Dnes Úterý - prehanky-dest 11°C
Zítra Středa - prehanky-dest 8°C
Úterý 18. 5. 2021
Svátek má Nataša
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Ministr zahraničí Petříček chce v Česku dočasně zrušit parkovací zóny. Jarní zmatky stačily, odmítá návrh  Praha
Během jarního nouzového stavu bylo pražské centrum přeplněné parkujícími auty, někteří řidiči je nechávali i na přechodech pro chodce. Foto: PP

Ministr zahraničí Petříček chce v Česku dočasně zrušit parkovací zóny. Jarní zmatky stačily, odmítá návrh Praha

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček navrhuje Praze a dalším městům, která mají na svém území rezidentní parkovací zóny, aby je po dobu nouzového stavu zneplatnila a mohli by v nich tedy zdarma parkovat i „přespolní. Prý se to na jaře při nouzovém stavu osvědčilo. Reakce Prahy? Takový krok neudělá, zkušenosti z jara podle vedení metropole nejsou dobré.

Petříček navrhuje pozastavit poplatky za parkování v zónách nejen v Praze, ale v celé České republice po dobu nouzového stavu. Během něj lidé nejezdí zbytečně, většinou opravdu potřebují zásobovat své blízké nebo vyřídit něco důležitého. „Je zbytečné jim to ztěžovat,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Pražský magistrát už před měsícem, kdy začal nouzový stav v zemi platit, oznámil, že zóny „vypínat“ nebude. Zatímco na jaře, kdy zóny byly z nařízení vlády v celé zemi zneplatněny od 16. března do 27. dubna, na podzim je rozhodnutí o zónách plně v gesci samospráv měst. Každá si tak o zónách i v nouzovém stavu rozhoduje sama.

A to by právě chtěl Petříček změnit a nastolit tak opět jarní pravidla. „Navrhuji Praze i ministru Havlíčkovi dočasně zastavit vybírání poplatků za parkování v zónách. Významně klesá počet aut i počet cestujících v MHD, považuji to za dobrý symbolický krok a za podporu rozumného chování v době pandemie. Bude to mít jen pozitivní dopady, výběr parkovného by stejně poklesl,“ sdělil. Podle jeho slov se podobný krok na jaře osvědčil a nevedl k zásadním problémům v centrech měst.

S tímto argumentem nesouhlasí pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Důvodem, proč hlavní město neplánuje opět pozastavit modré zóny plošně, je fakt, že zdravotnické záchranné službě zrušené zóny na jaře komplikovaly průjezd ulicemi a parkování u domů pacientů. Zároveň se zhoršila dopravní situace zejména v centru města. Chaos nastal i na konci dubna kvůli obnovení fungování modrých zón, vláda to totiž oznámila pouhé tři hodiny předem. Praha fungování modrých zón obnovila po dohodě s městskými částmi až 11. května," uvedl.

Praha podle něj o možnosti dočasného pozastavení fungování modrých zón během druhé vlny epidemie uvažovala, ale nakonec této možnosti nevyužila. „Zdravotnická zařízení nicméně mohou požádat pražskou Technickou správu komunikací o dočasné pozastavení zón placeného stání ve svém okolí,“ dodal.

Nouzový stav aktuálně platí v Česku od 5. října do 20. listopadu. Očekává se však, že kabinet bude kvůli zachování platnosti protiepidemických opatření žádat Poslaneckou sněmovnu opět o jeho prodloužení. Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček dokonce o víkendu řekl, že by nouzový stav mohl trvat až do Vánoc.

parkovani-prechod-1 Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) byla obsazenost zón v centrálních částech města na jaře během nouzového stavu vyčerpaná. „Auta tedy začala parkovat i mimo vyhrazená stání, a to vedlo k problémům. Obzvláště v tomto období je právě integrovaný záchranný systém na prvním místě, proto jsme záchranářům rádi vyšli na podzim vstříc. Starostové městských částí byli také proti. V centrálních částech zrušení zón na jaře komplikovalo život samotným Pražanům, kteří tím přišli u možnost parkování v blízkosti svého bydliště," uvedl.


Pracoviště pražského registru vozidel na Jarově je v provozu

Dnes v 06:03

Od úterý 18. května jsou na pracovišti registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Praze 3 – Jarov, Osiková 2 obnoveny běžné úřední hodiny. 

ODS navrhne, aby Praha odpustila podnikatelům poplatky za zahrádky a místní poplatek z ubytování

Včera ve 13:04

Za umístění restaurační zahrádky, občerstvení před provozovnou, či předsunutých prodejních míst by podnikatelé v hlavním městě nemuseli podle pražské ODS platit poplatky. Strana příští týden ve čtvrtek navrhne na květnovém jednání zastupitelů odpustit poplatky za zahrádky a místní poplatek...

FlixBus obnovuje linky do Košic a spoj mezi Plzní, Prahou a Brnem

Včera ve 12:23

Flotila zelených autobusů FlixBus se od dubna postupně rozrůstá. Od 27. května budou moci cestující využít obnovené spojení Praha – Košice a Plzeň – Košice. Ve stejný den vyjede také linka mezi Plzní, Prahou a Brnem a zpět, která bude provozována s denní...

Na Vltavě se zastavily přívozy

15. května 2021 ve 14:02

V metropoli je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích.

Ve čtvrtek v noci neprojedete Bubenečským tunelem

11. května 2021 v 18:24

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel od čtvrtka 13. května od 23 hodin do pátku 14. května do 5 hodin uzavřen.

Anketa k řešení dopravy a mobility v Praze 13

10. května 2021 v 19:17

Praha 13 se před časem obrátila na obyvatele a požádala o vyplnění krátkého dotazníku, týkajícího se pohybu po městské části, dopravy nebo parkování.

Tunelem Mrázovka neprojedete ze středy na čtvrtek v noci

10. května 2021 v 18:19

Z důvodu kontroly technologie a čištění kamer bude tunel Mrázovka od středy 12. května od 23 hodin do čtvrtka 13. května do 5 hodin uzavřen.

Další články
Nahoru