Dnes Sobota - oblacno 16°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 17°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Minikvíz: Je pro vás vhodnější bydlení v pronájmu, nebo ve vlastním s hypotékou?
Pražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: Ketut Subiyanto /Pexels

Minikvíz: Je pro vás vhodnější bydlení v pronájmu, nebo ve vlastním s hypotékou?

Kdekdo by chtěl vlastnit nemovitost, nejde však o jednoduché rozhodnutí. Záleží na životním stylu a samozřejmě finančním zázemí. Náš krátký minikvíz vám pomůže s rozhodováním, zda shánět nájemní byt, nebo se poohlédnout po výhodné hypotéce.

Platit nájem, nebo se uvázat k hypotéce?

Nájemní bydlení není zpočátku nijak finančně náročné – někdy jsou pronajímané byty i vybavené, takže vám stačí přestěhovat pouze osobní věci, případně si pořídit jen několik kousků nábytku. Pro tyto drobnější investice můžete využít třeba půjčku online od mBank, kterou vyřídíte i z domova a jež nabízí nulový úrok. Nájemní smlouvu můžete kdykoliv vypovědět a bez zbytečných průtahů se přestěhovat třeba za prací, novou láskou či na hezčí místo. Nevýhodou je pak pravidelné placení nájmu a případně i nutný našetřený obnos pro složení kauce. 

Koupě vlastního bytu nebo domu s sebou přináší určité výhody (stálé bydlení, v nouzi možnost pronajímání či prodeje), ale potřebujete také našetřit dostatek peněz kvůli hypotéce (nebo bance ručit další nemovitostí). Dále počítejte s nutností dalších financí na větší či menší opravy, zařízení nového domova, na pravidelné domovní poplatky, splátky, pojištění atd. Koupi nemovitosti si opravdu dobře rozmyslete, mělo by jít o místo, kde v nejlepším případě strávíte zbytek života. 

Minikvíz: Je pro mě vhodnější nájem, nebo vlastní bydlení?

Jaké máte plány na další 3 roky?

a) Procestuji alespoň 10 zemí, chci svobodu.

b) Plánuji zůstat v současné práci / bydlet na tomtéž místě.

c) Chci se usadit nebo již mám rodinu a práci, která mě baví. 

Co je váš životní sen?

a) Žít naplno každý den, poznávat svět.

b) Prožít klidný život bez zbytečných turbulencí.

c) Spokojená rodina, muškáty v oknech, bazén a zlatý retrívr. 

Umíte hospodařit s penězi?

a) Každý měsíc vyjdu jen tak tak, úspory nemám vyšší než 20 000 Kč.

b) Snažím se našetřit si alespoň 3 platy, šetřím ale pomalu.

c) Dlouhodobě šetřím a investuji, pokrytí nenadálých výdajů mi nedělá problém. 

Chcete bydlení jen pro sebe, nebo pro rodinu?

a) Plánuji bydlet sám/sama.

b) Bydlím s partnerem/partnerkou.

c) Mám rodinu. 

Vyhodnocení minikvízu

Pokud byla vaše nejčastější odpověď A, bude pro vás vhodnější nájemní bydlení. To se vyplatí hlavně mladým lidem, kteří si ještě nejsou jisti, kde a jak chtějí žít, často cestují, nemají tolik našetřeno a zatím se neplánují usadit. Ti, kteří odpovídali hlavně C, mají jasnější plán budoucnosti – najděte si správnou lokalitu, spořte a hledejte dům či byt svých snů. Nejčastější odpověď B poukazuje na možnost se rozhodnout – pro vás je vhodné nájemní bydlení i usazení se ve vlastním.


Nahrávací studio nejen pro online výuku

Včera v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

Včera v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

Včera v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Festival Paměti národa na Strahovském stadionu

Včera v 08:47

Na Strahovském stadionu od 29. září do 1. října se koná Festival Paměti národa. Zahrají na něm Bára Poláková, Lenka Dusilová nebo Thom Artway. Kromě koncertů je připraven bohatý program pro všechny generace – debaty, komentované prohlídky, hry pro děti, slam poetry, výstavy, projekce filmů....

Víkendová výstava andulek

Včera v 08:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu andulek.

Mezinárodní výstava halančíků

Včera v 06:23

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zve na výstavu ryb.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 39. týden

22. září 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14: Komentovaná vycházka po geologických památkách

22. září 2022 v 09:05

Pokud se zajímáte o přírodu a tajemství, která skrývá, nenechte si ujít komentovanou vycházku, která se koná 26. září od 17:30 hodin. Část geologické exkurze bude zaměřena na nejvýraznější tektonickou poruchu na území metropole – Pražský zlom.

Letní dům slaví narozeniny

22. září 2022 v 07:20

Oslavy 25 let Letního domu se konají 22. září na náměstí Míru v Praze 2. Vystoupení zaměstnanců Letního domu a hostů bude moderovat patron Letního domu Petr Vacek.

Festival tuzemských řemeslných destilátů Pálenka fest

21. září 2022 v 10:11

Lihovárek.cz, prodejce tuzemských řemeslných destilátů, pořádá první ročník festivalu pálenek v Česku. Pálenka fest, unikátní událost podporující české lihovarnictví, proběhne 8. října v Pražské tržnici v Holešovicích. Návštěvníci budou mít možnost na jednom místě ochutnat ty nejlepší produkty,...

Další články
Nahoru