
Miroslav Bobek: Ryšavý knihovník a další zápisky ředitele zoo
28. září 2022 18:33
Neobyčejná zvířata, neobyčejní lidé, neobyčejné místo… to je Zoo Praha. Nahlédněte prostřednictvím zápisků ředitele Miroslava Bobka do zákulisí jedné z nejlepších zoologických zahrad světa!
Dozvíte se spoustu zajímavostí z její současnosti i historie a podíváte se nejen do areálu v Troji, ale také vycestujete za gorilami do Afriky a za jinými vzácnými zvířaty do dalších částí světa. Seznámíte se s ochranářskými projekty, jež organizuje či podporuje pražská zoo, a odhalíte záhadu podivného tvora, který měl vyhynout již před miliony let. Poutavé vyprávění samozřejmě doplňují i jedinečné fotografie.
Knihu doporučuje světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall, zakladatelka Institutu Jane Goodall a Posel míru OSN: „Přečetla jsem si Miroslavovu předchozí knihu Supi v hotelu Continental, která se mi moc líbila, a těším se i na tuhle. Jsem si zcela jista, že se Ryšavý knihovník bude líbit také vám, jeho čtenářům.“
A co o knize říká sám autor Miroslav Bobek? „Je to další výbor z textů, které píši týden co týden již od roku 2010. Ryšavý knihovník stejně jako před ním Supi v hotelu Continental, Zoopisník, Trojský lev, Žirafa na pondělí a Bobky od Bobka ale rozhodně nejsou žádné anály Zoo Praha. Daleko spíše jde o zápisky, ve kterých zachycuji, co mě zaujalo nebo co považuji za důležité…“
Miroslav Bobek: Ryšavý knihovník, předmluvu napsala Jane Goodall, vydává nakladatelství Universum, 288 stran, doporučená cena 359 Kč
Ukázka z knihy:
Jak jsme hledali a našli jméno pro orangutaní mládě
Více než čtyři tisíce návrhů nám přišlo přes webový formulář, další stovky v diskuzích na sociálních sítích a v e-mailech. A jedno z navrhovaných jmen nás opravdu zaujalo. Terry, na počest tvůrce Zeměplochy, spisovatele Terryho Pratchetta (1948–2015).
V roce 1999 navštívil Terry Pratchett i Zoo Praha. Seznámil se s našimi velkými želvami a poté pronesl přednášku. Člen jeho českého fanklubu Martin T. Schwarz na ni po letech vzpomínal: „Terry Pratchett začal podle očekávání mluvit o své práci v Nadaci na záchranu orangutanů. (…) Zvláště sugestivní vyprávění o setkání Mistra tváří v tvář ve volné přírodě s orangutaním samcem, který prý vypadal jako obrovská krychle a tři Schwarzeneggerové vedle sebe, na nás všechny udělalo velký dojem.“
Terry Pratchett ve svém díle stvořil postavu knihovníka‑orangutana, který se dorozumíval slovem Oook (nebo Ook) a nesnášel lidi, kteří ho označovali „opice“, nebo dokonce „opička“ namísto správného Lidoop či Knihovník. Ve skutečném světě pak tento Knihovník napomáhal při Pratchettově fundraisingu ve prospěch orangutanů žijících na Sumatře a zejména na Borneu. Terry Pratchett se za nimi naposled vypravil dokonce ještě s rozvíjející se Alzheimerovou chorobou a natočil pro BBC dokument věnovaný jejich ochraně.
Na první pohled se tedy jméno Terry nabízelo jako téměř jasná volba. Jenže chyba lávky: Zní velmi podobně jako Diri a oběma orangutaním sourozencům by jejich jména mohla splývat.
A tak jsme museli hledat dál. Již jsme však věděli, co z návrhů vybírat: nějaké jiné jméno, které by odkazovalo když ne přímo na Terryho Pratchetta, tak alespoň na jeho Knihovníka. Nakonec nám v sítu uvázly dva návrhy: Kusasi a Pustakawan. Kusasi byl orangutaní samec, kterého ve zmiňovaném dokumentu BBC hledal v pralesích Bornea Terry Pratchett, a Pustakawan znamená v indonéštině knihovník.
Pro které jméno jsme se nakonec rozhodli? Naši chovatelé hlasovali – a vyhrál Pustakawan. Náš orangutaní sameček se tedy jmenuje Pustakawan, zkráceně Kawi.