dnes
Neděle - skorojasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Pražská politika

Mimořádného summitu zemí V4 se v Praze zúčastní také Makedonie a Bulharsko

Mimořádného summitu zemí Visegrádské skupiny, který se uskuteční 15. února v Praze, se kromě předsedů vlád Polska, Maďarska a Slovenska zúčastní na pozvání premiéra Bohuslava Sobotky také prezident Makedonské republiky Ďorge Ivanov a bulharský premiér Bojko Borisov. Hlavním tématem summitu bude řešení migrační krize včetně spolupráce V4 se zeměmi Balkánu a další možnosti pomoci státům, které jsou nyní nejvíce postiženy migračním tlakem.

Dalším tématem únorového summitu bude také připomenutí 25. výročí vzniku Visegrádské skupiny.  

„Na mimořádný summit V4, kde bude jedním z hlavních témat řešení migrační krize v Evropě, jsem pozval rovněž lídry Bulharska a Makedonie. Považuji za důležité, aby se představitelé právě těchto zemí účastnili společné diskuse V4 o pomoci s ochranou hranic proti nelegální migraci. Nyní je nutné co nejdříve posílit vnější ochranu schengenské hranice, zřídit co nejdříve společnou evropskou pobřežní a pohraniční stráž a nastartovat dohodnutá opatření pro regulaci migrace v Řecku a Turecku. Pokud by se tato opatření nedařilo rychle realizovat, pak za jedno z možných řešení považuji posílení ochrany hranic mezi Bulharskem, Makedonií a Řeckem. S posílením ochrany hranic by mohly těmto zemím aktivně pomoci jak státy V4, tak i ostatní země EU. Posílení ochrany hranic Makedonie a Bulharska by mohlo ve spolupráci s těmito státy výrazně omezit migrační tlak i na země jako je Rakousko a Německo. ČR je připravena regionu západního Balkánu i nadále poskytovat konkrétní pomoc, jak prostřednictvím poskytování humanitární pomoci, tak vysíláním policistů,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

V současné době působí čeští policisté při ochraně hranic ve Slovinsku a Makedonii.

Země Visegrádské skupiny na summitu rovněž zkoordinují společné pozice před konáním Evropské rady 18. a 19. února v Bruselu.

Dalším tématem únorového summitu V4 v Praze bude připomenutí 25. výročí vzniku Visegrádské skupiny. Premiéři budou bilancovat úspěšné čtvrtstoletí spolupráce visegrádského regionu a projednají také další perspektivy skupiny.

Visegrádská trojka vznikla 15. února 1991 na setkání maďarského premiéra Józsefa Antalla, prezidenta ČSFR Václava Havla a polského prezidenta Lecha Wałęsy v maďarském Visegrádu. Na tomto setkání podepsali deklaraci blízké spolupráce tří středoevropských zemí na jejich cestě k evropské integraci. Po rozdělení ČSFR se označení změnilo na Visegrádskou skupinu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru