Dnes Středa - obcasny-dest 15°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 20°C
Středa 22. 9. 2021
Svátek má Darina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Ministerstvo si ironicky rýpnulo do Prahy, dočkalo se posměšných reakcí
Demolice mostu se nečekaně protáhla. Foto: TSK Praha

Ministerstvo si ironicky rýpnulo do Prahy, dočkalo se posměšných reakcí

Ačkoli měla být demolice mostu přes dálnici D11 na východě Prahy původně rychlou noční akcí o víkendu, nakonec se nečekaně protáhla a zkomplikovala dopravu v lokalitě. Kromě pocuchaných nervů řidičů se téma přeneslo i na politickou rovinu.

Vedení hlavního města se bude zabývat demolicí mostu přes D11 v Horních Počernicích. Práce zastavily provoz na dálnici na několik dní, ačkoli to mělo být jen šestnáct hodin. V současné chvíli metropole čeká na podrobnou zprávu Technické správy komunikací (TSK Praha), která má most na starost a demolici zajšťovala. Následně se rozhodne, jak bude postupovat dál. Novináře o tom informoval pražský magistrát. 

Hradecká dálnice byla v úseku před Prahou uzavřena v sobotu v 17 hodin a otevřena měla být v neděli v 9 hodin. Kvůli komplikacím se ale práce prodloužily. Ztížilo je velké množství výztuže nezanesené v dokumentaci. Plně průjezdná byla dálnice teprve od včerejšího rozbřesku.

Zdržení kritizoval v pondělí ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). „Uzavírka na D11 musí co nejrychleji skončit a viník tohoto již déle než 24 hodin trvajícího zpoždění na jedné z dopravních tepen republiky by měl nést odpovědnost,“ uvedl.

Ministerstvo podle něj bude iniciovat v souladu se zákonem o pozemních komunikacích správní řízení o přestupku za realizaci nedovolené uzavírky, respektive překročení povolené doby uzavírky.

Havlíčkem vedený úřad se postaral o další vyhrocení situace, když publikoval na svém facebookovém profilu ironický příspěvek. „Nechceme nikomu v Praze radit, ale v rámci modernizace D1 Ředitelství silnic a dálnic – ŘSD provedlo více než třicet demolic dálničních nadjezdů, kde se i v případě komplikací vrátil provoz na dálnici nejpozději za třináct hodin,“ sdělilo ministerstvo.

Diskutující to vyvolalo k reakcím. „Nechci nikomu na Ministerstvu dopravy radit, ale myslím si, že jste poslední, kteří by někomu měli radit, jak se co má stavět a bourat. Pořad je dost lidí, kteří si pamatují například ten legendární kolaps v prosinci na dálnici D1 u Humpolce, kde si někteří v koloně postáli i několik dní. Co se týče mostů, tak jste se třeba krásně vyznamenali v Ostravě na D1, kde některým dokonce hrozilo zřícení,“ napsal například Zdeněk Bukal.

„Nechci nikomu radit, ale kdy měla být hotová ,modernizace' D1? Co byla příčina kalamity v zimě na D1? Proč se sesunul svah na D8? Neříkám, že se to TSK povedlo, ale vrážet kudlu do zad ostatním, přičemž u Vás taky není vše značka ideál, to je fakt levá. Politikařina, která sem nepatří,“ reagoval na ministerstvo Jakub Kálal. „Místo abyste jim pomohli, nahnali jste v neděli auta do neprůjezdné dálnice a nebyli jste schopni ani napsat info na dálniční ukazatele. Fakt profesionalita,“ dodal.

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) TSK aktuálně zpracovává podrobnou zprávu o celém procesu přípravy, předání dokumentace a stanovených lhůt pro zhotovitele. „Co nejdříve by měla být na stole. Budeme se zřejmě hlavně snažit zajistit, aby se podobná situace už neopakovala," řekl Hřib.

„Dříve demolované mosty, třeba na Strakonické, kde to TSK zbourala přes noc, byly odlišné konstrukce. Tady také všichni pracovali nonstop, ale bylo zjištěno na místě, že tam jsou záležitosti, které nebyly původně ve výkresech,“ pokračoval.

Práce zkomplikoval nejdříve v noci ze soboty na neděli nález kabelu pod napětím, který nebyl zanesen v dokumentaci. Následně pak dělníci zjistili, že v mostě je také množství výztuže, která se rovněž neshodovala s původní projektovou dokumentací.

„Chtěl bych se omluvit všem řidičům, kteří byli postiženi prodlouženou demolicí mostu. Je to samozřejmě záležitost, která nás netěší a budeme se snažit, aby se příště neopakovala," sdělil pražský primátor na úterní tiskové konferenci.


Autor: Jan Puci

Výměna povrchu vozovky na Horoměřické omezí dopravu

Dnes v 08:31

TSK začne od středy 29. září měnit povrch ulice Horoměřická, v úseku ulic V Šáreckém údolí – Nebušická.

Lávka je opravena a opět slouží chodcům i cyklistům

20. září 2021 ve 14:01

Lávka vedoucí od stanice metra Hůrka do Centrálního parku Prahy 13 prošla rekonstrukcí a opět slouží chodcům i cyklistům.

Pětkou zdravě a udržitelně

20. září 2021 v 09:29

Praha 5 se připojuje k dvacátému ročníku Evropského týdne mobility jehož sloganem je Cestovat zdravě = cestovat udržitelně. Debatovat o aktivní mobilitě – tedy o tom jaké výhody přináší pro naše tělesné a duševní zdraví a pohodu můžete dnes v 16 hodin v Parku...

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 17. zasedání

20. září 2021 v 09:04

V probíhajícím volebním období se zastupitelé Prahy 4 sejdou ve středu 22. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) na svém 17. zasedání.

Zastupitelstvo Prahy 4 zasedne mimořádně

16. září 2021 ve 23:20

Mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 17. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Rada rozhodla o výběru zhotovitele P+R Nové Butovice

16. září 2021 v 07:50

Rada hl. m. Prahy rozhodla o výběru dodavatele stavby P+R záchytného parkoviště Nové Butovice. Jedná se výstavbu vícepodlažního parkovacího objektu z poloviny určeného rezidentům a z poloviny určeného jako P+R záchytné parkoviště o celkové kapacitě...

Další články
Nahoru