dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Million Marihuana March: Prahou projdou tisíce zastánců legalizace marihuany
Marihuanová cigareta, joint, brko, špek, spliff, larva, brčál, raketa, špekys, joker... Ilustrační foto: freeimages.com

Million Marihuana March: Prahou projdou tisíce zastánců legalizace marihuany

V sobotu 10. května se v Praze posedmnácté uskuteční demonstrace za legalizaci marihuany. Sraz účastníků akce s názvem Million Marihuana March je ve 12:30 na Karlově náměstí, odkud se průvod demonstrujících přesune za hudebního doprovodu přes Václavské náměstí do žižkovského parku Parukářka, kde budou připravena dvě hudební pódia a program. Na protest bude dohlížet několik desítek policistů.

„Ačkoli na demonstraci rok co rok zřetelně předneseme své požadavky, obvykle nebývají vážněji vyslyšeny. Respektive nebyly vyslyšeny nikdy, jinak bychom už dávno měli konopí pro osobní potřebu zlegalizované," sdělil ČTK v tiskové zprávě předseda pořádajícího občanského sdružení Legalizace.cz Robert Veverka.

marihuna-legalizace-nahled Jednou z letošních novinek proto podle něj bude panelová diskuse s kandidáty pěti politických stran do Evropského parlamentu, která se uskuteční na happenigu po skončení pochodu. Demonstranti by také chtěli upozornit na loňské zásahy policie proti majitelům growshopů, kteří se prodejem semínek konopí a květináčů na jednom místě měli údajně dopustit šíření toxikomanie.

Loni prošlo metropolí kolem 7000 zastánců legalizace marihuany. Akce se obešla bez vážnějšího incidentu, policie ale zadržela kvůli drogám sedm lidí. Podle policejního mluvčího Jana Daňka bude na pochod i navazující akci dohlížet několik desítek příslušníků z pořádkové, dopravní nebo kriminální policie. „Budou například krátkodobá omezení v dopravě," podotkl Daněk.

 

V Česku je od loňska legální užívání konopí pro léčebné účely, jinak ale marihuana zůstává mimo zákon. Za pěstování nebo přechovávání ve větším než malém množství hrozí postih. Marihuana je podle všeho tuzemskou nejrozšířenější ilegální drogou, podle průzkumů ji vyzkoušela více než polovina lidí ve věku 15 až 34 let.


Další články
Nahoru