dnes
Pondělí - zatazeno
13°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
13°C
Minimálně do podzimu se uzavře pro auta část nábřeží v centru. Je to zbrklý krok, zní z pražské koalice
Pohled na Smetanovo nábřeží od křižovatky u Národního divadla. Pruh napravo přestane sloužit autům, v pruhu od Karlových lázní zůstane vše při starém. Foto: Mister No / CC BY 3.0 - Wikimedia Commons

Minimálně do podzimu se uzavře pro auta část nábřeží v centru. Je to zbrklý krok, zní z pražské koalice

Zatímco před třemi týdny se pustilo uskupení Praha Sobě do svého koaličního partnera ve vedení metropole, důvodem byl návrh podpory družstevního bydlení z pera radní Hany Kordové Marvanové, dnes zkritizovaly Spojené síly pro Prahu (TOP 09 + STAN) Prahu Sobě, konkrétně náměstka primátora Adama Scheinherra, za to, že údajně koaliční dohodě navzdory „protlačil“ uzavření části Smetanova nábřeží v historickém centru Prahy pro automobilovou dopravu. 

O omezování automobilové dopravy na Smetanově nábřeží, které je na pravém břehu Vltavy mezi Národním divadlem a Karlovým mostem, se hovoří již mnoho let. Je to pokaždé předmětem politických bojů, kdy zastánci takového řešení hovoří o potřebě zklidňovat dopravu v centru, odpůrci zase poukazují na fakt, že uzavírka nábřeží ucpe auty okolní lokality a na druhé straně řeky Malou Stranu.

Naposledy se uskutečnila uzavírka na Smetanově nábřeží v první polovině loňského listopadu. Trvala tři týdny. Znemožnění průjezdu částí historického centra opět vyvolalo vášnivou diskusi mezi příznivci i odpůrci opatření. Přenesla se i na listopadové jednání pražského zastupitelstva.

Piráti, kteří jsou součástí pražské koalice a na podzim seděli i ve vedení Prahy 1, uvedli, že podporují trvalou uzavírku Smetanova nábřeží a komunikací na Malé Straně pro tranzitní dopravu. Úřady okolních městských částí vzkázaly, že jsou proti. Ve vedení Prahy 1 tehdy bylo i uskupení Praha 1 Sobě, „odnož“ Prahy Sobě, která je od voleb v roce 2018 součástí pražské koalice. Na radnici Prahy 1 jsou již nyní Piráti i Praha 1 Sobě v opozici.

Náměstek pražského primátora Adam Scheinherr z Prahy Sobě dnes dopoledne prostřednictvím magistrátem vydané tiskové zprávy informoval, že od soboty 23. května se na Smetanově nábřeží uzavře jízdní pruh ve směru od Národního divadla. Město tu umožní v rámci podpory podnikatelům postiženým opatřeními proti koronaviru vznik zahrádek a budou se zde konat kulturní akce. Řidiči mohou úsek objet ulicí Divadelní a Karoliny Světlé. Pilotní dopravní režim bude podle Scheinherra platit minimálně do konce letních prázdnin.

„Koronakrize je stejně jako jakákoli jiná krize příležitostí zamyslet se, co dělat jinak, než se věci zase vrátí do zajetých kolejí. Stejně jako mnoho moderních metropolí na západ od Prahy využijeme úbytek provozu, abychom centrum města udělali přívětivější pro Pražany, naše spoluobčany z jiných měst, kteří do Prahy v létě přijedou na výlet, a především pro chodce obecně,“ uvedl Scheinherr.

Na místě také od soboty 23. května vzniknou předzahrádky a budou se zde konat kulturní akce. Město tak podle náměstka reaguje na žádost podniků, které sídlí na Smetanově nábřeží mezi ulicí Národní a Parkem Národního probuzení.

„Nepíchli jsme náhodně prstem do mapy a řekli si, že tady upravíme provoz. Na Smetanově nábřeží tvoří individuální automobilová doprava menšinových 15 procent. V tramvajích je 33 procent lidí a chodců je zde 52 procent, a ti v našem rozhodování hráli největší roli. Od roku 2009 se zde jejich počet skoro zpětinásobil. Pominout nelze ani nárůst chodců na Královské cestě. Místo se dá snadno objet a nepředpokládáme zásadní dopravní komplikace. Dopravní situaci budeme nepřetržitě monitorovat mobilními sčítači,“ doplnil Scheinherr.

„Kde jinde začít probouzet centrum města než v Parku Národního probuzení. Momentálně vymýšlíme, jakým způsobem využít tento nádherný prostor s výhledem na Pražský hrad. Chceme sem Pražany přilákat za kulturou, dobrým jídlem a pitím či jen tak na posezení s přáteli a rodinou,“ podpořila náměstka radní pro kulturu Hana Třeštíková, která je také z Prahy Sobě.  

Jenže již pár hodin po vydání první tiskové zprávy se ukázalo, že i tato snaha omezit automobilovou dopravu na Smetanově nábřeží vyvolá stejně jako na podzim a v předchozích letech politický spor.

Magistrát vydal další tiskovou zprávu, ve které tentokrát dostali prostor zástupci Spojených sil pro Prahu. A ukázalo se, že k uzavření nábřeží v podobě, jak ji navrhuje Scheinherr, jsou velmi kritičtí.

„Mrzí mě, že pan Scheinherr nehledá u takto důležitého kroku, který omezuje průjezdnosti centra, shodu s námi jako s koaličním partnerem. Jsem přesvědčen, že na takovémto omezení by se měly dohodnout všechny tři subjekty pražské koalice. Obávám se, že takovýto zbrklý krok může vést k dopravnímu kolapsu v centru Prahy. Zástupci našeho klubu byli připraveni o návrhu odborně diskutovat a přicházeli s vlastním návrhem, aby Smetanovo nábřeží bylo uzavřeno pouze o víkendech a svátečních dnech. Takováto debata bohužel neproběhla," uvedl předseda zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil.

Podle 1. náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09/Spojené síly) je nutné tento záměr ještě blíže prodiskutovat, například s městskou částí Praha 1. „Problematiku Smetanova nábřeží jsme projednávali na klubu. Vnímáme pozitiva i negativa. Naší jedinou podmínkou je projednání s Prahou 1, jelikož všechny procesy ve městě se takto standardně řeší," uvedl náměstek Petr Hlaváček.

„Na pondělním koaličním jednání, kde jsem byl přítomen, bylo dohodnuto všemi koaličními partnery, že se Smetanovo nábřeží uzavírat nebude. Jsem nemile překvapen, že toto náměstek pro dopravu nerespektuje," uvedl předseda zastupitelského výboru pro kulturu, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy Jan Wolf (KDU-ČSL/Spojené síly).

Podle radního Prahy 1 Richarda Bureše (ODS) se vedení městské části dozvědělo o uzavírání jednoho směru nábřeží až z tisku. „O myšlence jsme sice slyšeli, ale očekávali, že bude příslušné opatření vyvěšeno na úřední desce a bude s městskou částí projednáno. Nyní musíme počkat do víkendu a následně vyhodnotit a reagovat na vzniklou situaci,“ uvedl.

„Pod heslo podpora podnikání a veřejného prostoru se tak schoval jen naschvál magistrátu. Je třeba jednat společně, mluvit i s okolními městskými částmi kterých se logicky jakákoliv dopravní změna dotkne a připravit funkční a srozumitelné opatření,“ dodal.


Pracoviště registru vozidel v Břevnově je z důvodu karantény zcela uzavřeno

Včera v 19:20

Od 26. října do odvolání je z důvodu karantény pracoviště registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Praze 6 – Břevnově, Radimova 39, mimo provoz. Nebude ani odbavovat klienty, kteří se objednali k návštěvě prostřednictvím rezervačního systému. 

U dopravního značení otestuje Praha inovativní technologie

Včera v 17:58

Pražští radní schválili projektový záměr s názvem Testování inovativní technologie pro správu dopravního značení. Realizací je pověřena městská společnost Operátor ICT (OICT). Cílem projektu je otestování IoT technologie, která poskytne například informace o GPS pozici nebo změně polohy oproti...

Nacher: Ministerstvo financí by se mělo na svět dívat méně úřednickýma očima

22. října 2020 ve 13:09

Jsem zklamaný negativním stanoviskem Ministerstva financí k návrhu na rozšíření kompetencí Finančního arbitra. A to nejen proto, že větší uplatnění mimosoudního řešení spotřebitelských sporů má hnutí ANO ve svém volebním programu, ale i proto, že k posilování práv spotřebitelů se vláda hlásí i ve...

Na křižovatce ulic Komunardů x Plynární x Ortenovo náměstí bude obnoveno signalizační zařízení

21. října 2020 v 17:14

V úterý 20. října zahájila Technická správa komunikací práce na křižovatce ulic Komunardů x Plynární x Ortenovo náměstí.

Tunelový komplex Blanka bude zítra uzavřen

21. října 2020 v 16:04

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Tunelový komplex Blanka od 22. října od 23 hodin do 23. října do 5 hodin.

Omezený provoz v Těšnovském tunelu od soboty 24. října

21. října 2020 ve 14:23

Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude Těšnovský tunel uzavřen.

Další články
Nahoru