dnes
Čtvrtek - polojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Mířila do nich zvířata na porážku, nyní budou domovem multifunkčního projektu Jatka78
28. listopadu se do večera věnovanému tanečnímu souboru 420PEOPLE zapojí kapela Please the Trees. Foto: Barbora Mrázková

Mířila do nich zvířata na porážku, nyní budou domovem multifunkčního projektu Jatka78

Projekt nového divadelního a uměleckého prostoru v halách Pražské tržnice v Holešovicích, který inicioval a připravuje náš přední soubor nového cirkusu Cirk La Putyka, zahájí dvouměsíční zkušební provoz ve středu 5. listopadu. Nová pražská multifunkční scéna ponese název Jatka78 a podtitul Místo pro nové umění.

„Název Jatka78 odkazuje na původní účel hal číslo 7 a 8. Sloužily jako jatka téměř sto let až do roku 1983, kdy byl celý areál přebudován na tržnici,” vysvětluje principál souboru Rosťa Novák. Haly 7 a 8 původně určené k porážce zvířat jsou součástí trojlodního objektu v severovýchodní části areálu, který je památkově chráněn.

„Vzhledem k současnému stavu prostor vyžaduje rekonstrukci, která zároveň zachová historický industriální charakter,” říká Štěpán Kubišta, který se stal manažerem celého projektu. Architektonickou studii vytvořil prestižní ateliér Mjölk.

jatka78-nahled

Současný interiér jedné z hal

Po dokončení v roce 2015 či 2016 by zde měly vzniknout plně vybavený divadelní sál s kapacitou 350 diváků, místo pro zkoušení představení, cirkusové workshopy pro veřejnost, galerie, bar, klub i skladovací prostory. „Abychom prověřili možnosti prostoru, co vlastně nabízí, rozhodli jsme se letos v listopadu a prosinci pro dvouměsíční zkušební provoz,” pokračuje Štěpán Kubišta.

Jatka78 se otevřou veřejnosti 5. listopadu velkolepým zahájením, na které bude vstup zdarma. Hned od 6. do 10. listopadu zde Cirk La Putyka uvede nejnovější představení Dolls, které bylo v Praze k vidění zatím pouze na beznadějně vyprodaných večerech na festivalu Letní Letná. Vstupenky jsou již nyní v prodeji v síti Ticketportal.

jatka78-foto-historie-mail-nahled

Holešovická jatka v roce 1978

„Fanoušky upozorňujeme, že naše další inscenace hrajeme nadále v klubu La Fabrika,” uzavírá Rosťa Novák. Celé Preview poběží až do 19. prosince, vystoupí soubory, se kterými se počítá pro řádný provoz prostoru Jatka78 – divadlo VOSTO5, 420PEOPLE, SKUTR, Činoherák Ústí a další. Taneční soubor 420PEOPLE v pátek 28. listopadu uvede od 19.30 to nejlepší z aktuálního repertoáru.


Další články
Nahoru