Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zpravodajství

Milostivé léto pokračuje, Pražané dluží stovky milionů

Praha i nadále pokračuje v mediální kampani k Milostivému létu, kdy mají lidé, kteří se dostali do exekucí kvůli nesplaceným poplatkům, pokutám a podobně, příležitost zaplatit mnohem menší částku a vyvázat se z exekucí. 

Celkově dluží lidé Magistrátu hl. m. Prahy a jeho organizacím stovky milionů korun. Lidé se mohou v rámci Milostivého léta obracet na bezplatnou infolinku 800 100 000 a dluhovou poradnu organizace Člověk v tísni na telefonu 770 600 800.

„Pražský magistrát spustil na začátku podzimu informační kampaň s cílem informovat veřejnost o jejich možnostech v souvislosti s akcí Milostivé léto. Dlužníci mohou v rámci projektu zaplatit pouze jistinu dluhu, tedy původní nezaplacenou částku, a poplatek exekutorovi. Tím bude jejich exekuce ukončena a nebude nutné hradit veškeré sankce, úroky z prodlení, penále a další náklady. Projekt se týká též dluhů na nájemném v městských bytech, kde je třeba kontaktovat buď exekutora, nebo správcovskou firmu. V rámci prvních týdnů eviduje město zvýšený počet dotazů na téma exekucí a Milostivého léta. Je nutné, aby se dlužníci ozvali sami na bezplatnou linku, která je stále k dispozici,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová (za STAN).

Například odbor daní, poplatků a cen magistrátu eviduje 3 600 dlužníků s celkovým dluhem přibližně 318 milionů korun. Dále například odbor hospodaření s majetkem eviduje asi 2000 dlužníků s celkovým dluhem více jak 128 milionů korun.

Podobná situace je u Dopravního podniku hl. m. Prahy, který eviduje celkem 173 tisíc exekucí za jízdu bez platného jízdního dokladu a neuhrazenou přirážku k jízdnému, tzv. pokutu (jedná se o součet všech případů od roku 1993 do konce letošního srpna). Celková dlužná částka za všechny exekuce představuje cca 185 milionů korun. V posledních týdnech nicméně zájem o zaplacení pokut a zbavení se exekucí roste, pro informace se obrátilo na infolinky či přímo na Dopravní podnik hl. m. Prahy několik tisíc lidí.

Město i nadále pokračuje v kampani, aby se co nejvíce lidí o možnosti zbavit se dluhů dozvědělo. Z letáků a dalších reklamních nosičů se lidé mohou dozvědět, jak přesně postupovat v rámci Milostivého léta. Pokud by postupu nicméně lidé nerozuměli, je pro ně zřízena bezplatná infolinka 800 100 000 a dluhovou poradnu má také na telefonu 770 600 800 organizace Člověk v tísni, se kterou hlavní město úzce spolupracuje.

Akce Milostivé léto pokračuje až do 28. ledna 2022. Bližší informace jsou také k dispozici na webu: https://nedluzimstatu.cz/milostive-leto/.

 


Autor: TZ, red
Další články
Nahoru