Dnes Sobota - oblacno 5°C
Zítra Neděle - zatazeno 8°C
Sobota 5. 12. 2020
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Ministr zahraničí Petříček chce v Česku dočasně zrušit parkovací zóny. Jarní zmatky stačily, odmítá návrh  Praha
Během jarního nouzového stavu bylo pražské centrum přeplněné parkujícími auty, někteří řidiči je nechávali i na přechodech pro chodce. Foto: PP

Ministr zahraničí Petříček chce v Česku dočasně zrušit parkovací zóny. Jarní zmatky stačily, odmítá návrh Praha

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček navrhuje Praze a dalším městům, která mají na svém území rezidentní parkovací zóny, aby je po dobu nouzového stavu zneplatnila a mohli by v nich tedy zdarma parkovat i „přespolní. Prý se to na jaře při nouzovém stavu osvědčilo. Reakce Prahy? Takový krok neudělá, zkušenosti z jara podle vedení metropole nejsou dobré.

Petříček navrhuje pozastavit poplatky za parkování v zónách nejen v Praze, ale v celé České republice po dobu nouzového stavu. Během něj lidé nejezdí zbytečně, většinou opravdu potřebují zásobovat své blízké nebo vyřídit něco důležitého. „Je zbytečné jim to ztěžovat,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Pražský magistrát už před měsícem, kdy začal nouzový stav v zemi platit, oznámil, že zóny „vypínat“ nebude. Zatímco na jaře, kdy zóny byly z nařízení vlády v celé zemi zneplatněny od 16. března do 27. dubna, na podzim je rozhodnutí o zónách plně v gesci samospráv měst. Každá si tak o zónách i v nouzovém stavu rozhoduje sama.

A to by právě chtěl Petříček změnit a nastolit tak opět jarní pravidla. „Navrhuji Praze i ministru Havlíčkovi dočasně zastavit vybírání poplatků za parkování v zónách. Významně klesá počet aut i počet cestujících v MHD, považuji to za dobrý symbolický krok a za podporu rozumného chování v době pandemie. Bude to mít jen pozitivní dopady, výběr parkovného by stejně poklesl,“ sdělil. Podle jeho slov se podobný krok na jaře osvědčil a nevedl k zásadním problémům v centrech měst.

S tímto argumentem nesouhlasí pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Důvodem, proč hlavní město neplánuje opět pozastavit modré zóny plošně, je fakt, že zdravotnické záchranné službě zrušené zóny na jaře komplikovaly průjezd ulicemi a parkování u domů pacientů. Zároveň se zhoršila dopravní situace zejména v centru města. Chaos nastal i na konci dubna kvůli obnovení fungování modrých zón, vláda to totiž oznámila pouhé tři hodiny předem. Praha fungování modrých zón obnovila po dohodě s městskými částmi až 11. května," uvedl.

Praha podle něj o možnosti dočasného pozastavení fungování modrých zón během druhé vlny epidemie uvažovala, ale nakonec této možnosti nevyužila. „Zdravotnická zařízení nicméně mohou požádat pražskou Technickou správu komunikací o dočasné pozastavení zón placeného stání ve svém okolí,“ dodal.

Nouzový stav aktuálně platí v Česku od 5. října do 20. listopadu. Očekává se však, že kabinet bude kvůli zachování platnosti protiepidemických opatření žádat Poslaneckou sněmovnu opět o jeho prodloužení. Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček dokonce o víkendu řekl, že by nouzový stav mohl trvat až do Vánoc.

parkovani-prechod-1 Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) byla obsazenost zón v centrálních částech města na jaře během nouzového stavu vyčerpaná. „Auta tedy začala parkovat i mimo vyhrazená stání, a to vedlo k problémům. Obzvláště v tomto období je právě integrovaný záchranný systém na prvním místě, proto jsme záchranářům rádi vyšli na podzim vstříc. Starostové městských částí byli také proti. V centrálních částech zrušení zón na jaře komplikovalo život samotným Pražanům, kteří tím přišli u možnost parkování v blízkosti svého bydliště," uvedl.


Strahovský tunel v sobotu v noci uzavřen

Včera ve 14:04

Z důvodu pravidelné údržby a čištění kamer bude Strahovský tunel od soboty 5. prosince od 23 hodin do neděle 6. prosince do 5 hodin uzavřen.

Dnes v noci budou tunely Brusnický a Dejvický uzavřeny

3. prosince 2020 v 07:00

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie budou Brusnický a Dejvický tunel od 3.12.2020 od 23 hodin do 4.12.2020 do 5 hodin uzavřeny.

Příští týden bude obnoven plný provoz denních příměstských autobusových linek

2. prosince 2020 ve 14:02

V návaznosti na další uvolňování vládních protiepidemických opatření a na základě rozhodnutí Středočeského kraje bude od pondělí 7. prosince obnoven plný provoz denních příměstských autobusových linek PID, končí tedy prázdninové omezení u části z nich.

V úterý se vrátí provoz do uzavřeného úseku v Prosecké ulici

30. listopadu 2020 ve 20:41

Technická správa komunikací dokončila 30. listopadu práce na kompletní rekonstrukci komunikace a chodníků v Prosecké ulici v úseku od ulice Františka Kadlece po ulici Na Labuťce, a tím se nejpozději v úterý 1. prosince 2020 vrátí do toho úseku provoz v obou směrech.

Další články
Nahoru