Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Miroslav Bobek: Ryšavý knihovník  a další zápisky ředitele zoo
Knihu s jejím autorem pokřtila zpěvačka Lucie Bílá. Foto: Zoo Praha

Miroslav Bobek: Ryšavý knihovník a další zápisky ředitele zoo

Ryšavý knihovník a další zápisky ředitele zoo jsou již šestou knihou Miroslava Bobka. Čtenáři v ní opět nahlédnou do zákulisí jedné z nejlepších zoologických zahrad světa a dozvědí se spoustu zajímavostí z její současnosti i historie, o zvířatech i lidech kolem nich. Vydává nakladatelství Universum. Křest knihy se uskutečnil 28. září v Zoo Praha v rámci slavnosti k otevření nového pavilonu goril, který nese název Rezervace Dja.

rysavy-knihovnik Neobyčejná zvířata, neobyčejní lidé, neobyčejné místo… to je Zoo Praha. Nahlédněte prostřednictvím zápisků ředitele Miroslava Bobka do zákulisí jedné z nejlepších zoologických zahrad světa!

Dozvíte se spoustu zajímavostí z její současnosti i historie a podíváte se nejen do areálu v Troji, ale také vycestujete za gorilami do Afriky a za jinými vzácnými zvířaty do dalších částí světa. Seznámíte se s ochranářskými projekty, jež organizuje či podporuje pražská zoo, a odhalíte záhadu podivného tvora, který měl vyhynout již před miliony let. Poutavé vyprávění samozřejmě doplňují i jedinečné fotografie.

Knihu doporučuje světoznámá primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall, zakladatelka Institutu Jane Goodall a Posel míru OSN: „Přečetla jsem si Miroslavovu předchozí knihu Supi v hotelu Continental, která se mi moc líbila, a těším se i na tuhle. Jsem si zcela jista, že se Ryšavý knihovník bude líbit také vám, jeho čtenářům.“

A co o knize říká sám autor Miroslav Bobek? „Je to další výbor z textů, které píši týden co týden již od roku 2010. Ryšavý knihovník stejně jako před ním Supi v hotelu Continental, Zoopisník, Trojský lev, Žirafa na pondělí a Bobky od Bobka ale rozhodně nejsou žádné anály Zoo Praha. Daleko spíše jde o zápisky, ve kterých zachycuji, co mě zaujalo nebo co považuji za důležité…“

Miroslav Bobek: Ryšavý knihovník, předmluvu napsala Jane Goodall, vydává nakladatelství Universum, 288 stran, doporučená cena 359 Kč

Ukázka z knihy:

Jak jsme hledali a našli jméno pro orangutaní mládě

Více než čtyři tisíce návrhů nám přišlo přes webový formulář, další stovky v diskuzích na sociálních sítích a v e-mailech. A jedno z navrhovaných jmen nás opravdu zaujalo. Terry, na počest tvůrce Zeměplochy, spisovatele Terryho Pratchetta (1948–2015).

V roce 1999 navštívil Terry Pratchett i Zoo Praha. Seznámil se s našimi velkými želvami a poté pronesl přednášku. Člen jeho českého fanklubu Martin T. Schwarz na ni po letech vzpomínal: „Terry Pratchett začal podle očekávání mluvit o své práci v Nadaci na záchranu orangutanů. (…) Zvláště sugestivní vyprávění o setkání Mistra tváří v tvář ve volné přírodě s orangutaním samcem, který prý vypadal jako obrovská krychle a tři Schwarzeneggerové vedle sebe, na nás všechny udělalo velký dojem.

Terry Pratchett ve svém díle stvořil postavu knihovníkaorangutana, který se dorozumíval slovem Oook (nebo Ook) a nesnášel lidi, kteří ho označovali „opice, nebo dokonce „opička namísto správného Lidoop či Knihovník.

Ve skutečném světě pak tento Knihovník napomáhal při Pratchettově fundraisingu ve prospěch orangutanů žijících na Sumatře a zejména na Borneu. Terry Pratchett se za nimi naposled vypravil dokonce ještě s rozvíjející se Alzheimerovou chorobou a natočil pro BBC dokument věnovaný jejich ochraně.

Na první pohled se tedy jméno Terry nabízelo jako téměř jasná volba. Jenže chyba lávky: Zní velmi podobně jako Diri a oběma orangutaním sourozencům by jejich jména mohla splývat.

A tak jsme museli hledat dál. Již jsme však věděli, co z návrhů vybírat: nějaké jiné jméno, které by odkazovalo když ne přímo na Terryho Pratchetta, tak alespoň na jeho Knihovníka. Nakonec nám v sítu uvázly dva návrhy: Kusasi a Pustakawan. Kusasi byl orangutaní samec, kterého ve zmiňovaném dokumentu BBC hledal v pralesích Bornea Terry Pratchett, a Pustakawan znamená v indonéštině knihovník.

Pro které jméno jsme se nakonec rozhodli? Naši chovatelé hlasovali – a vyhrál Pustakawan. Náš orangutaní sameček se tedy jmenuje Pustakawan, zkráceně Kawi.


Autor: puc

David Urban: Vražedná splátka

17. dubna 2024 ve 23:04

Vražedná splátka je název nového románu kriminalisty Davida Urbana, držitele Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivku roku 2022. Vyšetřování nového případu začíná nálezem hořícího luxusního auta s mrtvolou uvnitř ..  

Carl Gustav Jung: Odpověď na Jóba

14. dubna 2024 v 19:06

Své poslední dílo Odpověď na Jóba sepsal C. G. Jung roku 1952, devět let před svou smrtí. Tento významný text je psychologickým výkladem biblického příběhu o Bohem zkoušeném muži, který Jung považoval za „milník v dlouhém historickém vývoji božského dramatu“.

Felix Weiß: Zahradní ptáci

13. dubna 2024 ve 20:17

Zahradou se prohání pták – ale jaký druh a jak ho jen poznat? Tento atlas vám to usnadní. S pomocí jasných charakteristik a podrobných ilustrací lze rychle zúžit okruh možných kandidátů. 

Roman Kodet: Příběh samurajů

12. dubna 2024 v 17:59

Japonští středověcí válečníci – samurajové – se stali jedním ze symbolů Země vycházejícího slunce. Jejich zobrazení v nesčetných filmech, knihách či komiksech jim propůjčilo téměř mytickou podobu neohrožených bojovníků, jejichž meče rozsévaly smrt na bitevních...

Jean Giono: Muž, který sázel stromy

11. dubna 2024 v 11:10

Když byl Giono v roce 1953 požádán vydavatelem časopisu Reader’s Dígest, aby napsal příběh o nejpozoruhodnějším člověku, s nímž se kdy setkal, poslal mu tuto povídku, kterou chtěl vzbudit zájem o zalesňovací program.. Ve Vyšehradu vychází již v 8. vydání, opět s ilustracemi Heleny...

Nakladatelství Vyšehrad vstupuje do dalšího desetiletí se silným edičním plánem

11. dubna 2024 v 10:44

Nejstarší české nakladatelství slaví 90 let. Staví na tradici vydávání kvalitní české i překladové literatury, kterou dnes reprezentuje nová generace jeho autorů. Vyšehrad letos vydá téměř devadesát titulů. Čtenáři se mohou těšit na taková díla, jako jsou Proměny Země Petera Frankopana,...

Páteř a ploténky - Jak se zbavit bolesti zad

11. dubna 2024 v 10:37

Ronald Liebscher-Bracht a doktorka Petra Brachtová se již více než 30 let věnují vědeckému výzkumu a terapii. Během této doby se jim podařilo vyvinou jedinečnou a vysoce účinnou metodu léčby bolesti zad.

Tessa Randau: Hory, mlha, láska a já

10. dubna 2024 v 08:19

Hlavní hrdinka má pocit, že ji její manžel sotva vidí a vnímá. Touží po větší sounáležitosti, otevřeném dialogu s ním, a po něze. V naději, že k sobě zase najdou cestu, objedná pro oba víkendový pobyt v horách.

Marshall B. Rosenberg: Nenásilná komunikace v praxi

7. dubna 2024 v 11:18

Čeká vás nepříjemné setkání se šéfem. Právě vám volala učitelka, aby si postěžovala na vaše dospívající dítě. Je večer a pohádali jste se s partnerem. Co uděláte?

John Strelecky: Návrat do Kavárny na konci světa

6. dubna 2024 v 10:55

Vypravěč John býval vystresovaným manažerem, ale dnes už vede vyvážený a spokojený život. Jednou se při svých cestách na Havaji rozhodne pro vyjížďku na kole a zde, na samotném konci světa, narazí na kavárnu, která mu změní život.   

Alan Linnér, Anders Nyman: Láskyplná setkávání

5. dubna 2024 v 06:10

Je v 21. století ještě vůbec možné vybudovat a uchovat základy pevného a trvalého vztahu, v prostředí plném povrchní, roztříštěné komunikace, strachu, že o něco přijdeme, neschopnosti odkládat uspokojení či „sešívaných“ rodin, když navíc stále narůstá počet lidí žijících o samotě? I v této situaci...

Katharina Schlegl-Koflerová: Výchova štěněte

4. dubna 2024 ve 20:00

Kdo by nechtěl mít čtyřnohého přítele, který bez problémů projde těžkým obdobím štěněcího věku? Dosáhnout tohoto cíle však nevyžaduje žádná kouzla. Vhodné podmínky si vytvoříte sami tím, že budete štěně od samého začátku správně cvičit.

Gillian McAllisterová: Stane se včera

3. dubna 2024 v 16:30

Je možné zabránit vraždě, která se už stala? Je půlnoc, Svátek Všech svatých, a Jennie netrpělivě vyhlíží svého osmnáctiletého syna Todda, který měl být dávno doma. 

Stanislava Jarolímková: Pražská okénka 2

2. dubna 2024 ve 23:39

Když v roce 2022 Stanislava Jarolímková vydala knížku Pražská okénka o různých historických zajímavostech hlavního města, netušila, jak velký bude mít u čtenářů úspěch. Proto se rozhodla na ni volně navázat druhým dílem Pražská okénka 2. I tentokrát se dozvíte mnoho zajímavého i nečekaného...

Další články
Nahoru