výjimky dostali nabídku nového místa, které je adekvátní jejich přechozí pozici v nejbližších předškolních zařízeních.


Další články
Nahoru