dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Minigolf není jen letní zábava na koupalištích, v Praze si ho můžete zahrát i v zimě pod střechou
Minigolf v obchodním centru Galerie Butovice. Foto: archiv

Minigolf není jen letní zábava na koupalištích, v Praze si ho můžete zahrát i v zimě pod střechou

V centru Galerie Butovice lze mezi obchody narazit na jednu raritu. V přízemí je totiž minigolfové hřiště, které by asi většina lidí čekala spíše na koupališti nebo u venkovního sportovního areálu. O minigolfu, ve kterém si mimochodem Česká republika nestojí v porovnání se zahraničím vůbec špatně, si server Pražský patriot povídal s prezidentem Českého minigolfového svazu Tomášem Navrátilem.  

Asi většina lidí má minigolf spojený s létem, kdy ho hrají například na koupalištích. Vy jste se před pár lety rozhodl otevřít v Butovicích krytý minigolf. V čem se liší od toho venkovního?
Největší rozdíl je samozřejmě ve stabilitě prostředí. Laická veřejnost ocení zkrátka to, že si může zahrát naprosto kdykoliv a svou návštěvu minigolfu naplánovat. Pro závodní hráče je rozdíl v tom, že nemají tolik práce s přípravou míčků, které se ve venkovním prostředí při různých teplotách chovají jinak.

Jak vás napadlo spojení minigolf a nákupní centrum?
Našim cílem bylo zejména v Praze postavit první minigolf pod střechou. Spojení s nákupním centrem tak bylo v českém prostředí docela logické – center je mnoho a v době krize disponují potřebným volným prostorem. Je nicméně pravda, že minigolf v nákupním centru je dozajista evropským a dost možná i světovým unikátem.

navratil-minigolf-nahled

Tomáš Navrátil

Je tento projekt úspěšný?
Neexistují oficiální statistiky návštěvnosti minigolfů v ČR, dle odhadů jsme nicméně minigolfem s jednou z nejvyšších, možná dokonce nejvyšší, roční návštěvností. Jsme také jediní v republice, kteří se specializují na provoz minigolfu na komerční bázi. Spojujeme tak sportovní minigolfisty, širokou veřejnost, realizujeme oslavy a firemní akce na minigolfu, provozujeme kroužky minigolfu a tréninky pro dospělé a minigolfové vybavení také prodáváme. Stále tak zkoumáme, co v této oblasti funguje a co méně a jsme takovými průkopníky nového oboru. Že fungujeme už čtvrtým rokem, lze tedy považovat za největší úspěch.

Co byste poradil začátečníkům, kteří se této hře nechtějí věnovat nijak závodně, ale přitom si chtějí dobře zahrát? Můžou si zaplatit tréninkové hodiny?
Když hráč přijde na Minigolf Butovice, dostane nabídku ukázat alespoň základní pravidla minigolfu, která pomáhají hráčům dosahovat lepších výsledků a netrápit se. Nabízíme samozřejmě i tréninkové hodiny pro děti a dospělé a jako jediní v ČR od podzimu 2013 nabízíme na našem hřišti celoročně možnost účasti dětí na kroužku minigolfu. Dospělí pak mohou rozšířit tréninkovou skupinku dospělých nebo si vzít individuální hodiny.

Napodobování hokejistů se nevyplácí

Jaké nejčastější chyby amatérští hráči dělají?
Jednou skupinou chyb je jejich samotný přístup k minigolfu. Minigolf berou jako náhodné ťukání do míčku pro děti. Přitom minigolf je v českém prostředí sportem s tradicí více než 40letou a málo se ví, že základním pravidlem minigolfu je, že každá dráha musí být pravidelně hratelná na jeden úder. Vše je tak hráčem ovlivnitelné. Druhou skupinou chyb jsou pak samozřejmě chyby v technice hry. Z nich bych uvedl například příliš vzpřímený postoj při hře a zejména pak pohyb zápěstí při hře. Úder by měl být veden zejména lokty a rameny, zápěstí by se nemělo při úderu vůbec hýbat – hráč by tak neměl napodobovat hokejistu, který švih zápěstím naopak potřebuje.

Jaké dráhy dělají lidem největší problémy a jaké jsou pro ně spíše snadnější?
Na tuto otázku by úplně jinak odpověděl veřejnostní hráč a jinak hráč závodní. Pro veřejnostního hráče jsou velice těžké dráhy, u kterých je potřeba „pouze“ rovný úder. Například dráhy sopka, středový kruh nebo klíny. Naopak po zvládnutí základů hry jsou tyto dráhy pro hráče pouze na rozehrání a na zdokonalování rovného úderu v tréninku. Pro pokročilejšího hráče jsou pak těžší dráhy, kde rozhoduje odraz a výběr a příprava míčku jako například looping, most nebo šnek.

minigolf-butovice1-nahled Minigolf se hraje na osmnácti drahách, ale ty nejsou na všech hřištích stejné. Kolik je variant drah?
Minigolf má tři typy hřišť – eternit neboli miniaturgolf (máme například v Butovicích a je v ČR na 95 % minigolfových hřišť), beton (dvanáctimetrové dráhy, v Praze například na minigolfu na Novodvorské) a filc (až osmnáctimetrové dráhy, v Praze takové hřiště není, v ČR například v Děčíně či Olomouci). Samotný miniatur/eternit, na který otázka mířila, má 28 normovaných drah, z nichž 18 musí být na hřišti. Proto se můžeme na různých hřištích setkat s různou skladbou drah.

Mezinárodní srovnání? Jsme na tom dobře

Jak si stojí Česká republika v evropském a světovém srovnání, která země je minigolfová velmoc?
ČR si stojí v mezinárodním srovnání velice dobře. Za velmocemi Německem a Švédskem je v druhé vlně favoritů na mezinárodních turnajích. Aktuálně je přibližně na pátem místě v mezinárodním srovnání, daří se nicméně z vrcholných akcí vozit i evropské či světové medaile. Za rok 2013 bych například zmínil vynikající úspěch v juniorské kategorii, kdy se Karolína Jandová z Bystřice pod Hostýnem stala juniorskou mistryní Evropy. Praha má také za rok 2013 jeden významný úspěch – v Europa Cupu (taková minigolfová obdoba Ligy mistrů) letos získal tým SK Tempo Praha bronzovou medaili.

Kolik hráčů se věnuje v Praze a v ČR minigolfu závodně?
V ČR je registrováno v klubech přibližně dva tisíce hráčů. Někteří z nich se zúčastňují jen neoficiálních oddílových turnajů či mají herní přestávku, alespoň jednoho oficiálního turnaje se tak v posledních letech zúčastňuje přibližně 350 hráčů za rok. V Praze jich je přibližně 70.

Kolik je v Praze minigolfových hřišť a plánují se další?
Minigolfová hřiště s certifikátem Světové minigolfové federace jsou v Praze tyto: Butovice, Tempo (ulice Nad Lesním divadlem – nedaleko Novodvorské), Oáza (Jeremenkova), Radotín, TESCO Eden a Děkanka. Dále bych mezi ně zařadil hřiště v Praze – Kyjích (ulice Splavná), které certifikát mělo, ale díky přesunu z jiného místa bude třeba o certifikát znovu požádat. V Praze je ještě několik dalších hřišť. Za žádným z nich však nestojí provozovatel se zkušeností se sportovním minigolfem, nemůžu se tak ke kvalitě hřiště příliš vyjádřit.

Klasický vs. adventure minigolf

minigol-wikimedia-nahled V letoviscích u moře se lze setkat s takzvaným adventure minigolfem, který je i v Praze. Na kterém minigolfu, klasickém či adventure, si člověk lépe zahraje?
Na takovou otázku se nedá jednoduše odpovědět. Dalo by se říci, že minigolf je něco mezi sportem a cirkusem. Klasický minigolf má blíže ke sportu, adventure k cirkusu. Ani jedno není dobré nebo špatné. Na klasickém minigolfu je základním pravidlem, že každá dráha musí být pravidelně hratelná na jeden úder. Na adventure minigolfu je větší prvek náhody. Na klasickém minigolfu se používá spousta druhů míčků a jejich výběr dodává této aktivitě další rozměr. Na adventure minigolfu se povětšinou hraje pouze jedním míčkem – tím na klasický velký golf. Mně osobně je bližší klasický minigolf díky ovlivnitelnosti výsledku a díky oné zajímavé alchymii s výběrem míčků.

Na závěr mám osobní otázku. Jakých úspěchů jste prozatím dosáhl a jaké jsou vaše minigolfové plány do budoucna?
Mé aktuální úspěchy jsou spíše na poli funkcionářském. Stal jsem se před třemi lety prezidentem Českého minigolfového svazu a za velký úspěch považuji, že se nám podařilo stabilizovat ekonomickou situaci minigolfového svazu a také získat finance na podporu reprezentací. Proto například výše zmíněný letošní úspěch juniorské reprezentace považuji také za náš velký úspěch funkcionářský. Mé osobní i funkcionářské plány mají společného jmenovatele – popularizaci minigolfu v ČR. Je to sport u nás s opravdu dlouhou tradicí a čeští hráči v něm vždy uměli podávat skvělé výsledky. Minigolf je také v ČR dosti rozšířená a oblíbená aktivita.


Týká se to každého: Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru