dnes
Úterý - jasno
14°C
zítra
Středa - zatazeno
17°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
22°C
Prostranství bitvy na Bílé hoře nebude zastavěno domy, změna územního plánu neprošla
Na místě bitvy na Bílé hoře se každoročně konají rekonstrukce této historické události. Foto: archiv

Prostranství bitvy na Bílé hoře nebude zastavěno domy, změna územního plánu neprošla

Mezi projednávané změny územního plánu na včerejším zasedání pražského zastupitelstva patřil návrh na vybudování obytného souboru na místě bývalého Strnadova zahradnictví u železniční tratě v Praze 6, návrh na bytovou výstavbu u Obory Hvězda a zástavba proluky na Vítězném náměstí.   

Obytný soubor na místě zahradnictví už veřejnost úspěšně napadla u soudu, zejména kvůli předimenzované kapacitě zástavby. Zrušení potvrdil i Nejvyšší soud a nyní tuto podobu změny zamítlo i zastupitelstvo. Znamená to, že se tím uvolnila cesta pro zahájení jednání o nové podobě změny územního plánu, která bude vycházet vstříc potřebám stávajících obyvatel.

„Vzhledem k tomu, že se podařilo vlastníkům části pozemků navázat komunikaci s občanskými iniciativami, které se o rozvoj území zajímají, máme na stole nový podnět, který je k území citlivější než soudem zamítnutá změna. V následujících měsících budeme projednávat upravený návrh na revitalizaci území, které je nyní velmi zanedbané,“ uvedla náměstkyně primátorky a radní hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje Petra Kolínská.

Ani u Obory Hvězda se stavět nebude

Zastupitelstvo včera zamítlo návrh na změnu územního plánu, která by znamenala změnu louky u jižní zdi Obory Hvězda na obytné území.

Navrhovaná změna se týkala bezprostředního sousedství přírodní památky Obora Hvězda. Jedná se zároveň o místo, které bylo součástí bitvy na Bílé hoře. Zástavba rodinnými domky na ploše jednoho hektaru, kterou měla změna umožnit, by se podle Kolínské stala izolovaným ostrůvkem, vytrženým od ostatní obytné zástavby.

Nová stavba na Vítězném náměstí

K návrhu na změnu územního plánu, který se týká výstavby v proluce mezi ulicí Verdunskou a Jugoslávských partyzánů, se zastupitelstvo vrátí na konci listopadu.


Další články
Nahoru