dnes
Pondělí - polojasno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - zatazeno
6°C
Mimořádné jednání pražského zastupitelstva skončilo dřív, než začalo. Nebyl schválen žádný bod programu
Jednací sál pražského zastupitelstva. Toto je archivní snímek, dnes zde bylo podstatně méně lidí. Foto: PP

Mimořádné jednání pražského zastupitelstva skončilo dřív, než začalo. Nebyl schválen žádný bod programu

Mimořádné jednání pražského zastupitelstva, které dnes ráno konalo na popud opozice, nakonec trvalo jen necelé dvě hodiny. Během nich opozice navrhovala jednotlivé body programu, ale koalice se k nim postavila zády a ani jeden na program nepustila.

Opozice původně stála o mimořádné jednání především kvůli snaze prosadit pokračování příprav na dostavbu Městského okruhu. Tento bod byl sice po několika odkladech způsobených rodzílnými postoji v koalici už projednán před dvěma týdny na řádném jednání, ale opozice chtěla dnešek využít k tomu, aby zastupitelé projednali témata, která jsou prý opakované odkládána a vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se jim dle tvrzení opozice vyhýbá.

Body programu navrhovali opoziční zastupitelé napříč stranami. Předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný chtěl například prosadit bod týkající se pětimilionové dotace festivalu Japan Week, který začíná o víkendu. S podobným návrhem přišla i zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Opozici vadí, že dotace byla poskytnuta na pronájem budov v souvislosti s festivalem, ale náklady na pronájem dosáhly sotva pětiny z celkové výše dotace.

Pražský zastupitel a zároveň starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09) navrhoval bod, který by se týkal plného pokrytí nákladů městských částí na přenesenou působnost státní správy. Tedy náklady, které mají městské části v souvislosti s činnostmi, které musí ze zákona vykonávat pro stát. Radnice si dlouhodobě stěžují, že jim to působí velké výdaje, které musí platit ze svých rozpočtů, protože příspěvky od státu je nepokrývají.

Zastupitel Pirátů a zároveň čerstvý poslanec za tuto stranu Mikuláš Ferjenčík navrhoval zařazení bodu, který by se týkal výstavby nadzemních částí metra D a společného podniku, který chce Praha se soukromým sektorem vytvořit. Navrhoval také, aby zastupitelé projednali možnost zrušit tříminutový limit na vystoupení jednotlivých řečníků při jednání. „Je to nedůstojné, být takto omezen,“ řekl Ferjenčík.

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová, která je zároveň pražskou zastupitelkou za TOP 09, chtěla prosadit body, které by se týkaly navýšení příspěvku Prahy městským částem na obyvatele i na školáky. Odkazovala se na sněm pražských starostů sedmapadesáti městských částí, který v září jednohlasně toto navýšení doporučil.

Bod však dnes nebyl schválen. Paradodoxně nezískal hlas od starosty Prahy 7 Jana Čižinského, starosty Prahy 4 Petra Štěpánka, ani od starostky Slivence Jany Plamínkové. Všichni jsou členy sněmu starostů, takže by se dalo předpokládat, že tento opoziční návrh podpoří. V pražském zastupitelstvu jsou však členy koalice (všichni za Trojkoalici).

„To, že tento bod nepodpořili, považuji za vrchol pokrytectví a zrady vůči svým občanům. Nevím, jestli má vůbec další existence sněmu starostů smysl, když jeho členové něco podpoří, a pak se na pražském zastupitelstvu zachovají jinak," sdělila Hujová, která chce navýšení příspěvku městským částem navrhnout na dalším jednání pražského zastupitelstva.

Místopředseda klubu Nezávislý Tomáš Hudeček chtěl, aby se zastupitelé zabývali budoucností bytové výstavby v Praze. Upozorňoval na fakt, že se v metropoli staví málo nových bytů. S tématem týkající se bytové politiky přišla i předsedkyně zastupitelského klubu KSČM Marta Semelová.

Koaliční zastupitelé s žádným návrhem programu nepřišli a prakticky mlčeli, až na výjimky, týkající se spíše technických poznámek. Z koaličních zastupitelů hovořil prakticky jen náměstek primátorky Petr Dolínek, který schůzi řídil při absenci primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Ta byla na předem ohlášené zahraniční cestě, byť termín přitom sama určila. Primátorka a radní Jan Wolf se při cestě setkali ve Vatikánu s papežem Františkem.

Dolínek absenci hájil. „Věřím, že pochopíte, že při tomto typu cesty se jakékoli změny data dělají těžce,“ řekl Dolínek. „Je to naprosto nehorázné z její strany, sama totiž termín určila,“ kritizoval Novotný.

Primátorka schůzi svolala již dvakrát, v prvním případě se však nedostavil dostatek koaličních zastupitelů a v druhém bylo svolání prohlášeno za zmatečné. Původně se mělo jednat o zakázce na projekt Městského okruhu, kterou však už zastupitelé schválili na poslední řádné schůzi. Jednání zastupitelů je podle jednacího řádu ukončeno či odloženo nejen v případě nepřítomnosti nadpoloviční většiny, ale i když členové zastupitelstva neschválí program jednání. To se stalo i na mimořádném jednání na konci září.

Při hlasování o jednotlivých bodech se potvrdila praxe, že body navrhované opozicí nejsou na program zařazovány. Každý návrh získal maximálně 26 bodů, což je v pětašedesátičlenném zastupitelstvu málo. Koaliční zastupitelé většinou zdrželi hlasování.

„Vzhledem k tomu, že nebyl schválen žádný bod dnešního jednání zastupitelstva, tímto ho končím,“ sdělil po půl jedenácté Petr Dolínek. Sál byl poměrně prořídlý, jednání se nezúčastnily zhruba dvě desítky zastupitelů. Další jednání je naplánováno na 30. listopadu. Naposledy by se mělo zastupitelstvo letos sejít 14. prosince.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

15. listopadu 2018 v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

15. listopadu 2018 v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

15. listopadu 2018 v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru