Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Milostivé léto začíná, lidem umožní zaplatit dluhy bez penále a dalších navýšení
Ilustrační foto: archiv

Milostivé léto začíná, lidem umožní zaplatit dluhy bez penále a dalších navýšení

Pražský magistrát spustí kampaň upozorňující dlužníky na možnost zbavit se dluhu při takzvaném Milostivém létu. Zároveň zprovozní informační linku. Vedení Prahy zároveň vyzvalo všechny své firmy a organizace, aby začaly s dlužníky komunikovat. Kolika přesně lidí se exekuce v metropoli týká a kolik lidé dluží, nyní nelze přesně říci. O kampani informoval server Pražský patriot magistrát.

Tisíce lidí, kteří se dostali do exekucí kvůli nesplaceným poplatkům, pokutám či nájmům vůči magistrátu, jeho městským organizacím či městským částem, mají nyní příležitost zaplatit mnohem menší dluh díky takzvanému Milostivému létu. Akce začíná 28. října, potrvá čtvrt roku.

„Milostivé léto představuje obrovskou šanci pro mnoho dlužníků na nový začátek bez dluhů. Řada z nich se totiž nedokáže vymanit z dluhové pasti, protože původně dlužná částka narostla kvůli nemravně vysokému příslušenství a nákladům exekuce na mnohonásobek. Proto velmi vítám zákon schválený v Parlamentu a za Prahu chceme udělat vše pro to, aby se o této šanci dozvědělo co nejvíce lidí, kterých se to týká,“ říká radní pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová (za STAN). 

Dlužníkům stačí zaplatit pouze jistinu dluhu, tedy původní nezaplacenou částku, a poplatek exekutorovi. Naopak už není nutné hradit veškeré sankce, úroky z prodlení, penále a další náklady, které se nastřádaly k dluhu a z několika stokorun se mohly vyšplhat až na desítky tisíc korun. Ty budou v rámci Milostivého léta odpuštěny.

„Milostivé léto pomůže dlužníkům zastavit exekuce zaplacením jen jistiny vůči veřejnoprávním věřitelům, kteří zase získají najednou prostředky, které by normálně neobdrželi. Společně se pak musíme rázně postavit vůči všem aktivitám některých exekutorů, kteří hledají cesty, jak se Milostivému létu vyhnout,“ uvádí spolupředkladatel, poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO). 

„Dopravní podnik hlavního města Prahy eviduje od roku 1993 smutných 173 tisíc exekucí. Proto v souvislosti s Milostivým létem již vyzval všechny exekutory, ať převezmou právní názor Člověka v tísni, aby se během následujících týdnů podařilo vypořádat co nejvíce pohledávek. Počítáme s osvětovou kampaní v dopravních prostředních a metru, aby se informace o Milostivém létu dostaly mezi co nejvíce,“ vysvětluje náměstek pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

V případě Prahy a jeho organizací se dluh nejčastěji týká různých neuhrazených poplatků, nedoplatků za odvoz odpadu, pokut z jízd načerno nebo třeba dluhů vůči dodavateli energií či za nájem v obecním bytě. 

„Z městských organizací Prahy se Milostivé léto týká především společností jako je Dopravní podnik hl. m. Prahy, Pražské služby, Pražská plynárenská Holding, Pražská energetika Holding nebo Trade Centre Praha,“ připomíná radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Rada hlavního města svým včerejším usnesením vyzvala městské části a jejich společnosti, aby se k Milostivému létu přidaly a informovaly každého jednotlivého dlužníka o možnosti oddlužení.  

Celá akce bude spuštěna už ve čtvrtek 28. října, skončit má 28. ledna 2022. Magistrát také kvůli poskytování podrobností pro veřejnost spouští bezplatnou linku 800 100 000.


Autor: puc

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Dnes v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

Včera ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru