Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Milostivé léto: Nejvíc lidí v exekuci řešilo v Praze dluh u dopravního podniku
Sídlo pražského dopravního podniku ve Vysočanech. Foto: archiv DPP

Milostivé léto: Nejvíc lidí v exekuci řešilo v Praze dluh u dopravního podniku

Nejvíce dlužníků v exekuci řešilo v Praze svůj dluh v rámci takzvaného milostivého léta u dopravního podniku (DPP), který evidoval k 10. lednu celkem 1976 zaplacených jistin v hodnotě zhruba dva až tři miliony korun. Další uhradili svůj dluh vůči magistrátu, městské knihovně nebo Střední škole dostihového sportu a jezdectví. Vyplývá to z magistrátní analýzy, kterou má ČTK k dispozici. Celkem ke středě zatím během akce zaplatilo v Praze u exekutorů 4744 dlužníků. Na jistinách podle odhadu vydali čtyři až sedm milionů korun, na poplatcích asi čtyři miliony korun a ušetřili 35 milionů korun.

Takzvané milostivé léto se týká dlužníků veřejných institucí a firem. Pokud splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. Akce začala loni 28. října a skončí letos na konci ledna.

Dopravní podnik evidoval na začátku milostivého léta 173 000 exekucí za jízdu bez platného jízdního dokladu a neuhrazenou přirážku k němu, tedy pokutu. Počet zahrnoval všechny případy od roku 1993 do konce loňského srpna. Celková dlužná částka dosáhla asi 185 milionů korun.

„Žádosti vztahující se k milostivému létu s ohledem na blížící se termín konce vyřizujeme přednostně," píše se v materiálu.

Výše splacené částky zatím není přesná. Exekuce se totiž spojují, mohou být spláceny postupně a během let se měnila výše pokuty od 200 po současných 1500 korun. „S přesnými částkami budeme proto muset počkat na závěrečné vyúčtování," uvádí dokument.

Pražská energetika, kterou město spoluvlastní, se do projektu podle svého mluvčího Petra Holubce zapojila dobrovolně. „Celkové počty dlužníků a finanční částky nesdělujeme, ani počty exekučních řízení – jde výrazně o vnitřní záležitost naší firmy. V rámci milostivého léta jde o asi 50 případů, ve kterých jsme po úhradě jistiny a nákladů exekuce odpustili kompletní úrokové příslušenství a náklady nalézacího řízení," řekl.

Mezi příspěvkovými organizacemi eviduje městská knihovna podle své mluvčí Lenky Hanzlíkové k dnešnímu dni pět případů, kdy lidé svůj dluh v rámci milostivého léta uhradili. Tito dlužníci podle ní zaplatili jistinu v celkové výši asi 66 000 korun. Dluh ve výši 5608 korun uhradil podle dokumentu dlužník Střední škole dostihového sportu a jezdectví.

Dlužníci se obrátili také na některé magistrátní odbory. Odbor daní, poplatků a cel evidoval v říjnu 3600 dlužníků s dluhy přes 318 milionů korun. Dosud z nich zaplatilo 23 lidí, kteří umořili pohledávky za 785 859 korun.

Celkem 16 žádostí o oddlužení pak přijal odbor hospodaření s majetkem. Odbor eviduje 1998 dlužníků a výše pohledávané částky je přes 218 milionů korun. Naopak na odbor účetnictví se nikdo neobrátil.

Podle pražské radní Hany Marvanové (za STAN) se zatím jedná o neúplné údaje a finální budou známy až po vyhodnocení celé akce, které očekává kolem poloviny února.

Dodala, že už nyní vidí v nastavení podmínek určité nedostatky. Je podle ní například problém, že lidé s vyššími dluhy neměli v poměrně úzkém časovém okně dost času na to, aby v termínu splatili jistinu. Proto by pro příště, pokud se bude akce opakovat, bylo podle radní na místě uvažovat o možnosti splátkových kalendářů.


Autor: ČTK

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru