dnes
Neděle - polojasno
24°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
23°C
pozítří
Úterý - zatazeno
21°C
Pražská politika

Mírová tramvaj T3 bude jezdit Prahou

V pondělí 21. září od 14 do 18 hodin, na Mezinárodní den míru, bude Prahou projíždět Mírová tramvaj. Lidé, kteří do ní nastoupí, se budou moci dozvědět, jak nenásilná řešení konfliktů předchází humanitárním krizím, jak takové krize efektivně řešit a dodržovat při tom lidská práva, k nimž se naše země zavázala, a to včetně pomoci válečným uprchlíkům.

Organizace sdružené v mezinárodní kampani Globální výzva k akcím proti chudobě – včetně její české části Česko proti chudobě – již mnoho let upozorňují, že bez míru a nenásilného řešení konfliktů, bez efektivních snah k odstranění extrémní chudoby v rámci rozvojové spolupráce a řešení následků klimatické změny hrozí mnoha zemím katastrofa, jejímž prvním následkem jsou uprchlické vlny ze zničených a zbídačených regionů.

„Násilí vytváří násilí a válka válku. Peníze z daňových rájů a jiných špinavých transakcí násilí podporují a eskalují, a proto musíme zaměřit pozornost k proměně těchto praktik. Těm lidem, které násilí postihlo v jejich každodenním životě a zbavilo je důstojnosti a naděje, je třeba pomoci všemi prostředky pro dobu, než budou moci opět žít ve vlastní zemi, zbavené násilí a bídy. To vyžaduje odvahu jednat a solidaritu s těmi, které to postihlo,“ říká Táňa Fischerová, jedna z mluvčích kampaně.

Jízda je jednou z mnoha z připravovaných aktivit v rámci kampaně Česko proti chudobě. Cílem vzdělávacích a osvětových aktivit je mobilizovat veřejnost v tomto důležitém roce, kdy politici z celého světa na třech důležitých summitech rozhodují o naší budoucnosti na dlouhá léta dopředu.

Rozhodují o tom, zda bude náš svět řídit nezdaněný kapitál z daňových rájů nebo obyvatelé a jejich nezkorumpovaní zástupci. Rozhodují o tom, zda vytvoříme účinné politické a finanční nástroje pro efektivní podporu nejchudších a nejohroženějších skupin, nebo zda se politika bude soustředit na to, jak podpořit z veřejných prostředků nadnárodní korporace a sanovat chyby bank.

A budou rozhodovat i o tom, jak budeme přistupovat k ochraně lidské civilizace i dalších živočichů a rostlin tváří v tvář klimatické změně.
Odborník na rozvojovou spolupráci Tomáš Tožička k tomu uvádí: „Česká republika patří už dvacet let mezi nejbohatší a zároveň nejdotovanější země na této planetě. Toky evropských financí do naší země násobně převyšují pomoc plynoucí do zemí potýkajících se s extrémní chudobou a humanitárními katastrofami včetně těch válečných a ekologických, za nimiž často stojí nezdařené vojenské invaze a bombardování. Je na čase, abychom i my převzali svůj díl odpovědnosti a od prázdných řečí přešli k reálným činům.“

Program 14 – 18 hodin
Mírová jízda tramvají T3, fair trade občerstvení // Djs
(můžete nastoupit na každé zastávce )

Doprovodný program
* tématické stánky na zastávkách Anděl, I.P. Pavlova a Václavské náměstí
* diskuze
* dětské workshopy
* divadlo Rozmanitostí v Mostě v blízkosti stánků
závěrečný hudební happening (Václavské náměstí – přejezd Vodičkova / Jindřišská) 17:00 – 18:00 v režii známého hudebníka Papise Nyass spolu s hudebníky a tanečníky z různých zemí (Gambie, Itálie, Maroko, Senegal a další) a skupin (Aneboafro, neDloubej se v nose, Škola Samby Miloše Vacíka a další)

Trasa tramvaje povede přes centrum Prahy, bude vyjíždět ve 14:00 z vozovny Střešovice.

Djs // After party Pekelnej Bar
* Jazzmoper J (Australia / Creature Comforts)
* Gazi (South Africa / Prague Sessions)
* Anna Myschkin (Duna)
* C´moi (Pekelnej Bar)


Kolínská, Mirovský, nebo Štěpánek? Lídra pro Prahu vyberou Zelení ve čtvrtek

18. dubna 2018 ve 14:22

Lídra pro volby do pražského zastupitelstva vyberou pražští Zelení ve čtvrtek na krajské konferenci. Kandidaturu oznámili tři pražští zastupitelé, Petra Kolínská, Ondřej Mirovský a Petr Štěpánek, který o tom informoval ČTK.

Další články
Nahoru