dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Ministerstvo financí nestíhá, v Praze jsou i půl roku po nové vyhlášce nechtěné herny
Ilustrační foto: sxc.hu

Ministerstvo financí nestíhá, v Praze jsou i půl roku po nové vyhlášce nechtěné herny

V Praze se půl roku po platnosti nové vyhlášky stále nepodařilo zrušit všechny herny s automaty, které si na svém území městské části nepřejí. Problém je především s takzvanými videoloterijními terminály (VLT), které povoluje ministerstvo financí. To je zavaleno žádostmi z mnoha dalších obcí a nestíhá je vyřizovat. V některých městských částech tak bylo zrušeno pouze několik heren. Ministerstvo slibuje, že započatá správní řízení budou ukončena do léta.

Nová vyhláška o hazardu platí v Praze od října. Některé městské části do ní prosadily na svém území úplný zákaz hazardu, další ho výrazně omezily. Nulovou toleranci například zavedla Praha 2, 6, 12, Libuš a mnoho dalších menších městských částí.

V dalších městských částech se bude konat na téma omezení automatů referendum, první se uskuteční v Praze 8, uspořádá ho i Praha 7. O lidovém hlasování se mluví i v dalších městských částech. Podle vyhlášky by se v Praze 1 měl počet heren s klasickými automaty i VLT omezit z 50 na 21, v Praze 3 z 68 na sedm nebo v Praze 5 z 97 na 14.

Ministerstvo financí nestačí žádosti o rušení VLT vyřizovat. Podle starostky Prahy 2 a poslankyně Jany Černochové (ODS), která proti automatům dlouhodobě bojuje, ministerští úředníci přednostně ruší herny s delším povolením.

Na pozadí zájmu se tak dostávají herny, kterým povolení končí ještě letos, a zaniknou tak i bez rozhodnutí ministerstva. To je právě případ Prahy 2. Černochová přesto očekává, že nejproblematičtějším z nich by mohly být odebrány licence ještě v květnu.

Úředníci rozhodují o zrušení 10 000 herních automatů

V Praze 7 vyhláška povoluje místo 56 heren pouze 26. Podle mluvčího Prahy 7 Martina Vokuše bylo dosud zrušeno 21 heren, další čtyři se odvolaly do správního řízení.

Radnice sedmé městské části požádala také o zrušení pěti provozoven s VLT, o tom jak správní řízení v tomto případě probíhá, nemá vedení městské části informace. Ministerstvo na čtvrteční tiskové konferenci uvedlo, že započatá správní řízení budou ukončena do léta.

Úředníci nyní v 1500 správních řízeních rozhodují o zrušení 10 000 herních automatů. Před začátkem platnosti nové pražské vyhlášky bylo nejvyšší množství všech druhů výherních automatů v přepočtu na množství obyvatel v Praze 1, 7 nebo v Libuši.

V centru města tak vycházel jeden výherní přístroj na 58 lidí. V Libuši měli jeden automat na asi 75 lidí a v Praze 7 na 81 obyvatel. Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové jsou podobná čísla zavádějící. V centru je podle ní počet kasin vyšší kvůli turistům, kteří do nich chodí hrát. Navíc v Praze 1 žije více lidí, nemají v ní ale nahlášeno trvalé bydliště. V Libuši problém vyřešili nulovou tolerancí v nové vyhlášce.


Další články
Nahoru