Dnes Úterý - zatazeno 16°C
Zítra Středa - oblacno 19°C
Úterý 19. 10. 2021
Svátek má Michaela
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Minikvíz: Je pro vás vhodnější bydlení v pronájmu, nebo ve vlastním s hypotékou?
Pražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: Ketut Subiyanto /Pexels

Minikvíz: Je pro vás vhodnější bydlení v pronájmu, nebo ve vlastním s hypotékou?

Kdekdo by chtěl vlastnit nemovitost, nejde však o jednoduché rozhodnutí. Záleží na životním stylu a samozřejmě finančním zázemí. Náš krátký minikvíz vám pomůže s rozhodováním, zda shánět nájemní byt, nebo se poohlédnout po výhodné hypotéce.

Platit nájem, nebo se uvázat k hypotéce?

Nájemní bydlení není zpočátku nijak finančně náročné – někdy jsou pronajímané byty i vybavené, takže vám stačí přestěhovat pouze osobní věci, případně si pořídit jen několik kousků nábytku. Pro tyto drobnější investice můžete využít třeba půjčku online od mBank, kterou vyřídíte i z domova a jež nabízí nulový úrok. Nájemní smlouvu můžete kdykoliv vypovědět a bez zbytečných průtahů se přestěhovat třeba za prací, novou láskou či na hezčí místo. Nevýhodou je pak pravidelné placení nájmu a případně i nutný našetřený obnos pro složení kauce. 

Koupě vlastního bytu nebo domu s sebou přináší určité výhody (stálé bydlení, v nouzi možnost pronajímání či prodeje), ale potřebujete také našetřit dostatek peněz kvůli hypotéce (nebo bance ručit další nemovitostí). Dále počítejte s nutností dalších financí na větší či menší opravy, zařízení nového domova, na pravidelné domovní poplatky, splátky, pojištění atd. Koupi nemovitosti si opravdu dobře rozmyslete, mělo by jít o místo, kde v nejlepším případě strávíte zbytek života. 

Minikvíz: Je pro mě vhodnější nájem, nebo vlastní bydlení?

Jaké máte plány na další 3 roky?

a) Procestuji alespoň 10 zemí, chci svobodu.

b) Plánuji zůstat v současné práci / bydlet na tomtéž místě.

c) Chci se usadit nebo již mám rodinu a práci, která mě baví. 

Co je váš životní sen?

a) Žít naplno každý den, poznávat svět.

b) Prožít klidný život bez zbytečných turbulencí.

c) Spokojená rodina, muškáty v oknech, bazén a zlatý retrívr. 

Umíte hospodařit s penězi?

a) Každý měsíc vyjdu jen tak tak, úspory nemám vyšší než 20 000 Kč.

b) Snažím se našetřit si alespoň 3 platy, šetřím ale pomalu.

c) Dlouhodobě šetřím a investuji, pokrytí nenadálých výdajů mi nedělá problém. 

Chcete bydlení jen pro sebe, nebo pro rodinu?

a) Plánuji bydlet sám/sama.

b) Bydlím s partnerem/partnerkou.

c) Mám rodinu. 

Vyhodnocení minikvízu

Pokud byla vaše nejčastější odpověď A, bude pro vás vhodnější nájemní bydlení. To se vyplatí hlavně mladým lidem, kteří si ještě nejsou jisti, kde a jak chtějí žít, často cestují, nemají tolik našetřeno a zatím se neplánují usadit. Ti, kteří odpovídali hlavně C, mají jasnější plán budoucnosti – najděte si správnou lokalitu, spořte a hledejte dům či byt svých snů. Nejčastější odpověď B poukazuje na možnost se rozhodnout – pro vás je vhodné nájemní bydlení i usazení se ve vlastním.


Vize revitalizace Chodoveckého potoka je dokončena, klade důraz na zeleň, cesty a mobiliář

16. října 2021 ve 12:00

Praha 4 navázala v loňském roce spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury ČZU s cílem zhodnotit krajinný a rekreační potenciál Chodoveckého potoka v bezprostředním sousedství sídliště Spořilov II.

V bikeparku bude nové veřejné osvětlení

16. října 2021 v 10:53

V bikeparku v Praze 14 započnou příští týden práce související s výstavbou nového veřejného osvětlení. Probíhat budou podle klimatických možností tak, aby se do zimní sezony podařilo osvětlení dokončit.

Praha 4: Den zdraví konferenčním centru City

15. října 2021 ve 12:03

Akce společnosti Stop Obezitě proběhne letos 23. října od 10 do 18 hodin v prostorách konferenčního centra City, v blízkosti metra C Pankrác.

Podzimní úklid na Šestce: Čištění chodníků a zeleně potrvá dva měsíce

15. října 2021 v 11:53

Praha 6 pořádá nad rámec pravidelných pololetních úklidů mimořádné podzimní čištění chodníků, rabátek kolem stromů a sběr psích exkrementů. Akce začala na začátku října, potrvá do konce listopadu a zaměřuje se především na odstranění plevele a nečistot z chodníků...

Ve čtyřicátém druhém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

14. října 2021 v 18:29

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Revitalizace jihovýchodní části parku u Národního muzea se dočká úprav, Praha 2 vybrala dodavatele

13. října 2021 ve 22:25

Rada městské části Praha 2 rozhodla o výběru dodavatele revitalizace jihovýchodní části parku Čelakovského sady. Nejvhodnější nabídku k veřejné zakázce malého rozsahu podala společnost Gardenline s nabídkovou cenou 7 098 877 korun včetně DPH. S vítěznou společností začne městská část v nejbližší...

Festival popkultury Comic-Con Prague

13. října 2021 v 11:45

Comic-Con Prague je festival popkultury po vzoru Comic-Conů po celém světě. Přináší pestrý program zejména pro fanoušky sci-fi, fantasy a hororu ve hrách, filmech a seriálech, anime a comicsu, knihách a obrazech, hudbě a kostýmech atd.

Letiště Praha obnovuje exkurze

13. října 2021 v 09:07

Prohlídka letištních ploch nebo návštěva u letištních hasičů je zpět. Letiště Praha po pandemii onemocnění covid-19 obnovuje oblíbené exkurze. V rámci nich mají fanoušci letadel a letectví možnost poznat provoz letiště a z několika desítek metrů sledovat přistání a starty letadel i jejich...

V Korunní ulici bude slavnostně odhalena lavička Jaroslava Foglara

13. října 2021 v 05:58

Pátá foglarovská lavička věnovaná knize Tajemná Řásnovka bude odhalena ve středu 13. října u pobočky Městské knihovny v Korunní ulici na Praze 2. Stejně jako předchozí lavičky věnované románům Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu a Boj o první místo je i tato ručně...

Praha 6 obdržela Cenu primátora hl. města Prahy

10. října 2021 ve 21:20

Minulý týden byly ve Španělském sále Pražského hradu slavnostně předány Ceny Opera Civitatem 2021 v rámci bilančního projektu Naše město 1991–2021. Tato cena se uděluje městům, která v uplynulých 30 letech realizovala nejkvalitnější a nejprospěšnější soubory veřejných staveb ku prospěchu jejich...

Pamětní deska malíře a ilustrátora Gustava Kruma

9. října 2021 v 08:02

Jeho doménou byla dobrodružná ilustrace a mnoho čtenářů vidělo poprvé Vinnetoua právě očima Gustava Kruma.

Další články
Nahoru