Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Milostivé léto: Nejvíc lidí v exekuci řešilo v Praze dluh u dopravního podniku
Sídlo pražského dopravního podniku ve Vysočanech. Foto: archiv DPP

Milostivé léto: Nejvíc lidí v exekuci řešilo v Praze dluh u dopravního podniku

Nejvíce dlužníků v exekuci řešilo v Praze svůj dluh v rámci takzvaného milostivého léta u dopravního podniku (DPP), který evidoval k 10. lednu celkem 1976 zaplacených jistin v hodnotě zhruba dva až tři miliony korun. Další uhradili svůj dluh vůči magistrátu, městské knihovně nebo Střední škole dostihového sportu a jezdectví. Vyplývá to z magistrátní analýzy, kterou má ČTK k dispozici. Celkem ke středě zatím během akce zaplatilo v Praze u exekutorů 4744 dlužníků. Na jistinách podle odhadu vydali čtyři až sedm milionů korun, na poplatcích asi čtyři miliony korun a ušetřili 35 milionů korun.

Takzvané milostivé léto se týká dlužníků veřejných institucí a firem. Pokud splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. Akce začala loni 28. října a skončí letos na konci ledna.

Dopravní podnik evidoval na začátku milostivého léta 173 000 exekucí za jízdu bez platného jízdního dokladu a neuhrazenou přirážku k němu, tedy pokutu. Počet zahrnoval všechny případy od roku 1993 do konce loňského srpna. Celková dlužná částka dosáhla asi 185 milionů korun.

„Žádosti vztahující se k milostivému létu s ohledem na blížící se termín konce vyřizujeme přednostně," píše se v materiálu.

Výše splacené částky zatím není přesná. Exekuce se totiž spojují, mohou být spláceny postupně a během let se měnila výše pokuty od 200 po současných 1500 korun. „S přesnými částkami budeme proto muset počkat na závěrečné vyúčtování," uvádí dokument.

Pražská energetika, kterou město spoluvlastní, se do projektu podle svého mluvčího Petra Holubce zapojila dobrovolně. „Celkové počty dlužníků a finanční částky nesdělujeme, ani počty exekučních řízení – jde výrazně o vnitřní záležitost naší firmy. V rámci milostivého léta jde o asi 50 případů, ve kterých jsme po úhradě jistiny a nákladů exekuce odpustili kompletní úrokové příslušenství a náklady nalézacího řízení," řekl.

Mezi příspěvkovými organizacemi eviduje městská knihovna podle své mluvčí Lenky Hanzlíkové k dnešnímu dni pět případů, kdy lidé svůj dluh v rámci milostivého léta uhradili. Tito dlužníci podle ní zaplatili jistinu v celkové výši asi 66 000 korun. Dluh ve výši 5608 korun uhradil podle dokumentu dlužník Střední škole dostihového sportu a jezdectví.

Dlužníci se obrátili také na některé magistrátní odbory. Odbor daní, poplatků a cel evidoval v říjnu 3600 dlužníků s dluhy přes 318 milionů korun. Dosud z nich zaplatilo 23 lidí, kteří umořili pohledávky za 785 859 korun.

Celkem 16 žádostí o oddlužení pak přijal odbor hospodaření s majetkem. Odbor eviduje 1998 dlužníků a výše pohledávané částky je přes 218 milionů korun. Naopak na odbor účetnictví se nikdo neobrátil.

Podle pražské radní Hany Marvanové (za STAN) se zatím jedná o neúplné údaje a finální budou známy až po vyhodnocení celé akce, které očekává kolem poloviny února.

Dodala, že už nyní vidí v nastavení podmínek určité nedostatky. Je podle ní například problém, že lidé s vyššími dluhy neměli v poměrně úzkém časovém okně dost času na to, aby v termínu splatili jistinu. Proto by pro příště, pokud se bude akce opakovat, bylo podle radní na místě uvažovat o možnosti splátkových kalendářů.


Autor: ČTK

Vycházka: Park Eden a Slatiny

Dnes ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně získala sestřička z VFN

Dnes ve 12:11

Opět se konala Celostátní konference paliativní medicíny a v letošním roce se jí zúčastnili i zdravotníci z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), a to z nového Oddělení paliativní péče, které vzniklo teprve na konci minulého roku. Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně letos získala Jana...

Radnice mění poškozené odpadkové koše

Dnes v 11:31

Na Jižním Městě probíhá čištění a výměna odpadkových košů. Ulámané, prokopnuté či ohněm zničené odpadkové koše začala na pokyn Odboru životního prostředí vyměňovat servisní organizace městské části Praha 11 Jihoměstská majetková. Pokud je odpadkový koš počmáraný a není mechanicky poškozený,  bude...

Na náměstí Míru začíná Vinobraní na Grébovce

Dnes v 11:23

Hudebními či tanečními vystoupeními v pátek 22. září odpoledne začíná vinobraní v Havlíčkových sadech (Grébovka). Páteční program zahájí ve 14 hodin hudební vystoupení na náměstí Míru a v sobotu se akce přesune přímo do Grébovky. Na návštěvníky čeká 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno....

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Dnes v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

Dnes v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

Dnes v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

Včera v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Další články
Nahoru