dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Místo narození: Komín spalovny. Vzácní sokoli stěhovaví opět úspěšně hnízdí v Praze
Sokolí mláďata v budce na malešickém komínu. Foto: Dušan Rak / ČSO

Místo narození: Komín spalovny. Vzácní sokoli stěhovaví opět úspěšně hnízdí v Praze

Již třetí rok v řadě v Praze úspěšně hnízdí vzácní a ohrožení dravci sokoli stěhovaví. Domovem jsou jim hnízdní budky, které pro ně připravili ornitologové z České společnosti ornitologické. Právě probíhající kontroly zatím potvrdily úspěšné hnízdění v areálu malešické spalovny (ZEVO Malešice), kde ornitologové na konci uplynulého týdne okroužkovali čtyři zhruba dvacetidenní mláďata.

„Malešický sokolí pár si i letos s hnízděním pospíšil a úspěšně vyseděl hned čtyři mláďata,“ popsal aktuální situaci Dušan Rak z České společnosti ornitologické. Jedná se o stejný pár, jako v loňském roce. „A díky kroužkům známe i přesný původ obou dospělých ptáků. Samice pochází z Českolipska a samec je původem z Polska. Letošní mláďata dostala podobné odečítací kroužky, podle nichž je v budoucnu budeme moci identifikovat i na dálku," dodal.

sokol-2015-mladata-clanek-nahled „Jsme velmi rádi, že se komín ZEVO Malešice ukázal jako vhodné místo pro život sokolů a již druhým rokem u nás úspěšně vyvádějí mladé,“ sdělil tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Členové České společnosti ornitologické ve spolupráci s vlastníky výškových staveb dosud v Praze instalovali celkem šest speciálních budek pro sokoly.

dospely-sokol-v-letu-nahled Předběžné kontroly některých dalších hnízdišť dávají naději, že by i další instalované budky mohly přinést podobné příjemné překvapení. „Minimálně na dalších dvou místech je situace velmi nadějná. Jasno bychom měli mít během následujících týdnů,“ dodává Dušan Rak.


Další články
Nahoru