Dnes Středa - skorojasno 31°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ministerstvo si ironicky rýpnulo do Prahy, dočkalo se posměšných reakcí
Demolice mostu se nečekaně protáhla. Foto: TSK Praha

Ministerstvo si ironicky rýpnulo do Prahy, dočkalo se posměšných reakcí

Ačkoli měla být demolice mostu přes dálnici D11 na východě Prahy původně rychlou noční akcí o víkendu, nakonec se nečekaně protáhla a zkomplikovala dopravu v lokalitě. Kromě pocuchaných nervů řidičů se téma přeneslo i na politickou rovinu.

Vedení hlavního města se bude zabývat demolicí mostu přes D11 v Horních Počernicích. Práce zastavily provoz na dálnici na několik dní, ačkoli to mělo být jen šestnáct hodin. V současné chvíli metropole čeká na podrobnou zprávu Technické správy komunikací (TSK Praha), která má most na starost a demolici zajšťovala. Následně se rozhodne, jak bude postupovat dál. Novináře o tom informoval pražský magistrát. 

Hradecká dálnice byla v úseku před Prahou uzavřena v sobotu v 17 hodin a otevřena měla být v neděli v 9 hodin. Kvůli komplikacím se ale práce prodloužily. Ztížilo je velké množství výztuže nezanesené v dokumentaci. Plně průjezdná byla dálnice teprve od včerejšího rozbřesku.

Zdržení kritizoval v pondělí ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). „Uzavírka na D11 musí co nejrychleji skončit a viník tohoto již déle než 24 hodin trvajícího zpoždění na jedné z dopravních tepen republiky by měl nést odpovědnost,“ uvedl.

Ministerstvo podle něj bude iniciovat v souladu se zákonem o pozemních komunikacích správní řízení o přestupku za realizaci nedovolené uzavírky, respektive překročení povolené doby uzavírky.

Havlíčkem vedený úřad se postaral o další vyhrocení situace, když publikoval na svém facebookovém profilu ironický příspěvek. „Nechceme nikomu v Praze radit, ale v rámci modernizace D1 Ředitelství silnic a dálnic – ŘSD provedlo více než třicet demolic dálničních nadjezdů, kde se i v případě komplikací vrátil provoz na dálnici nejpozději za třináct hodin,“ sdělilo ministerstvo.

Diskutující to vyvolalo k reakcím. „Nechci nikomu na Ministerstvu dopravy radit, ale myslím si, že jste poslední, kteří by někomu měli radit, jak se co má stavět a bourat. Pořad je dost lidí, kteří si pamatují například ten legendární kolaps v prosinci na dálnici D1 u Humpolce, kde si někteří v koloně postáli i několik dní. Co se týče mostů, tak jste se třeba krásně vyznamenali v Ostravě na D1, kde některým dokonce hrozilo zřícení,“ napsal například Zdeněk Bukal.

„Nechci nikomu radit, ale kdy měla být hotová ,modernizace' D1? Co byla příčina kalamity v zimě na D1? Proč se sesunul svah na D8? Neříkám, že se to TSK povedlo, ale vrážet kudlu do zad ostatním, přičemž u Vás taky není vše značka ideál, to je fakt levá. Politikařina, která sem nepatří,“ reagoval na ministerstvo Jakub Kálal. „Místo abyste jim pomohli, nahnali jste v neděli auta do neprůjezdné dálnice a nebyli jste schopni ani napsat info na dálniční ukazatele. Fakt profesionalita,“ dodal.

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) TSK aktuálně zpracovává podrobnou zprávu o celém procesu přípravy, předání dokumentace a stanovených lhůt pro zhotovitele. „Co nejdříve by měla být na stole. Budeme se zřejmě hlavně snažit zajistit, aby se podobná situace už neopakovala," řekl Hřib.

„Dříve demolované mosty, třeba na Strakonické, kde to TSK zbourala přes noc, byly odlišné konstrukce. Tady také všichni pracovali nonstop, ale bylo zjištěno na místě, že tam jsou záležitosti, které nebyly původně ve výkresech,“ pokračoval.

Práce zkomplikoval nejdříve v noci ze soboty na neděli nález kabelu pod napětím, který nebyl zanesen v dokumentaci. Následně pak dělníci zjistili, že v mostě je také množství výztuže, která se rovněž neshodovala s původní projektovou dokumentací.

„Chtěl bych se omluvit všem řidičům, kteří byli postiženi prodlouženou demolicí mostu. Je to samozřejmě záležitost, která nás netěší a budeme se snažit, aby se příště neopakovala," sdělil pražský primátor na úterní tiskové konferenci.


Autor: Jan Puci

Proměnu dopravní sítě plánuje Praha 5, vytvořila nový generel

Včera v 19:12

Praha 5 má k dispozici nový koncepční dokument s názvem Generel dopravy MČ Praha 5. Základním předpokladem je zkvalitnění života místních obyvatel lepší nabídkou služeb městské mobility. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí městské části Lenka Abessi.

Petržílkova je dočasně uzavřena

11. srpna 2022 v 09:07

V rámci probíhající rekonstrukce lávky Petržílkova je celá ulice do 23. srpna uzavřena. Objízdná trasa vede ulicí V Hůrkách.

Další články
Nahoru