dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Milujete kempování? Kam jet a čím se vybavit
Výstava stanů a vybavení do přírody v Letňanech vás inspiruje. Foto: archiv

Milujete kempování? Kam jet a čím se vybavit

Malé nepohodlné Áčko nebo stan bez podlahy. Pod sebou cítíte každý kámen a budíte se rozlámaní. Umyjete se ve žlabu, dáte si lunchmeat z ešusu a vrcholem zábavy je koupání ve špinavém rybníku. Pokud máte o kempování tuto představu, rychle ji opusťte. České kempy jsou dnes moderní střediska s bohatým vyžitím. Jsou čisté, skvěle vybavené restauracemi i obchody a stany a výbavu na kempování byste nepoznali. 

„Zlepšující se vybavenost i služby českých kempů lákají čím dál více lidí, kteří zde tráví svou dovolenou. Jejich návštěvnost byla loni historicky největší. Do kempů dorazilo zhruba milion návštěvníků,“ říká Aleš Hanzl, manažer portálu Dokempu.cz, kde najdete výsledky Ankety 4camping kemp roku 2015, žebříček 50 nejlepších kempů, nejlepší kempy v jednotlivých krajích, kempy vhodné pro rodiny, vodáky, pro mladé, sportovce i seniory.

10 nejlepších kempů dle ankety 4camping kemp roku 2015:
1. Koupaliště a kemp Pecka, 2. Autocamp Sedmihorky, 3. Camping Vranovská pláž, 4. Drhleny v Českém ráji, 5. Autocamping Pod Černým lesem Žamberk, 6. Autocamp OASA Staňkov, 7. Autokemp Frenštát pod Radhoštěm, 8. Autokemp Budišov nad Budišovkou, 9. Kanak – kemp Branná, 10. Camp Dolce.

Kompletní žebříček najdete na: https://www.dokempu.cz/clanky/detail/kompletni-zebricky-nejlepsich-kempu-roku-2015/

Co se v kempech změnilo a po čem Češi touží:
Nejvíce navštěvované jsou kempy u vody. „Návštěvníci preferují ubytování s pevnými lůžky, ale renesanci zažívá i stanování, které vyhledávají mladší ročníky i rodiče, kteří chtějí dětem dopřát tu pravou romantiku. Mladí lidé hledají zábavu a jezdí spíše na prodloužené víkendy, kdy se pořádají koncerty a sportovní akce. Starší lidé a rodiny jezdí na týdenní pobyty,” říká Jaroslav Skalka, pořadatel největší evropské Výstavy stanů a vybavení do přírody, která se do 14. srpna koná v pražských Letňanech.

Nejoblíbenější jsou klidné, perfektně čisté kempy v krásné přírodě, s podmínkami pro koupání, cykloturistiku a rybolov. Moderní sociální zařízení a teplá voda jsou samozřejmostí.

K běžnému vybavení patří kiosky, restaurace, obchody a Češi ve velkém propadají grilování. V kempu si dáte klasickou klobásu, hotovku i steak, lososa či tiramisu.

Dovolená v kempu vás může vyjít na pár stokorun, pokud zvolíte levnější kemp, ubytování ve stanu nebo chatce s palandami a budete se stravovat z vlastních zdrojů. Anebo vás naopak může stát stejně, jako když se ubytujete ve čtyřhvězdičkovém penzionu. To když zvolíte bungalov s vlastním sociálním zařízením, budete se stravovat v restauraci a využijete širokou nabídku sportovních a kulturních aktivit. Na rozdíl od pobytu v penzionu si ale užijete větší blízkost přírody a zažijete dovolenou, na kterou budete ještě léta vzpomínat.

Do kempů se dnes jezdí hlavně za zážitky a zábavou. V letních kinech dávají nejnovější filmy, večer si můžete zajít na diskotéku nebo koncert – kulturní programy jsou v kempech často každý den. Bazény, tobogány a vodní atrakce se staly zejména pro kempy zaměřené na rodiny samozřejmostí, stejně jako lezecké stěny, lanová centra, dětská hřiště nebo nabídka vodních sportů od windsurfingu po kiteboarding. Kromě toho na děti čekají organizované hry, soutěže, divadla a mnohé další. Pro ty, kdo ale mají rádi klid, vznikají nově i v těch aktivnějších kempech, kam se jezdí za zábavou, klidové zóny pro nerušený spánek.

Češi se do kempů vybavují kvalitním zbožím: Pryč jsou doby, kdy vyráželi pod stan nevybaveni a vydáni všanc nástrahám počasí. „Co se týká prodeje vybavení do přírody, máme za sebou nejlepší sezónu za poslední roky, což se odráží zejména v nárůstu prodejů stanů, spacáků, karimatek i outdoorového sportovního vybavení. Češi se stávají národem kempařů a turistů,“ dodává Skalka s tím, že za zvýšenou návštěvností Výstavy stanů a vybavení do přírody, která se letos koná už podevatenácté, stojí také to, že Češi se rádi v posledních letech vybavují kompletně a vše si chtějí vyzkoušet, což v malých prodejnách není možné.

mezi-stany-n-nahled  

Trendy v outdoorovém vybavení: Minimalismus, recyklace i návrat k peří
1. Vše se zmenšuje a zlehčuje: „Tendence ke snižování váhy a objemu lze pozorovat napříč celým trhem s outdoorovým vybavením. Snad nejvíce je to patrné v segmentu karimatek, kde není problém sehnat nafukovací karimatku s váhou pod 500 g při standardní délce a tloušťce,“ podotýká Vít Hruška, specialista na outdoorové vybavení z portálu www.4camping.cz

2. Bundy z PET lahví, hrnečky ze slupek od rýže: Důraz na šetrnost k přírodě se odráží ve stále větším množství produktů z recyklovaných materiálů: většina bund a spacáků se syntetickými plnidly je vyrobena z recyklovaných PET lahví, hitem je nádobí z palmového listí nebo hrnečky a talíře ze slupek od rýže.

3. Dobijte se sluníčkem: Ať už potřebujete napájení pro svůj satelitní telefon nebo GPS přijímač někde v džungli, nebo chcete nabít telefon, notebook či foťák na týdenním výletě mimo civilizaci, bez solárních technologií a power banky se jen těžko obejdete.

4. Fenomén nafukování: Dalším trendem posledních let jsou nafukovací stany. Přijedete do kempu, vybalíte stan, a místo, abyste se prali s pruty a řešili, který kam umístit a jak tak velkou konstrukci vztyčit bez klení a pláče, vytáhnete pumpu a začnete pumpovat. A než byste řekli švec, před vámi stojí postavený krásný prostorný rodinný stan…

5. Návrat k bavlně, vlně a peří: Dlouho byly tyto materiály opomíjeny, protože je z trhu vytlačily jejich syntetické náhrady. Dnes se díky různým technologickým úpravám a hydrofobním aplikacím dostávají opět do popředí. Bavlněný stan je prodyšnější než ten z polyesteru, vlněné termoprádlo méně zapáchá a poskytne nejlepší míru tepelné izolace.

Výstava stanů vás vybaví i inspiruje
Letos stojí v Letňanech ve dvou velkých halách na 320 stanů i oblíbené spacákové ležení, kde si můžete vyzkoušet stovky spacáků a karimatek na nejrůznějších površích. Na ploše 10 500 m² najdete více než 140 outdoorových značek, největší výběr turistického zboží na českém trhu. Pořídit si můžete nejen stany, spacáky, karimatky a kempinkový nábytek, ale i batohy, oblečení, obuv a nejrůznější doplňky, jako jsou vařiče, nádobí, grily, nafukovací čluny, baterky, čelovky, nože a další outdoorové vychytávky. Vše si můžete vyzkoušet, poradit se s odborníky a navíc můžete soutěžit o hodnotné ceny. Parkování i vstup jsou zdarma. Více na www.vystavastanu.cz


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru