Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Ministerstvo si ironicky rýpnulo do Prahy, dočkalo se posměšných reakcí
Demolice mostu se nečekaně protáhla. Foto: TSK Praha

Ministerstvo si ironicky rýpnulo do Prahy, dočkalo se posměšných reakcí

Ačkoli měla být demolice mostu přes dálnici D11 na východě Prahy původně rychlou noční akcí o víkendu, nakonec se nečekaně protáhla a zkomplikovala dopravu v lokalitě. Kromě pocuchaných nervů řidičů se téma přeneslo i na politickou rovinu.

Vedení hlavního města se bude zabývat demolicí mostu přes D11 v Horních Počernicích. Práce zastavily provoz na dálnici na několik dní, ačkoli to mělo být jen šestnáct hodin. V současné chvíli metropole čeká na podrobnou zprávu Technické správy komunikací (TSK Praha), která má most na starost a demolici zajšťovala. Následně se rozhodne, jak bude postupovat dál. Novináře o tom informoval pražský magistrát. 

Hradecká dálnice byla v úseku před Prahou uzavřena v sobotu v 17 hodin a otevřena měla být v neděli v 9 hodin. Kvůli komplikacím se ale práce prodloužily. Ztížilo je velké množství výztuže nezanesené v dokumentaci. Plně průjezdná byla dálnice teprve od včerejšího rozbřesku.

Zdržení kritizoval v pondělí ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). „Uzavírka na D11 musí co nejrychleji skončit a viník tohoto již déle než 24 hodin trvajícího zpoždění na jedné z dopravních tepen republiky by měl nést odpovědnost,“ uvedl.

Ministerstvo podle něj bude iniciovat v souladu se zákonem o pozemních komunikacích správní řízení o přestupku za realizaci nedovolené uzavírky, respektive překročení povolené doby uzavírky.

Havlíčkem vedený úřad se postaral o další vyhrocení situace, když publikoval na svém facebookovém profilu ironický příspěvek. „Nechceme nikomu v Praze radit, ale v rámci modernizace D1 Ředitelství silnic a dálnic – ŘSD provedlo více než třicet demolic dálničních nadjezdů, kde se i v případě komplikací vrátil provoz na dálnici nejpozději za třináct hodin,“ sdělilo ministerstvo.

Diskutující to vyvolalo k reakcím. „Nechci nikomu na Ministerstvu dopravy radit, ale myslím si, že jste poslední, kteří by někomu měli radit, jak se co má stavět a bourat. Pořad je dost lidí, kteří si pamatují například ten legendární kolaps v prosinci na dálnici D1 u Humpolce, kde si někteří v koloně postáli i několik dní. Co se týče mostů, tak jste se třeba krásně vyznamenali v Ostravě na D1, kde některým dokonce hrozilo zřícení,“ napsal například Zdeněk Bukal.

„Nechci nikomu radit, ale kdy měla být hotová ,modernizace' D1? Co byla příčina kalamity v zimě na D1? Proč se sesunul svah na D8? Neříkám, že se to TSK povedlo, ale vrážet kudlu do zad ostatním, přičemž u Vás taky není vše značka ideál, to je fakt levá. Politikařina, která sem nepatří,“ reagoval na ministerstvo Jakub Kálal. „Místo abyste jim pomohli, nahnali jste v neděli auta do neprůjezdné dálnice a nebyli jste schopni ani napsat info na dálniční ukazatele. Fakt profesionalita,“ dodal.

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) TSK aktuálně zpracovává podrobnou zprávu o celém procesu přípravy, předání dokumentace a stanovených lhůt pro zhotovitele. „Co nejdříve by měla být na stole. Budeme se zřejmě hlavně snažit zajistit, aby se podobná situace už neopakovala," řekl Hřib.

„Dříve demolované mosty, třeba na Strakonické, kde to TSK zbourala přes noc, byly odlišné konstrukce. Tady také všichni pracovali nonstop, ale bylo zjištěno na místě, že tam jsou záležitosti, které nebyly původně ve výkresech,“ pokračoval.

Práce zkomplikoval nejdříve v noci ze soboty na neděli nález kabelu pod napětím, který nebyl zanesen v dokumentaci. Následně pak dělníci zjistili, že v mostě je také množství výztuže, která se rovněž neshodovala s původní projektovou dokumentací.

„Chtěl bych se omluvit všem řidičům, kteří byli postiženi prodlouženou demolicí mostu. Je to samozřejmě záležitost, která nás netěší a budeme se snažit, aby se příště neopakovala," sdělil pražský primátor na úterní tiskové konferenci.


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Další články
Nahoru