Dnes Pátek - mlha 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ministerstvo vnitra navrhlo 33 opatření reagujících na prosincovou střelbu na fakultě
Pietní místo na Ovocném trhu před rektorátem UK. Foto: Jan Puci

Ministerstvo vnitra navrhlo 33 opatření reagujících na prosincovou střelbu na fakultě

Bezpečnostní rada státu se poslední lednový den na mimořádném zasedání za účasti prezidenta republiky Petra Pavla zabývala podrobnou analýzou útoku střelce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, k němuž došlo loni 21. prosince. Projednala i návrh opatření, která mají omezit riziko opakování této tragické události do budoucna. Novináře o tom informoval Odbor komunikace Úřadu vlády ČR.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předložil Bezpečnostní radě státu první komplexní hodnoticí materiál. Ministerstvo předložilo návrh 33 preventivních a bezpečnostních opatření reagujících na střelbu. „Nejde jen o aktivity ministerstva vnitra, policie a hasičů, ale půjde i o aktivity ministerstva zdravotnictví a ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy," uvedl odbor komunikace.

Opatření podle něj budou rozdělena do několika oblastí. Policie zlepší analytické nástroje, znovu prověří aktuální postupy a výcvik a zaměří se i na osvětu a vzdělávání v oblasti měkkých cílů. Hasičský záchranný sbor připraví nový způsob rychlého informování obyvatel.

„Ministerstvo vnitra zajistí školení, semináře a posilování kapacit provozovatelů veřejných míst a ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví zajistí také přípravu na nový zákon o zbraních, důslednou digitalizaci systému a provázání registrů a výměnu informací. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pak vytvoří bezpečnostní standardy pro vysoké školy, zajistí potřebná školení a bude pokračovat v poskytování psychologické pomoci na univerzitách,“ vypočítal hlavní směry navrhovaných opatření předseda vlády Petr Fiala (ODS).

„Samozřejmě stále platí, že Česká republika patří mezi nejbezpečnější země na světě, na tom se nic nemění. Musíme přemýšlet nad tím, jak tuto bezpečnost udržovat, jak ji ještě vylepšit, a hledáme i poučení z té tragické událost,“ připomněl premiér. Bezpečnostní rada státu poté uložila ministrovi vnitra předložit vládě návrh dopodrobna rozpracovaných opatření do 26. června.

Vybraná opatření, která představilo ministerstvo vnitra:

Policie

Dovybavení vybraných jednotek mimo jiné o výzbroj a balistickou ochranu a rozvoj výcviku prvosledových hlídek, zásahových a speciálních jednotek. Aktivity na podporu měkkých cílů včetně vzdělávacích seminářů. Zepšení analytické a vyhledávací schopnosti v informačních systémech využívaných policií. Například rozvíjením Centrálního registru zbraní.

Hasiči

Revize vybraných měkkých cílů se zpracovanou potřebnou digitální dokumentací, kterou bude reálné poskytnout pro zásah policie. avedení systému cellbroadcast pro varování a informování obyvatelstva. Atualizace stávajících pravidel a cvičení pro obsluhu Center tísňové komunikace na lince 112 na základě zkušeností z mimořádné události.

Ministerstvo vnitra

Přijetí nové zbraňové legislativy, přebudování Centrálního registru zbraní, příprava důslednějších a efektivnějších psychologických vyšetření držitelů zbrojních průkazů.

Příprava expertních školení a seminářů k ochraně měkkých cílů pro krajské policejní specialisty a semináře pro vysoké školy. Zlepšení výměny informací se zdravotnickým sektorem díky novele zákona o elektronizaci zdravotnictví, která už byla předložena do mezirezortního připomínkového řízení.

Ministerstvo vnitra, zdravotnictví a zmocněnkyně pro lidská práva

Komunikační kampaň v online prostoru cílená na širokou veřejnost s tématem duševního zdraví.

Ministerstvo školství

Vytvoření standardů bezpečnosti pro vysoké školy a zvýšení bezpečnostních standardů a aktualizace bezpečnostních metodik v oblasti regionálního školství.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR


Autor: Karel Netolický

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru