Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ministerstvo dopravy zamítlo námitku o podjatosti magistrátu u stavby metra D
Upravený návrh vstupu do stanice Olbrachtova. Vizualizace: Metroprojekt

Ministerstvo dopravy zamítlo námitku o podjatosti magistrátu u stavby metra D

Ministerstvo dopravy zamítlo námitku o podjatosti pražského magistrátu v souvislosti se stavbou metra D. Argumenty v námitce označilo ve svém rozhodnutí za nedůvodné. Vyplývá to z usnesení ministerstva, které má ČTK k dispozici.

Námitku podal na ministerstvo spolek Pankrácká společnost, která se rovněž odvolala proti vydanému nepravomocnému stavebnímu povolení. Na rozhodnutí v tomto případě město čeká.

Pokud odvolání ministerstvo zamítne, hlavnímu městu a pražskému dopravnímu podniku (DPP) nebude nic bránit v zahájení stavby, uvedl dnes pro ČTK náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Spolek Pankrácká společnost proti stavbě metra vystupuje dlouhodobě, kdy nesouhlasí mimo jiné s vybudováním stanice Olbrachtova. Metro D v první fázi spojí Pankrác s Novými Dvory a poté povede až do Písnice.

„Pokud by ministerstvo rozhodlo, že je magistrát podjatý, všechno by se vrátilo na začátek. To by zpozdilo výstavbu metra o rok až rok a půl," řekl Scheinherr.

Případnou podjatost magistrátu řešilo ministerstvo několikrát a celý proces se táhl skoro rok a půl. Odbor drážní a vodní dopravy ministerstva námitku o podjatosti v září 2020 zamítlo.

Následovalo několik odvolání spolku a následných rozhodnutí rozkladové komise ministerstva dopravy. Nakonec nyní ministerstvo potvrdilo své rozhodnutí, že magistrát podjatý není.

V současné době musí ministerstvo rozhodnout ještě o osudu stavebního povolení, které bylo vydáno letos v červenci a zatím je nepravomocné.

Spolek se proti povolení odvolal krátce po jeho vydání. „Na rozhodnutí v tomto případě ještě čekáme," řekl Scheinherr.

V minulosti vznikly DPP komplikace také s uzavřením smlouvy se stavitelem. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale letos v červnu rozhodl, že podnik může uzavřít smlouvu s vítězem tendru na stavbu první části metra.

Do té doby mu v tom bránilo předběžné opatření vydané loni v červenci. Letos v červnu všechna řízení spojená s touto zakázkou skončila a s nimi i platnost zákazu.

Spolku dlouhodobě vadí v projektu metra několik věcí. Jednou z nich je stavba takzvané pilotové stěny v blízkosti budoucí stanice Olbrachtova, velikost staveniště nebo kácení vzrostlé zeleně.

Scheinherr v minulosti řekl, že ve všech námitkách se město snažilo vyjít obyvatelům vstříc a zmenšilo prý staveniště, které nebude před domem, a z původního plánu vykácet asi stovku ze 109 stromů bude pokáceno 33 stromů. Zástupci spolku několikrát zopakovali, že městu nevěří, že dodrží své sliby.

V první fázi vznikne metro mezi Pankráci a Novými Dvory a pokračovat pak bude do Depa Písnice. V budoucnu má být postavený úsek z Pankráce na náměstí Míru.

Kam povede případně metro z náměstí Míru, zatím nebylo rozhodnuto. Jednou z variant bylo náměstí Republiky, podle druhé by měla trasa zamířit na Žižkov a dále do Vysočan. Celková předpokládaná cena je podle letošní aktualizace 97,79 miliardy korun a investorem je DPP.


Autor: ČTK

Vodítkem přivázal fenku k sedačce auta

28. července 2022 v 09:26

Když procházel mladý pár ulicí po Dvořákově nábřeží, všiml si na zadním platě kufru ležícího psa. Auto stálo na přímém slunci, venkovní teplota se blížila k 30 stupňům, všechna okna byla zavřená, proto zhruba po 15 minutách muž kontaktoval tísňovou linku...

Rekonstrukce křižovatky Poděbradská – Průmyslová – Kbelská začne 1. srpna

28. července 2022 v 07:04

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. srpna rozsáhlou rekonstrukci křižovatky Poděbradská – Průmyslová – Kbelská, díky které dojde ke zvýšení kapacity a bezpečnosti chodců i dopravy.

Na další části Strakonické vznikne nový jízdní pruh pro hromadnou dopravu a IZS

25. července 2022 v 10:14

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve středu 27. července další etapu rozšíření Strakonické v úseku od nadjezdu mimoúrovňové křižovatky Mezichuchelské ulice po autobusovou zastávku Malá Chuchle.

Dopravní omezení v Roztocké ulici

22. července 2022 v 11:31

Od 26. července do 8. srpna bude TSK Praha opravovat část Roztocké ulice v úseku od křižovatky V Podbabě ke kruhovému objezdu ve směru z centra.

Část Roztocké projde na přelomu července a srpna rekonstrukcí

21. července 2022 v 11:38

V období od 26. července do 8. srpna 2022 provede Technická správa komunikací (TSK) rekonstrukci části komunikace Roztocká, v úseku od křižovatky V Podbabě ke kruhovému objezdu ve směru z centra.

Další články
Nahoru