Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 16°C
Zítra Pátek - bourky 16°C
Čtvrtek 24. 6. 2021
Svátek má Jan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Ministr zdravotnictví Prymula přistižen v restauraci, přichází výzvy k rezignaci
Ministr zdravotnictví Roman Prymula. Foto: Jan Branc / vlada.cz

Ministr zdravotnictví Prymula přistižen v restauraci, přichází výzvy k rezignaci

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v reakci na zhoršující se epidemiologickou situaci v Česku „utahuje šrouby“, aby se lidé co nejméně setkávali. Na twitteru publikuje emoce budící videa, ve kterých si zoufá nad nezodpovědnou částí populace, která sociální kontakty neomezila, roušky nenosí a porušuje další nakázaná opatření pro zastavení šíření nákazy. Chytá se za hlavu, nechápe, lamentuje, varuje. Nyní se Prymulovi série jeho moralizačních vyjádření z uplynulých dní vrátila jako bumerang…

Deníkem Blesk byl v noci na čtvrtek Prymula přistižen, jak navštívil restauraci naproti vyšehradské bazilice, podnik měl mít přitom z nařízení vlády zavřeno. Navíc ministr neměl roušku a porušoval i další bezpečnostní opatření.

Prymula se v areálu historického Vyšehradu setkal se šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem, uvedl dnes server Blesk.cz. Podle Blesku opustil Prymula luxusní vyšehradskou restauraci Rio’s ve středu půl hodiny před půlnocí. V podniku byl přes hodinu. Na fotografiích, které Blesk zveřejnil, neměl ministr nasazenou roušku. Cestou k vládní limuzíně si zastrkoval do kalhot peněženku.

Dle snímků si roušku nenasadil ani v momentě, když míjel čekajícího řidiče. Nenasadil si ji ani v autě, kde by ji přitom nasazenou mít také měl. V té době totiž už platilo nařízení, že roušku musí mít člověk i v autě, pokud s ním nejedou rodinní příslušníci. A to řidič limuzíny evidentně nebyl.

Samotná restaurace, která stojí přímo naproti vyšehradské bazilice, by neměla, stejně jako všechny ostatní stravovací zařízení, nikoho uvnitř obsluhovat. Od poloviny minulého týdne totiž platí nařízení vydávat jídlo jen přes výdejní okénko. Takže tato povinnost byla při noční návštěvě Prymuly a spol. evidentně porušena.

„To, že lidé nedodržují opatření a postávají s pivem ve skupinách, je bohužel velký problém a já si myslím, že nám to může překazit společnou práci, která je velmi intenzivní. Já bych doporučoval, když lidé tu potřebu mají, ať tak činí doma v kruhu rodinném a neshlukují se osoby, které spolu nejsou v těsném vztahu, protože takto se onemocnění velmi intenzivně šíří,“ uvedl Prymula před pár dny na twiteru.

Opoziční politici v reakci na toto Prymulovo chování tvrdí, že postup ministra byl nepřípustný a někteří ho vyzvali k rezignaci. Zároveň se shodli, že se jedná o aroganci moci, která nepřispěje k tomu, aby lidé důsledně dodržovali nařízení vlády.

„Denně umírají lidé. Zdravotníci se na pokraji vyčerpání starají o nemocné. Tisíce domácností řeší, z čeho budou vůbec žít. A v takové situaci ministr zdravotnictví poruší všechna myslitelná pravidla. Pane Prymulo, rezignujte," uvedla na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

K rezignaci a omluvě vyzval ministra i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „To je jediný způsob, jak ještě můžete přesvědčit veřejnost, že svá opatření myslíte vážně a že je lidé mají dodržovat," uvedl.

První místopředsedkyně lidovců Šárka Jelínková uvedla, že informace Blesku vyžadují okamžité vysvětlení. „Ukázka papalášství a arogance moci v přímém přenosu. Ministr zdravotnictví vysvětluje občanům, jak mají byt doma, a pak jde v noci do restaurace," kritizuje.

„Tihle papaláši nemohou vést dobře náš stát v krizi. Nemají na to nejen manažersky, ale hlavně morálně," uvedl šéf Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan. „Vláda papalášů, pokrytců a nadlidí. Pane ministře odstupte! Nikdo už vám nemůže věřit ani nos mezi očima!" dodal místopředseda STAN Petr Gazdík.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK napsal, že pokud jsou informace pravdivé, jedná se o naprostý výsměch a pohrdání občany. K rezignaci vyzval Prymulu i jeho vládní kolega, vicepremiér, ministr vnitra a šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček. „Ministr Prymula bohužel přišel tímto o veškerou důvěryhodnost jako hlavní tvář boje s pandemií. Jakkoliv je to složité, neboť je nezpochybnitelným odborníkem a hlavním autorem strategie proti covidu, nemůže podle mě pokračovat jako ministr zdravotnictví ČR,” napsal Hamáček na svůj Facebook.


Zastupitelé Prahy 14 odvolali celou radu městské části

Dnes v 11:42

Na včerejším jednání Zastupitelstva MČ Praha 14 Radek Vondra (TOP 09) rezignoval na post starosty městské části. Následně, jako první bod programu, zastupitelé odvolali ostatní členy Rady městské části a rozhodli o pokračování jednání zastupitelstva od dnešního rána.

Změny v zastupitelstvu Prahy 2, dva členové rezignovali

22. června 2021 v 19:02

Členové zastupitelstva druhé městské části Ondřej Machů (ODS) a Otto Schwarz (Dvojka sobě) rezignovali na svůj mandát. Nahradili je Libor Zámečník(ODS) a Michal Tobrman (Dvojka sobě).

Happening na podporu městské zeleně

22. června 2021 v 09:36

Piráti v pondělí ve Stromovce pořádali happening na podporu městské zeleně s názvem Svátek stromů. Akce byla zaměřena zejména na výsadbu stromů v městském prostředí v rámci Týdne pro klima.

Kontrolní výbor zastupitelstva Prahy 1 prověří privatizaci v Bolzanově i chování exstarosty Čižinského

17. června 2021 v 19:40

Kontrolní výbor Zastupitelstva MČ Praha 1 prověří postup privatizace bytu v Bolzanově 7, který získal bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Výbor zároveň prošetří, jestli někdejší starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě), který privatizaci bytu podepsal, svými nedávnými mediálními...

Další články
Nahoru