Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - zatazeno 23°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Miroslav Bobek: Ryšavý knihovník  a další zápisky ředitele zoo
Knihu s jejím autorem pokřtila zpěvačka Lucie Bílá. Foto: Zoo Praha

Miroslav Bobek: Ryšavý knihovník a další zápisky ředitele zoo

Ryšavý knihovník a další zápisky ředitele zoo jsou již šestou knihou Miroslava Bobka. Čtenáři v ní opět nahlédnou do zákulisí jedné z nejlepších zoologických zahrad světa a dozvědí se spoustu zajímavostí z její současnosti i historie, o zvířatech i lidech kolem nich. Vydává nakladatelství Universum. Křest knihy se uskutečnil 28. září v Zoo Praha v rámci slavnosti k otevření nového pavilonu goril, který nese název Rezervace Dja.

rysavy-knihovnik Neobyčejná zvířata, neobyčejní lidé, neobyčejné místo… to je Zoo Praha. Nahlédněte prostřednictvím zápisků ředitele Miroslava Bobka do zákulisí jedné z nejlepších zoologických zahrad světa!

Dozvíte se spoustu zajímavostí z její současnosti i historie a podíváte se nejen do areálu v Troji, ale také vycestujete za gorilami do Afriky a za jinými vzácnými zvířaty do dalších částí světa. Seznámíte se s ochranářskými projekty, jež organizuje či podporuje pražská zoo, a odhalíte záhadu podivného tvora, který měl vyhynout již před miliony let. Poutavé vyprávění samozřejmě doplňují i jedinečné fotografie.

Knihu doporučuje světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall, zakladatelka Institutu Jane Goodall a Posel míru OSN: „Přečetla jsem si Miroslavovu předchozí knihu Supi v hotelu Continental, která se mi moc líbila, a těším se i na tuhle. Jsem si zcela jista, že se Ryšavý knihovník bude líbit také vám, jeho čtenářům.“

A co o knize říká sám autor Miroslav Bobek? „Je to další výbor z textů, které píši týden co týden již od roku 2010. Ryšavý knihovník stejně jako před ním Supi v hotelu Continental, Zoopisník, Trojský lev, Žirafa na pondělí a Bobky od Bobka ale rozhodně nejsou žádné anály Zoo Praha. Daleko spíše jde o zápisky, ve kterých zachycuji, co mě zaujalo nebo co považuji za důležité…“

Miroslav Bobek: Ryšavý knihovník, předmluvu napsala Jane Goodall, vydává nakladatelství Universum, 288 stran, doporučená cena 359 Kč

Ukázka z knihy:

Jak jsme hledali a našli jméno pro orangutaní mládě

Více než čtyři tisíce návrhů nám přišlo přes webový formulář, další stovky v diskuzích na sociálních sítích a v e-mailech. A jedno z navrhovaných jmen nás opravdu zaujalo. Terry, na počest tvůrce Zeměplochy, spisovatele Terryho Pratchetta (1948–2015).

V roce 1999 navštívil Terry Pratchett i Zoo Praha. Seznámil se s našimi velkými želvami a poté pronesl přednášku. Člen jeho českého fanklubu Martin T. Schwarz na ni po letech vzpomínal: „Terry Pratchett začal podle očekávání mluvit o své práci v Nadaci na záchranu orangutanů. (…) Zvláště sugestivní vyprávění o setkání Mistra tváří v tvář ve volné přírodě s orangutaním samcem, který prý vypadal jako obrovská krychle a tři Schwarzeneggerové vedle sebe, na nás všechny udělalo velký dojem.

Terry Pratchett ve svém díle stvořil postavu knihovníkaorangutana, který se dorozumíval slovem Oook (nebo Ook) a nesnášel lidi, kteří ho označovali „opice, nebo dokonce „opička namísto správného Lidoop či Knihovník.

Ve skutečném světě pak tento Knihovník napomáhal při Pratchettově fundraisingu ve prospěch orangutanů žijících na Sumatře a zejména na Borneu. Terry Pratchett se za nimi naposled vypravil dokonce ještě s rozvíjející se Alzheimerovou chorobou a natočil pro BBC dokument věnovaný jejich ochraně.

Na první pohled se tedy jméno Terry nabízelo jako téměř jasná volba. Jenže chyba lávky: Zní velmi podobně jako Diri a oběma orangutaním sourozencům by jejich jména mohla splývat.

A tak jsme museli hledat dál. Již jsme však věděli, co z návrhů vybírat: nějaké jiné jméno, které by odkazovalo když ne přímo na Terryho Pratchetta, tak alespoň na jeho Knihovníka. Nakonec nám v sítu uvázly dva návrhy: Kusasi a Pustakawan. Kusasi byl orangutaní samec, kterého ve zmiňovaném dokumentu BBC hledal v pralesích Bornea Terry Pratchett, a Pustakawan znamená v indonéštině knihovník.

Pro které jméno jsme se nakonec rozhodli? Naši chovatelé hlasovali – a vyhrál Pustakawan. Náš orangutaní sameček se tedy jmenuje Pustakawan, zkráceně Kawi.


Autor: puc

Pavlína Křivánková: Chalupa

4. června 2023 v 15:36

Existují cesty, které si člověk nevybírá, a lidé, které by raději nepotkal. Helenin přítel je nedostupný. První společné dítě se dere na svět a po Karlovi se slehla zem. Mladá žena utíká z města na valašskou samotu, daleko od lidí a své matky, která přesně ví, jak by měla dcera žít, ale sama je...

Jeffery Deaver: Noční návštěvník

4. června 2023 ve 14:30

V New Yorku řádí geniální zločinec, který si říká Zámečník. Je přímo fascinován zámky a umí si poradit s jakýmkoli bezpečnostním systémem. Když po nocích vniká do cizích obydlí, prozatím své oběti okrádá jen o pocit bezpečí.

Jonathan Freedland: Únik z Osvětimi

3. června 2023 ve 14:37

Skutečný příběh československého Žida Rudolfa Vrby, který uprchl z tábora smrti. 

Jorn Lier Horst: Otázka viny

2. června 2023 v 10:44

Odsouzený vrah. Anonymní dopisy. Nebezpečná hra, ve které jde o všechno. 

Radka Třeštíková: Kde jsi, když nejsi

1. června 2023 v 08:52

Bouřlivé, syrové a vášnivé vyprávění o rozchodu.

Dee Ernst: Lucy a hotýlek v Bretani

29. května 2023 ve 14:53

Lucy potřebuje nový životní začátek. Devětačtyřicetiletá hotelová manažerka z New Yorku, toho času bez práce a peněz kvůli podvodu, kterého se dopustil její bývalý šéf a partner, má soukromý i pracovní život v troskách. Přišla o práci, bydlení i přítele a přežívá u rodičů. Není divu, že s nadějí...

Vlkodlak, historická detektivka od vítěze Literární ceny Knižního klubu 2020

28. května 2023 v 10:53

Pokud patříte k příznivcům historických detektivek, možná budete znát knihy českého autora Jana Horníčka Čarostřelec (2020) a Kapitán Stellwerthter (2022). Třetí volné pokračování celé série se tentokrát jmenuje Vlkodlak.

Anatomie: Příběh lásky

28. května 2023 v 06:19

Hazel Sinnettová je dívka, která víc než po manželství touží po studiu chirurgie. Bohužel je začátek devatenáctého století a studium medicíny není pro ženy dostupné.

Natalia de Barbaro: Citlivá průvodkyně

27. května 2023 v 18:32

Kdo vlastně jsem? Co chci? O čem sním? Můžu se mít ráda?

Kniha pro ženy

27. května 2023 v 08:01

Jste často unavená a přestaly vás bavit věci, které vás dříve naplňovaly? Berou ostatní jako samozřejmost všechno, co pro ně děláte? Bouchnete někdy při hádkách jako papiňák a pak si to vyčítáte? Olga Studničková Šípková a Milan Studnička vám ukážou, jak vystoupit z tohoto začarovaného kruhu. Díky...

Aaron Jackson: Podivuhodný život Augusta Marche

25. května 2023 v 09:13

Chlapec, který od narození vyrůstal v divadle neviditelný jako chameleon, opouští bezpečný domov a přežívá coby kapsář ve skutečném, poválečném New Yorku.

Michal Viewegh: Malý Gatsby a Carmen z Chodoriva

23. května 2023 v 07:25

Stárnoucí spisovatel Mojmír se rozhodne během uprchlické krize ubytovat občany Ukrajiny prchající před válkou, a tak na prahu jeho sázavského domu jednoho dne stanou čtyřiatřicetiletá Oxana se synem Sašou.

Zuzana Zvěřová: Letem světem za pár korun

22. května 2023 v 09:17

Jak vypadají výlety s průvodci, které potkáte v Africe či Asii na pláži? Co dělat, když na dovolené onemocníte? Na jaké podvody si dát pozor při půjčování auta v zahraničí? Jaké výslechy vás mohou čekat na letišti mimo EU a jak jim předejít? Jak cestovat opravdu levně a nenechat se okrást žádným...

Ivar Leon Menger: Když přišlo zlo

22. května 2023 v 07:25

Hluboko v severních lesích, v malé chatě na jezerním ostrově, s pevninou sotva viditelnou v dálce, žije šestnáctiletá Juno celý život v takřka kompletní izolaci od okolního světa. Společnost jí dělají jen rodiče a malý bratr Boy. Žijí v zaběhnutém rytmu – rybaření, vaření a hraní...

Stacey Kennedy: Zachraň mě

21. května 2023 v 10:46

METAFORA právě vydává titul Zachraň mě. Další z řady románů bestsellerové spisovatelky Stacey Kennedy.   

Další články
Nahoru