dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Ministerstvo kultury se možná znovu bude zabývat využitím koupaliště Džbán
Koupaliště Džbán. Foto: archiv MHMP

Ministerstvo kultury se možná znovu bude zabývat využitím koupaliště Džbán

Ministerstvo kultury se bude zabývat využitím areálu koupaliště Džbán. V odpovědi na interpelaci poslankyně Marty Semelové (KSČM) to uvedl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

V prosinci 2012 se pozemky (tehdy spravované hlavním městem Prahou), kde je koupaliště Džbán, dostaly do dražby, byly prodány a nyní je území nezastavitelné. V lokalitě se totiž nachází národní kulturní památka Hradiště Šárka.

Prodávající měl proto ze zákona povinnost nabídnout nemovitost přednostně k prodeji ministerstvu kultury. To neučinil. Existuje ale možnost do tří let převod nemovitosti ze zákona zrušit.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o národní kulturní památku a stát se dopustil chybného rozhodnutí, kdy nepovolil převod území pražských přírodních parků Šárka a Hostivař na hlavní město Praha, ptám se vás, zda byste nezvážil využití možnosti zrušit převod z důvodu porušení § 13 zákona 20/1987 Sb., o státní památkové péči, právo státu na přednostní koupi kulturní památky,“ uvedla poslankyně Marta Semelová (KSČM), na kterou se obrátil občan Prahy 6.

Ministr kultury ČR Daniel Herman (KDU-ČSL) odpověděl, že ministerstvo kultury ve věci momentálně nevede žádné řízení. „V ustanovení § 13 odst. 4 památkového zákona je uvedeno, že nesplní-li vlastník kulturní památky povinnost uvedenou v citovaném odstavci 1, je právní úkon, kterým převedl vlastnictví ke kulturní památce na jinou osobu, neplatný, pokud se této neplatnosti dovolá ministerstvo kultury,“ řekl.

Ministerstvo kultury může podle jeho slov toto právo uplatnit do tří let ode dne provedení uvedeného právního úkonu. „Tady je otázka využití areálu, pozemku koupaliště Džbán, pro resort ministerstva kultury. Pokud je zde vážný důvod, že bychom měli tuto věc řešit, ať se na nás určitě příslušný subjekt obrátí s oficiálním podáním a rozhodně se tím zabývat budeme, protože lhůta nepropadla, stále běží, čas je a odpovídá to příslušnému paragrafu památkového zákona,“ dodal.


Další články
Nahoru