dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C

Mission: ve jménu destrukce

Umělecké seskupení Handa Gote Research and Development spřáhne tentokráte síly s duchovním otcem beat generation Williamem S. Burroughsem. Jejich novinka Mission vychází z knihy Ghost of Chance pojednávající o střetu lidské civilizace s přírodou, což je zároveň téma, kterým se Handa Gote zabývá dlouhodobě. Příběh kapitána Missiona, příběh o nemožnosti udržet mír se světem, s časem, s přírodou i sám se sebou, se v divadle Alfred ve dvoře představí premiérově v sobotu 7. prosince od 20hodin. První repríza následuje den poté, v neděli 8. prosince, rovněž od 20hodin.

Ústředním motivem Burroughsovy novely je zkáza pirátské komuny na Madagaskaru.

Za konfliktem, který k jejímu zániku vedl, vidí autor bezúčelné násilí, jež ničí přírodní harmonii i utopický projekt kapitána Missiona. Ukazuje se, že člověk je vždy a všude poháněn neovladatelnou touhou po destrukci.

Handa Gote s Burroughsem pojí nejen dlouhodobý zájem o téma střetu člověka s přírodou, ale i obliba cup-up metody, jejíž specifickou formu skupina (zejména během posledních let) ve svých pracích rozvíjí. Tak zvaná metoda „střihů“, kterou Burroughs vynalezl společně s malířem Brionem Gysinem, spočívá v rozstříhání libovolných textů, promíchání jednotlivých částí a jejich následném přeskupeném znovu složení.  Vzniká tak zcela svébytný text, dosahující často nečekaných literárních, a někdy až básnických, kvalit. 

Během představení Mission se nejprve za pomoci iluzivního divadla a filmových postupů celá legenda kolem kapitána Missiona vytváří, aby se pak, právě cut-up metodou rozebrání  psaného textu, dekonstruovala.  

 „Technika cut-up není prostou anarchistickou destrukcí jazyka bez východiska, ale naopak nabízí odhalení překvapivých souvislostí a skýtá inspiraci, která proniká za obvyklé formální postupy a rozbíjí uniformní nahlížení na zpracovávaný materiál,“ říká o představení jeho spolutvůrce Tomáš Procházka.


Videomapping na Werichově vile

Dnes v 19:26

Vánoční setkání před Werichovou vilou zítra, 15. prosince v 18:30. Pětiminutový průřez historií vily v podobě videomappingu na průčelí domu uvidíte v 18:45, 19:45 a 20:45.

Chyba strojvedoucího omezila na dvě hodiny provoz vlaků na Masarykově nádraží

Dnes v 18:37

Dnes po patnácté hodině projel strojvedoucí vlaku společnosti KŽC návěstidlo zakazující další jízdu. Nikdy nebyl zraněn.

Praha posiluje svoji protidrogovou politiku

Dnes v 17:36

Rada hlavního města Prahy schválila tento týden v úterý návrh radního pro zdravotnictví Radka Lacka na poskytnutí finanční dotace 490 tis. korun na projekty Protidrogové politiky hl. m. Prahy. 

Maminka si musela na toalety v obchoďáku pro nezletilou dcerku. Nebyla v hezkém stavu

Dnes v 15:55

Strážníci nalezli v obchodním domě na Vinohradech opilou nezletilou dívku. Se dvěma promile skončila v péči záchranářů. Celou věcí se budou dále zabývat pracovníci sociálky.

Magistrát i letos uspořádal Vánoční jarmark

Dnes ve 13:54

Vánoční jarmark – již tradiční a opět vydařený – se konal ve středu 13. prosince ve Škodově paláci. Návštěvníci i zaměstnanci úřadu doslova obsypali prodejní stánky s vánočními dekoracemi, dárkovými i praktickými předměty, květinami, šperky a sladkými i slanými...

Rada odsouhlasila dotace pedagogicko-psychologickým poradnám

Dnes ve 12:37

Rada Prahy posvětila návrh radního pro oblast zdravotnictví Radka Lacka na uvolnění finančních prostředků z rozpočtu na protidrogovou politiku v celkové výši 309 000 korun na projekty specifické primární prevence pedagogicko-psychologických poraden. 

Ceny pohonných hmot se v Praze měnily jen nepatrně

Dnes ve 12:33

Litr benzinu zdražil o haléř a prodává se nyní průměrně za 31,14 koruny, nafta zase o haléř zlevnila na 30,21 Kč/l.

Praha 3 zve na Předsilvestrovské Trhy na Jiřáku

Dnes v 07:49

Předposlední den v roce 2017 se můžete těšit na Trhy na Jiřáku od 8 do 14 hodin. 30. prosince vám zahraje oblíbená tržní kapela LoveSong Orchestra.

Sobotní procházka Olšanskými hřbitovy

Dnes v 07:47

Na tomto hřbitově leží nejen mnoho známých a významných osobností české historie, ale můžete zde i obdivovat mistrovská díla tzv. funerálního umění.

Pamětní deska Haně Epsteinové

Dnes v 07:26

Městská část Praha 2 odhalí pamětní desku vychovatelce židovských dětí, která byla zavražděna v koncentračním táboře.

Na výstavu´Václavák´ se chystá i zakladatel Semaforu Jiří Suchý

Včera v 17:58

Na Václavském náměstí je až do konce roku k vidění ojedinělá velkoformátová výstava ´Václavák´, která připomíná dějiny tohoto prostoru. V noci nasvícené panely ukazují unikátní historické i současné fotografie a kresby, které doplňují citace související s Václavským náměstím. Součástí jsou také...

Požár přístřešku v Jinonicích

Včera v 17:41

Hasiči dnes v 11:45 zasahovali u požáru dřevěného provizorního přístřešku v Tichnově ulici v Jinonicích. Požár se částečně rozšířil na okolní porost.

Další krátké zprávy
Nahoru