Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Mimořádné zastupitelstvo k Ukrajině požaduje pražská opozice. Uniká mi smysl, reaguje primátor
Mimořádné zasedání požaduje i zastupitelský klub hnutí ANO, který vede Ondřej Prokop (uprostřed). Foto: archiv

Mimořádné zastupitelstvo k Ukrajině požaduje pražská opozice. Uniká mi smysl, reaguje primátor

Opoziční kluby ODS a ANO požádaly pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o svolání mimořádného zastupitelstva k řešení humanitární krize na území Prahy v souvislosti s válkou na Ukrajině. ČTK o tom informovali předsedové klubů Zdeněk Zajíček (ODS) a Ondřej Prokop (ANO). Jednání by se podle jejich návrhu mělo konat ve čtvrtek v době, na kdy je svolána řádná schůze zastupitelů, která by poté pokračovala. Podle primátora opozice žádost doručila pozdě a nyní nejde splnit zákonné lhůty pro konání jednání ve čtvrtek. Dodal, že mimořádná schůze postrádá smysl, protože situace s uprchlíky se bude řešit na řádně svolaném jednání.

Ke svolání mimořádného jednání jsou potřeba podpisy třetiny zastupitelů. Potřebné podpisy podle přiloženého dokumentu opozice odeslala primátorovi v pondělí spolu s návrhem, aby se schůze konala ve čtvrtek v 08:45. Řádná schůze, která začíná v 8:30, by v takovém případě byla přerušena a pokračovala by po skončení té mimořádné.

Jednání by mělo jeden bod programu, a to „Řešení humanitární krize na území hlavního města Prahy v souvislosti s válkou na Ukrajině". ODS a ANO dříve kritizovaly vedení magistrátu kvůli podle nich nedostatečné komunikaci ohledně řešení uprchlické vlny ve vztahu k městským částem.

Strany také požadují, aby magistrát radnicím přispěl. „Jednotlivé městské části potřebují citelné posílení svých rozpočtů a potřebují, aby se výrazně zlepšila komunikace magistrátu směrem k nim," shrnul Prokop.

Primátor dnes v reakci řekl, že opozice žádost dodala v pondělí v 17:45, což je pro svolání na čtvrtek pozdě. „Protože se o této své aktivitě zástupci opozice vůbec nezmínili v pondělí na poradě pracovní skupiny, která se koná pravidelně každý týden, tak se mi tato žádost dostala na stůl až dnes. Díky tomuto postupu opozice proto není možné splnit zákonné lhůty tak, aby bylo možné vyhovět požadavku opozice na konání mimořádného zastupitelstva ve čtvrtek," uvedl.

Opozice chce také prověřit všechny možnosti využití majetku Prahy, zejména v souvislosti s byty a školami, a specifikovat případné požadavky, které by Praha mohla uplatnit vůči státnímu rozpočtu či vůči rozpočtu Evropské unie.

„Jsme také přesvědčeni, že svolání mimořádného zastupitelstva bude jasným signálem jak pro Pražany, tak pro lidi zasažené válkou na Ukrajině, že máme vůli jednat rychle, odpovědně a s jasnou vizí pro naši společnou budoucnost," dodal Zajíček.

Hřib sdělil, že mu uniká smysl žádosti o mimořádné zastupitelstvo v situaci, kdy je na stejný den svoláno řádné jednání a situace kolem ukrajinských uprchlíků se na něm bude řešit.

„Starostové městských částí byli o plánu řešit finance pro městské části na zastupitelstvu informováni již minulý týden," uvedl. Dodal, že některé městské části vedené opozičními zastupiteli také zatím odmítají vyhradit prostory pro nouzové ubytování, i když výzvy města vycházejí z vládních nařízení.

„Přijde mi krajně nevhodné, že se v době nouzového stavu snaží někdo dělat politické PR na opozici vůči výzvám magistrátu dle vládního nařízení," zakončil primátor.

Do Prahy a Středočeského kraje proudí nejvíce ukrajinských uprchlíků. Podle dat ministerstva vnitra k dnešnímu se jich v metropoli od začátku války registrovalo asi 52 000, z toho 23 000 tvoří ženy a 21 000 děti.

V Praze již byly vyčerpány ubytovací kapacity, běženci bez střechy nad hlavou jsou převáženi i do jiných krajů a magistrát pro nouzové přespávání využívá tělocvičny a jiné provizorní prostory. Ubytovací prostory zřizují také městské části, které řeší i kapacity v základních a mateřských školách.


Autor: ČTK

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru