Místo maršála starosta, z Koněvovy bude Hartigova. Žižkovská ulice se přejmenuje
19. června 2023 11:31
„Lhůta, v rámci které bude možné výměnu dokladů provést, je šestiměsíční, tedy v rozmezí od 1. října 2023 do konce března roku 2024. Před začátkem října nebude výměna dokladů možná,“ sdělil Hannich. Nicméně již v předstihu se podle něj obyvatelé dnešní Koněvovy ulice budou moci na úřad registrovat on-line tak, aby předešli zbytečnému čekání.
„Uvědomujeme si, že výměna občanských průkazů může být obyvateli dnešní Koněvovy vnímaná jako komplikace, úkol navíc. Proto jsme na radnici udělali maximum, aby to byl úkol co nejjednodušší, bez čekání a bez poplatků. Zároveň využijeme všechny možné cesty, jak o všem podstatném informovat včas,“ říká starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09).
Koněvova ulice ponese od letošního 1. října název po Karlu Hartigovi, prvním žižkovském starostovi. „Karel Hartig byl pro Žižkov zcela zásadní osobností, sám se zasazoval o místopisné názvy mnoha místních ulic. Proto jsme přesvědčení, že právě jeho jméno by naší nejdelší třídě více než slušelo,“ říká k přejmenování radní Prahy 3 Pavel Křeček (STAN).
Všechny obyvatele, kteří mají trvalé bydliště na Koněvově ulici, bude podle Hannicha radnice o změně včas informovat dopisem společně s informacemi, na kterých dalších místech je vhodné změnu trvalého bydliště nahlásit. Majitelé osobních automobilů například budou muset měnit také technické průkazy. Společně s výměnou občanského průkazu je to zároveň jediný úkon, který je potřeba provést osobně – obě výměny jsou v tomto případě zdarma.Žádost o přejmenování Koněvovy ulice projednala Rada městské části Praha 3 na základě žádosti Klubu přátel Žižkova v březnu 2022. V červnu téhož roku pak změnu odsouhlasili zastupitelé Prahy 3.
Stávající ulice Koněvova své jméno nese od roku 1947, předtím se jmenovala Poděbradova. V letech 1939 až 1945 tato nejdelší žižkovská třída nesla jméno Brněnská.
Karel Hartig (1833 – 1905)
Vlastenec, stavitel a první starosta obce Žižkova. V roce 1865 se oženil s Amálií Stomeovou, jejíž rodina vlastnila významné pozemky na území dnešní Prahy 3. Karel Hartig byl pověřen jejich zastavěním a jeho regulační plán je dnes považován za zakládající listinu Žižkova. V roce 1876 byl Hartig zvolen jeho prvním starostou. Na vlastní náklady vykopal z vrchu Vítkov první pražský základní kámen Národního divadla a na stejném vrchu se zasadil o zbudování Žižkova pomníku. Zasloužil se o označení ulic, náměstí a domů jmény slavných Čechů, za svůj název vděčí Karlu Hartigovi i samotný Žižkov. Zajímavostí je, že na jeho popud byly poprvé na Žižkově ulice označovány v národních barvách – v červené a bílé. Tuto praxi později převzalo i hlavní město Praha.
Ivan Stěpanovič Koněv (1897 – 1973)
Maršál Sovětského svazu, velitel I. Ukrajinského frontu, jehož jednotky vstoupily jako první 9. května 1945 do Prahy. Na podzim 1956 řídil potlačení maďarského povstání sovětskou armádou. V roce 1961, v době tzv. druhé berlínské krize, končící výstavbou Berlínské zdi, stál v čele Skupiny sovětských vojsk v Německu. Na jaře 1968 vedl vojenskou delegaci, jejíž členové v Československu mj. prováděli zpravodajský průzkum před srpnovou invazí vojsk Varšavské smlouvy.
Zdroj: MČ Praha 3