Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Měli jsme první: Místní se o velkém kácení na nábřeží dozvěděli na poslední chvíli
Po stromech na Janáčkově nábřeží zbyly jen pařezy. Všechna foto: Petr Hnyk

Měli jsme první: Místní se o velkém kácení na nábřeží dozvěděli na poslední chvíli

Více než čtyřicítka stromů na Janáčkově nábřeží padla k zemi. Vše bylo formálně správně: pokáceny byly na základě endrologického průzkumu a znaleckého posudku. Šok to byl ale pro místní obyvatele, kteří se o kácení dozvěděli na poslední chvíli z lístečku připevněného na jednom ze stromů.

Ná kácení stromů upozornil server Pražský patriot jako první v pátek 7. listopadu. Dnes si téma vzala za své konkurence, tak článek raději aktualizujeme. Je na konci doplněný o zjištění čtenáře, který v oblasti bydlí.

Jedním z lidí bydlících v bezprostřední blízkosti pokácených stromů na Janáčkově nábřeží je náměstek ministra školství Petr Mlsna. O mohutném kácení se dozvěděl uplynulou neděli, kdy na místě zaparkoval a na jednom ze stromů byl nalepen papír, na kterém si přečetl, že kvůli zásahům vzniknou dopravní omezení. Stromy následně padly k zemi v pondělí a úterý.

„Přečetl jsem si, že se tam v pondělí začne kácet a pokácí se více než 40 stromů. Pak už nastoupili pracovníci firmy, která měla všechna potřebná povolení, s pilami a začali kácet. Vyděsilo mě to, je to skoro celá alej na nábřeží. Když tam projdete, zůstala tam jen nová výsadba, pár let stará, to jsou stromky do třímetrové výšky. Všechny vzrostlé akáty ale byly zlikvidovány,“ uvedl Mlsna pro server Pražský patriot.

Mlsna: Stromy nebyly shnilé

pokaceny-strom-nabrezi2-nahled Začal se – nikoli z titulu své funkce, ale jako občan – pídit po tom, zda všechno proběhlo řádně. Nechápe totiž, jak byl prováděn dendrologický průzkum, který dospěl k závěru, že stromy mají jít k zemi. „Je to můj subjektivní názor, ale stačí se podívat na pařezy a uvidíte plné a zdravé dřevo. Ty stromy nebyly shnilé. Nevím, jak mohl někdo rozhodnout o tom, že jsou v havarijním stavu,“ řekl.

„V havarijním stavu tam byl snad jeden jediný strom. Vyvracel se, asi před tři čtvrtě rokem se tam zasahovalo, byl zkracován. To je samozřejmě v pořádku, ale nikoli kácení v takovém rozsahu – že vykáceli více než 40 stromů,“ dodal. Překvapila ho i rychlost, s jakou byly stromy poraženy. „Rostly tam desítky let. A najednou se rozjela pila a jelo se až do setmění. Vše je pryč během dvou dnů,“ řekl.

Dvoumetrové stromečky mohou být problém

Je zvědavý na novou výsadbu, na to, jak budou nové stromy vysoké. „Jestli tam zasadí dvoumetrové stromečky, tak jelikož tam chodí hodně pejskaři s pejsky, za měsíc ty stromy mohou pojít. Třeba je počítat i s imisemi, které tam jsou z lodí i z automobilů. Na to nikdo nedokáže odpovědět,“ podotkl.

„Na papírku, který byl připevněn na stromě, byla i informace, že tam nově vysázejí nějaký japonský druh. Ekologové, kterým jsem to říkal, mi říkali, že je to zvláštní, protože není původní, přičemž akáty původní jsou. Takže jsem zvědav, jak se tam uchytí,“ doplnil. Na nábřeží poroste jerlín japonský.

Formálně je všechno v pořádku, ale…

pokaceny-strom-nabrezi3-nahled Pražský patriot se s dotazem ohledně kácení obrátil na pražský magistrát. Tisková mluvčí Petra Hrubá uvedla, že toto kácení stromů je v gesci Lesů hlavního města Prahy. Jedná se o veřejnou zakázku „rekonstrukce stromořadí“ na Janáčkově nábřeží, druhou etapu.

„Předmětem plnění veřejné zakázky na poskytnutí služby je realizace obnovy uličního stromořadí v lokalitě Janáčkovo nábřeží v úseku Vítězná – Lidická, Praha 5 – tj. kácení stromů, odstranění pařezů, výsadba stromů a další související práce,“ uvádí Lesy hlavního města Praha. Nedílnou součástí zakázky je i provádění rozvojové a udržovací péče po dobou pěti let po výsadbě.

Formálně je tedy vše v pořádku, určitě by bylo ale vhodné zavčasu informovat veřejnost. A co na informování veřejnosti říkají Lesy hl. m. Prahy? „Před zahájením vlastní obnovy stromořadí byli ze strany Lesů hl. m. Prahy v součinnosti s městskou částí Praha 5 občané informováni v listopadovém vydání periodika MČ Prahy 5 – Pětka pro vás (str. 4) i prostřednictvím informačních cedulí  v místě realizace,“ uvedla mluvčí Petra Fišerová.

Otázkou navíc je, proč tak pěkné stromy a v takovém množství musely k zemi jít. V průvodní a technické zprávě k veřejné zakázce Lesy hlavního města Prahy uvádějí, že ke kácení 45 stromů vedly důvody zdravotní a bezpečnostní.

Lesy hl. m. Prahy: špatné byly javory a akáty

„Velká část stromů (zejména javory a akáty) jsou ve velmi špatném zdravotním stavu (kdy už se jedná i o ohrožení bezpečnosti pěších osob v jejich okolí – hrozí rozlomení koruny apod.). Ty jsou navrženy k odstranění,“ uvádí zpráva. Tyto stromy mají nahradit nové stromy, aby plnily funkci uličního stromořadí.

pokaceny-strom-nabrezi1-nahled Ve zprávě je dále uvedeno: „Stromy ve zpevněné ploše (ve výsadbových rabatech) trpí psími exkrementy, které mají významný negativní dopad na jejich kvalitu a životaschopnost. Psí moč poškozuje kmeny i kořenové náběhy a psí výkaly degradují estetickou funkci stromořadí i pěší trasy jako takové.“ Doporučení zní: najít koncepční řešení nedostatku venčících ploch pro psy v této lokalitě.

Technická zpráva Lesů hlavního města Prahy též uvádí, že územím prochází sítě technické infrastruktury, přičemž třeba pouliční osvětlení je často i blíže než dva metry od vzrostlých stromů, které byly pokáceny. „Některé z tras vedení sítí jsou v kolizi s ochrannými vzdálenostmi dle příslušných ČSN,“ uvádí zpráva. Nové stromy v blízkosti sítí budou vysazovány s použitím protikořenové folie.

Petra Fišerová pro Pražský patriot upřesnila, že rozhodnutí o potřebě realizace II. etapy obnovy stromořadí proběhlo již v roce 2013 na základě dendrologického průzkumu a znaleckého posudku. „Žádosti o kácení byly podány na příslušný orgán ochrany přírody a proběhlo správní řízení za účasti občanských sdružení,“ dodala.

Stromy byly zdravé, tvrdí  soudní znalec

V reakci na článek Pražského patriota se ozval čtenář Miroslav Cacký, který poblíž pokácených stromů bydlí. Upozornil nás na následující: jedná se o památkovou oblast UNESCO, pařezy a zbylé stromy určené ke kácení prošel on a další občané s certifikovaným evropským arboristou. „Jeho výrok byl jasný – veškeré stromy byly zdravé, zbylé tři stromy jsou také zdravé. Písemné vyjádření nám pošle během několika dní.“

Místo prošli i se soudním znalcem v oboru. „Jeho výrok byl stejný – stromy byly zdravé, zbylé stromy určené ke kácení jsou zdravé. Písemný úřední posudek doručí co nejdříve – informovali jsme Policii ČR o proběhlém kácení a požádali o zabránění dalších škod, soudní znalec odhaduje cenu vzrostlých stromů na statisíce korun za jeden strom a stáří na 50 až 80 let, u mladších stromů odhaduje cenu na desetitisíce korun za jeden strom,“ uvedl Cacký. Majitelé bytových jednotek budou podnikat i další kroky.


Autor: Anna Skálová

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru