dnes
Středa - jasno
26°C
zítra
Čtvrtek - jasno
30°C
pozítří
Pátek - skorojasno
30°C
Ministerstvo zamítlo odvolání trojské radnice proti stavbě pavilonu goril
Vizualizace plánovaného pavilonu goril. Zdroj: Zoo Praha

Ministerstvo zamítlo odvolání trojské radnice proti stavbě pavilonu goril

Ministerstvo kultury zamítlo odvolání radnice Praha-Troja proti stavbě pavilonu goril v pražské zoo. Objekt v horní části areálu je podle něj z hlediska památkové péče přijatelný. O zamítnutí odvolání dnes informoval na svém facebookovém profilu ředitel pražské zoo Miroslav Bobek, informaci ČTK potvrdilo i ministerstvo. Městská část se zatím s rozhodnutím nestihla seznámit, řekl ČTK starosta Tomáš Bryknar (Trojský kůň 2014).

Radnice se odvolala proti rozhodnutí magistrátních památkářů, kterým stavba nevadí. Odvolání řešilo ministerstvo kultury. „Bylo posuzováno zejména zajištění urbanistické a architektonické kvality bezprostředního okolí památkově chráněného území, jeho panoramatu, posouzení projektu z pohledu vhodnosti investičního záměru pro zachování kulturní hodnoty tohoto památkově chráněného území,“ uvedlo ministerstvo.

Nový pavilon goril v horní části zoo by měl nahradit současný, který nevyhovuje především kvůli umístění ve spodní části zoo ohrožené povodněmi. Prostory v plánovaném pavilonu jsou dvou až třínásobné ve srovnání se současným pavilonem. Vedle chovné skupiny se tak počítá s tím, že by zde byla umístěna také skupina samců nevhodných pro chov.

pavilon-goril-zoo-vizualice1-nahled

Pavilon by měl mít rozlohu 2500 metrů čtverečních a podle starosty navzdory částečnému zapuštění by měl být deset metrů nad terénem. Taková stavba pod historické usedlosti Hrachovka a Sklenářka podle něj nepatří. Praze-Troji také vadí, že neexistuje koncepce dlouhodobějšího rozvoje zoo a jej obslužnosti. Příjezdem návštěvníků auty k zoo totiž městská část velmi trpí, letos zahradu navštívilo už přes 1,4 milionu lidí.

gorili-novorozenec-je-po-mamince-velky-jedlik-petr-hamernik-zoo-praha-nahled Pražští radní v srpnu schválili plán rozvoje trojské zoo. Dokument v následujících pěti letech počítá s investicemi až 838,6 milionu korun. Pavilon goril, který by měl se souvisejícími stavbami stát 121 milionů korun, je v tomto dokumentu zařazen mezi stavby klíčového významu. Zoo je příspěvkovou organizací Prahy. Magistrát uvolnil peníze na výstavbu pavilonu goril. Na nový pavilon přispívali také lidé. Od 17 659 dárců se sešlo 31 milionů korun, uvedla zoo.


Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Dnes v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Dnes v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Dnes v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru