Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - polojasno 4°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Milostivé léto: Nejvíc lidí v exekuci řešilo v Praze dluh u dopravního podniku
Sídlo pražského dopravního podniku ve Vysočanech. Foto: archiv DPP

Milostivé léto: Nejvíc lidí v exekuci řešilo v Praze dluh u dopravního podniku

Nejvíce dlužníků v exekuci řešilo v Praze svůj dluh v rámci takzvaného milostivého léta u dopravního podniku (DPP), který evidoval k 10. lednu celkem 1976 zaplacených jistin v hodnotě zhruba dva až tři miliony korun. Další uhradili svůj dluh vůči magistrátu, městské knihovně nebo Střední škole dostihového sportu a jezdectví. Vyplývá to z magistrátní analýzy, kterou má ČTK k dispozici. Celkem ke středě zatím během akce zaplatilo v Praze u exekutorů 4744 dlužníků. Na jistinách podle odhadu vydali čtyři až sedm milionů korun, na poplatcích asi čtyři miliony korun a ušetřili 35 milionů korun.

Takzvané milostivé léto se týká dlužníků veřejných institucí a firem. Pokud splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. Akce začala loni 28. října a skončí letos na konci ledna.

Dopravní podnik evidoval na začátku milostivého léta 173 000 exekucí za jízdu bez platného jízdního dokladu a neuhrazenou přirážku k němu, tedy pokutu. Počet zahrnoval všechny případy od roku 1993 do konce loňského srpna. Celková dlužná částka dosáhla asi 185 milionů korun.

„Žádosti vztahující se k milostivému létu s ohledem na blížící se termín konce vyřizujeme přednostně," píše se v materiálu.

Výše splacené částky zatím není přesná. Exekuce se totiž spojují, mohou být spláceny postupně a během let se měnila výše pokuty od 200 po současných 1500 korun. „S přesnými částkami budeme proto muset počkat na závěrečné vyúčtování," uvádí dokument.

Pražská energetika, kterou město spoluvlastní, se do projektu podle svého mluvčího Petra Holubce zapojila dobrovolně. „Celkové počty dlužníků a finanční částky nesdělujeme, ani počty exekučních řízení – jde výrazně o vnitřní záležitost naší firmy. V rámci milostivého léta jde o asi 50 případů, ve kterých jsme po úhradě jistiny a nákladů exekuce odpustili kompletní úrokové příslušenství a náklady nalézacího řízení," řekl.

Mezi příspěvkovými organizacemi eviduje městská knihovna podle své mluvčí Lenky Hanzlíkové k dnešnímu dni pět případů, kdy lidé svůj dluh v rámci milostivého léta uhradili. Tito dlužníci podle ní zaplatili jistinu v celkové výši asi 66 000 korun. Dluh ve výši 5608 korun uhradil podle dokumentu dlužník Střední škole dostihového sportu a jezdectví.

Dlužníci se obrátili také na některé magistrátní odbory. Odbor daní, poplatků a cel evidoval v říjnu 3600 dlužníků s dluhy přes 318 milionů korun. Dosud z nich zaplatilo 23 lidí, kteří umořili pohledávky za 785 859 korun.

Celkem 16 žádostí o oddlužení pak přijal odbor hospodaření s majetkem. Odbor eviduje 1998 dlužníků a výše pohledávané částky je přes 218 milionů korun. Naopak na odbor účetnictví se nikdo neobrátil.

Podle pražské radní Hany Marvanové (za STAN) se zatím jedná o neúplné údaje a finální budou známy až po vyhodnocení celé akce, které očekává kolem poloviny února.

Dodala, že už nyní vidí v nastavení podmínek určité nedostatky. Je podle ní například problém, že lidé s vyššími dluhy neměli v poměrně úzkém časovém okně dost času na to, aby v termínu splatili jistinu. Proto by pro příště, pokud se bude akce opakovat, bylo podle radní na místě uvažovat o možnosti splátkových kalendářů.


Autor: ČTK

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

Dnes v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

Dnes v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

Dnes v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

Dnes v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

Dnes v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

Včera ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

Včera v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

Včera v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Další články
Nahoru