Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Milostivé léto: Nejvíc lidí v exekuci řešilo v Praze dluh u dopravního podniku
Sídlo pražského dopravního podniku ve Vysočanech. Foto: archiv DPP

Milostivé léto: Nejvíc lidí v exekuci řešilo v Praze dluh u dopravního podniku

Nejvíce dlužníků v exekuci řešilo v Praze svůj dluh v rámci takzvaného milostivého léta u dopravního podniku (DPP), který evidoval k 10. lednu celkem 1976 zaplacených jistin v hodnotě zhruba dva až tři miliony korun. Další uhradili svůj dluh vůči magistrátu, městské knihovně nebo Střední škole dostihového sportu a jezdectví. Vyplývá to z magistrátní analýzy, kterou má ČTK k dispozici. Celkem ke středě zatím během akce zaplatilo v Praze u exekutorů 4744 dlužníků. Na jistinách podle odhadu vydali čtyři až sedm milionů korun, na poplatcích asi čtyři miliony korun a ušetřili 35 milionů korun.

Takzvané milostivé léto se týká dlužníků veřejných institucí a firem. Pokud splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. Akce začala loni 28. října a skončí letos na konci ledna.

Dopravní podnik evidoval na začátku milostivého léta 173 000 exekucí za jízdu bez platného jízdního dokladu a neuhrazenou přirážku k němu, tedy pokutu. Počet zahrnoval všechny případy od roku 1993 do konce loňského srpna. Celková dlužná částka dosáhla asi 185 milionů korun.

„Žádosti vztahující se k milostivému létu s ohledem na blížící se termín konce vyřizujeme přednostně," píše se v materiálu.

Výše splacené částky zatím není přesná. Exekuce se totiž spojují, mohou být spláceny postupně a během let se měnila výše pokuty od 200 po současných 1500 korun. „S přesnými částkami budeme proto muset počkat na závěrečné vyúčtování," uvádí dokument.

Pražská energetika, kterou město spoluvlastní, se do projektu podle svého mluvčího Petra Holubce zapojila dobrovolně. „Celkové počty dlužníků a finanční částky nesdělujeme, ani počty exekučních řízení – jde výrazně o vnitřní záležitost naší firmy. V rámci milostivého léta jde o asi 50 případů, ve kterých jsme po úhradě jistiny a nákladů exekuce odpustili kompletní úrokové příslušenství a náklady nalézacího řízení," řekl.

Mezi příspěvkovými organizacemi eviduje městská knihovna podle své mluvčí Lenky Hanzlíkové k dnešnímu dni pět případů, kdy lidé svůj dluh v rámci milostivého léta uhradili. Tito dlužníci podle ní zaplatili jistinu v celkové výši asi 66 000 korun. Dluh ve výši 5608 korun uhradil podle dokumentu dlužník Střední škole dostihového sportu a jezdectví.

Dlužníci se obrátili také na některé magistrátní odbory. Odbor daní, poplatků a cel evidoval v říjnu 3600 dlužníků s dluhy přes 318 milionů korun. Dosud z nich zaplatilo 23 lidí, kteří umořili pohledávky za 785 859 korun.

Celkem 16 žádostí o oddlužení pak přijal odbor hospodaření s majetkem. Odbor eviduje 1998 dlužníků a výše pohledávané částky je přes 218 milionů korun. Naopak na odbor účetnictví se nikdo neobrátil.

Podle pražské radní Hany Marvanové (za STAN) se zatím jedná o neúplné údaje a finální budou známy až po vyhodnocení celé akce, které očekává kolem poloviny února.

Dodala, že už nyní vidí v nastavení podmínek určité nedostatky. Je podle ní například problém, že lidé s vyššími dluhy neměli v poměrně úzkém časovém okně dost času na to, aby v termínu splatili jistinu. Proto by pro příště, pokud se bude akce opakovat, bylo podle radní na místě uvažovat o možnosti splátkových kalendářů.


Autor: ČTK

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

Dnes v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Dnes v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Pro děti: Námořníci na Petynce

Dnes v 06:54

Praha 6 zve všechny děti i jejich rodiče na Den dětí 4. června od 10 do 18 hodin na koupališti Petynka. Vstup je zdarma.

S Prahou 4 na výlet

Dnes v 06:20

Výletní plavba po Vltavě pro rodiny cizinců i Čechů s dětmi (1–2 děti od 2 do 10 let) se uskuteční 7. června od 15 do cca 17 hodin. Odplouvá se z přístaviště č. 15 – náplavka při ulici Na Františku. Pro přihlášené je plavba zdarma.

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Včera v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Včera v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Včera v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Včera v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Včera v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Včera v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

15. května 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Další články
Nahoru