Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Mimořádné zastupitelstvo k Ukrajině požaduje pražská opozice. Uniká mi smysl, reaguje primátor
Mimořádné zasedání požaduje i zastupitelský klub hnutí ANO, který vede Ondřej Prokop (uprostřed). Foto: archiv

Mimořádné zastupitelstvo k Ukrajině požaduje pražská opozice. Uniká mi smysl, reaguje primátor

Opoziční kluby ODS a ANO požádaly pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o svolání mimořádného zastupitelstva k řešení humanitární krize na území Prahy v souvislosti s válkou na Ukrajině. ČTK o tom informovali předsedové klubů Zdeněk Zajíček (ODS) a Ondřej Prokop (ANO). Jednání by se podle jejich návrhu mělo konat ve čtvrtek v době, na kdy je svolána řádná schůze zastupitelů, která by poté pokračovala. Podle primátora opozice žádost doručila pozdě a nyní nejde splnit zákonné lhůty pro konání jednání ve čtvrtek. Dodal, že mimořádná schůze postrádá smysl, protože situace s uprchlíky se bude řešit na řádně svolaném jednání.

Ke svolání mimořádného jednání jsou potřeba podpisy třetiny zastupitelů. Potřebné podpisy podle přiloženého dokumentu opozice odeslala primátorovi v pondělí spolu s návrhem, aby se schůze konala ve čtvrtek v 08:45. Řádná schůze, která začíná v 8:30, by v takovém případě byla přerušena a pokračovala by po skončení té mimořádné.

Jednání by mělo jeden bod programu, a to „Řešení humanitární krize na území hlavního města Prahy v souvislosti s válkou na Ukrajině". ODS a ANO dříve kritizovaly vedení magistrátu kvůli podle nich nedostatečné komunikaci ohledně řešení uprchlické vlny ve vztahu k městským částem.

Strany také požadují, aby magistrát radnicím přispěl. „Jednotlivé městské části potřebují citelné posílení svých rozpočtů a potřebují, aby se výrazně zlepšila komunikace magistrátu směrem k nim," shrnul Prokop.

Primátor dnes v reakci řekl, že opozice žádost dodala v pondělí v 17:45, což je pro svolání na čtvrtek pozdě. „Protože se o této své aktivitě zástupci opozice vůbec nezmínili v pondělí na poradě pracovní skupiny, která se koná pravidelně každý týden, tak se mi tato žádost dostala na stůl až dnes. Díky tomuto postupu opozice proto není možné splnit zákonné lhůty tak, aby bylo možné vyhovět požadavku opozice na konání mimořádného zastupitelstva ve čtvrtek," uvedl.

Opozice chce také prověřit všechny možnosti využití majetku Prahy, zejména v souvislosti s byty a školami, a specifikovat případné požadavky, které by Praha mohla uplatnit vůči státnímu rozpočtu či vůči rozpočtu Evropské unie.

„Jsme také přesvědčeni, že svolání mimořádného zastupitelstva bude jasným signálem jak pro Pražany, tak pro lidi zasažené válkou na Ukrajině, že máme vůli jednat rychle, odpovědně a s jasnou vizí pro naši společnou budoucnost," dodal Zajíček.

Hřib sdělil, že mu uniká smysl žádosti o mimořádné zastupitelstvo v situaci, kdy je na stejný den svoláno řádné jednání a situace kolem ukrajinských uprchlíků se na něm bude řešit.

„Starostové městských částí byli o plánu řešit finance pro městské části na zastupitelstvu informováni již minulý týden," uvedl. Dodal, že některé městské části vedené opozičními zastupiteli také zatím odmítají vyhradit prostory pro nouzové ubytování, i když výzvy města vycházejí z vládních nařízení.

„Přijde mi krajně nevhodné, že se v době nouzového stavu snaží někdo dělat politické PR na opozici vůči výzvám magistrátu dle vládního nařízení," zakončil primátor.

Do Prahy a Středočeského kraje proudí nejvíce ukrajinských uprchlíků. Podle dat ministerstva vnitra k dnešnímu se jich v metropoli od začátku války registrovalo asi 52 000, z toho 23 000 tvoří ženy a 21 000 děti.

V Praze již byly vyčerpány ubytovací kapacity, běženci bez střechy nad hlavou jsou převáženi i do jiných krajů a magistrát pro nouzové přespávání využívá tělocvičny a jiné provizorní prostory. Ubytovací prostory zřizují také městské části, které řeší i kapacity v základních a mateřských školách.


Autor: ČTK

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

Dnes v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

Včera ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

V Praze 11 bude jednat Výbor pro územní rozvoj

9. listopadu 2023 v 11:29

Již 9. jednání Výboru pro územní rozvoj zastupitelstva Prahy 11 se bude konat ve čtvrtek 30. listopadu od 18 hodin v budově Úřadu MČ Praha 11 v Ocelíkově ulici 672/1. Pro bližší informace je potřeba sledovat web městské části www.praha11.cz.

Radní Prahy 1 projednali podporu oprav památek

8. listopadu 2023 v 19:39

V úterý 7. listopadu se uskutečnila 41. schůze rady MČ Praha 1. Radní přijali celkem 39 usnesení. Šlo například o podporu oprav památek.

Další články
Nahoru