Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 0°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Ministr zahraničí Petříček chce v Česku dočasně zrušit parkovací zóny. Jarní zmatky stačily, odmítá návrh  Praha
Během jarního nouzového stavu bylo pražské centrum přeplněné parkujícími auty, někteří řidiči je nechávali i na přechodech pro chodce. Foto: PP

Ministr zahraničí Petříček chce v Česku dočasně zrušit parkovací zóny. Jarní zmatky stačily, odmítá návrh Praha

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček navrhuje Praze a dalším městům, která mají na svém území rezidentní parkovací zóny, aby je po dobu nouzového stavu zneplatnila a mohli by v nich tedy zdarma parkovat i „přespolní. Prý se to na jaře při nouzovém stavu osvědčilo. Reakce Prahy? Takový krok neudělá, zkušenosti z jara podle vedení metropole nejsou dobré.

Petříček navrhuje pozastavit poplatky za parkování v zónách nejen v Praze, ale v celé České republice po dobu nouzového stavu. Během něj lidé nejezdí zbytečně, většinou opravdu potřebují zásobovat své blízké nebo vyřídit něco důležitého. „Je zbytečné jim to ztěžovat,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Pražský magistrát už před měsícem, kdy začal nouzový stav v zemi platit, oznámil, že zóny „vypínat“ nebude. Zatímco na jaře, kdy zóny byly z nařízení vlády v celé zemi zneplatněny od 16. března do 27. dubna, na podzim je rozhodnutí o zónách plně v gesci samospráv měst. Každá si tak o zónách i v nouzovém stavu rozhoduje sama.

A to by právě chtěl Petříček změnit a nastolit tak opět jarní pravidla. „Navrhuji Praze i ministru Havlíčkovi dočasně zastavit vybírání poplatků za parkování v zónách. Významně klesá počet aut i počet cestujících v MHD, považuji to za dobrý symbolický krok a za podporu rozumného chování v době pandemie. Bude to mít jen pozitivní dopady, výběr parkovného by stejně poklesl,“ sdělil. Podle jeho slov se podobný krok na jaře osvědčil a nevedl k zásadním problémům v centrech měst.

S tímto argumentem nesouhlasí pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Důvodem, proč hlavní město neplánuje opět pozastavit modré zóny plošně, je fakt, že zdravotnické záchranné službě zrušené zóny na jaře komplikovaly průjezd ulicemi a parkování u domů pacientů. Zároveň se zhoršila dopravní situace zejména v centru města. Chaos nastal i na konci dubna kvůli obnovení fungování modrých zón, vláda to totiž oznámila pouhé tři hodiny předem. Praha fungování modrých zón obnovila po dohodě s městskými částmi až 11. května," uvedl.

Praha podle něj o možnosti dočasného pozastavení fungování modrých zón během druhé vlny epidemie uvažovala, ale nakonec této možnosti nevyužila. „Zdravotnická zařízení nicméně mohou požádat pražskou Technickou správu komunikací o dočasné pozastavení zón placeného stání ve svém okolí,“ dodal.

Nouzový stav aktuálně platí v Česku od 5. října do 20. listopadu. Očekává se však, že kabinet bude kvůli zachování platnosti protiepidemických opatření žádat Poslaneckou sněmovnu opět o jeho prodloužení. Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček dokonce o víkendu řekl, že by nouzový stav mohl trvat až do Vánoc.

parkovani-prechod-1 Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) byla obsazenost zón v centrálních částech města na jaře během nouzového stavu vyčerpaná. „Auta tedy začala parkovat i mimo vyhrazená stání, a to vedlo k problémům. Obzvláště v tomto období je právě integrovaný záchranný systém na prvním místě, proto jsme záchranářům rádi vyšli na podzim vstříc. Starostové městských částí byli také proti. V centrálních částech zrušení zón na jaře komplikovalo život samotným Pražanům, kteří tím přišli u možnost parkování v blízkosti svého bydliště," uvedl.


Tunelovým komplexem Blanka od čtvrtka v noci neprojedete

25. února 2021 ve 13:09

Uzavření tunelového komplexu Blanka je plánováno od čtvrtka 25. února od 23 hodin do pátku 26. února do 5 hodin.

Výluka tramvají Malostranská – Chotkovy sady prodloužena

25. února 2021 v 11:27

V Chotkově ulici se opravuje trať, kolem Jeleního příkopu nejezdí tramvaje, výluka bude prodloužena do 5. března.

V pražské MHD se změní hlášení o povinnosti mít zakrytý nos a ústa

23. února 2021 v 15:17

Pražský dopravní podnik (DPP) upraví hlášení o povinnosti mít v MHD zakrytý nos a ústa. Učiní tak kvůli vládnímu nařízení nosit respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky přes sebe. Hlášení začne vysílat od čtvrtka 25. února. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Dosud mohli...

Po zimní přestávce začíná rekonstrukce mostu ve Švehlově ulici

22. února 2021 v 16:50

Technická správa komunikací začne v pondělí 1. března s pracemi na rekonstrukci mostu, který převádí ulici Švehlova přes Měcholupský potok.

Od března budou pokračovat stavební práce na Chodovské

21. února 2021 v 07:35

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. března další práce na ulici Chodovská, které byly přerušeny zimní přestávkou. Stavba potrvá do 15. června. 

V Praze 9 probíhá výdej parkovacích oprávnění pro rozšířené zóny

17. února 2021 ve 14:37

Od dubna letošního roku budou rozšířeny zóny placeného stání Praze 9. Parkovací oprávnění se v současnosti vydává v Poliklinice Prosek a na radnici ve Vysočanech.

Oprava mostu v ulici Nedokončená

17. února 2021 v 11:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý 23. února opravu mostu X670, který převádí ulici Nedokončená jako nadjezd Štěrboholské radiály v MČ Praha – Štěrboholy. Stavba bude dokončena nejpozději 9. dubna 2021.

Další články
Nahoru