dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - skorojasno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Miliony na ples Praha 1 má, statisíce na knihovnu ne
Hradčanská knihovna sídlila v historické budově na Pohořelci a měla stoletou tradici. Foto: Matěj Baťha / Wikimedia Commons

Miliony na ples Praha 1 má, statisíce na knihovnu ne

Zatímco ples Prahy 1 vyjde kasu radnice na 5,5 milionu korun, za provoz knihovny na Pohořelci platila doposud mnohem méně – 650 tisíc korun ročně. Přesto tuto podporu nedávno nečekaně stopla, i když ji v minulých letech opakovaně obhajovala. Pobočka Městské knihovny Praha tak 4. března ukončila na Hradčanech definitivně svou činnost. Vznikla kvůli tomu petice, především místní občané se bouří.

Na interpelace místních občanů, kteří přišli včera na radnici vyjádřit nesouhlas s tímto krokem, starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) odpověděl, že městská knihovna je příspěvkovou organizací pražského magistrátu, který zmíněnou pobočku neplatí již od roku 2008. Od té doby podle Lomeckého placení supluje Praha 1.

„Praha 1 nic nezřídila, nic tedy nemohla ani zrušit. Praha 1 jen, za účelem zachování knihovny a ve prospěch občanů, dotovala magistrát,“ uvedl.

Chtěli ji udržet

Hradčanské knihovně hrozilo uzavření již před pěti lety. Městská knihovna totiž neměla dostatek prostředků na její provoz. Tehdy se za ni první městská část ještě postavila. Začala přispívat nejen na fungování knihovny, ale i automatizaci knihovních služeb, díky které se zařadila do sítě automatizovaných poboček.

„Nad knihovnou se zatáhly mraky. Nechtěli jsme ji však nechat padnout, podobné služby pro občany chceme v centru držet,“ ujistil v polovině roku 2008 při znovuotevření pobočky tehdejší starosta Prahy 1 Petr Hejma.

V roce 2008 podpořila radnice provoz knihovny částkou 430 tisíc korun, v roce 2009 sumou 580 tisíc korun, o rok později dala 600 tisíc korun. Loni byla podpora už 650 tisíc.

„Knihovnu na Hradčanech nelze chápat jen ve statistických číslech, tedy v počtu registrovaných čtenářů a evidovaných výpůjček knih, ale také jako ojedinělé místo k setkávání pro obyvatele Hradčan,“ prohlásil v roce 2010 starosta Filip Dvořák.

Nyní radnice obrátila, ke knihovně se otočila zády a důvod takového postoje podle ní spočívá ve skutečnosti, že nastavením nových pravidel získala Praha 1 méně peněz z rozpočtového určení daní.

Anketa

Chodíte v Praze do knihovny?

85.4%
(85.4%)
14.6%
(14.6%)
Především občanům Hradčan se změna kurzu úřadu nelíbí a svou nespokojenost přišli včera hlasitě vyjádřit na jednání zastupitelstva. Občanka Jana Titlbachová v interpelaci Lomeckého upozornila na to, že šetřit by se mělo spíš jinde. Poukázala na některé nepoměry.

„Reprezentační ples Prahy 1 stojí 5,5 milionu, vydávání měsíčníku hlásajícího úspěchy radnice 3,3 milionu, PR Prahy 1 vyjde na 3,1 milionu, sousedská setkávání, která se nás ovšem netýkají, stojí 2,2 milionu,“ řekla.

Kvůli nesouhlasu s krokem radnice zaslala i otevřený dopis Karlu Schwarzenbergovi, který předsedá TOP 09, jež radnici v Praze 1 vede.

Dodala, že pobočka knihovny, která existuje od roku 1905, je součástí kulturního dědictví. Připomněla, že z Hradčan mizí občanská vybavenost: kromě knihovny nedávno přestala fungovat například lékárna, není tam mateřská škola, chybí obchody se základním sortimentem.

„Reprezentační ples Prahy 1 dosáhl za vedení TOP 09 bombastických rozměrů. Nesmyslně se vydávají i další finanční prostředky. Třeba na předloňskou jednodenní akci pro turisty Svatojánské Navalis přiklepla Praha 1 půl milionu korun – byly to jakési pražské Benátky na Vltavě,“ uvedla opoziční zastupitelka Kateřina Klasnová (VV).

Dodala, že Praha 1 hospodaří s jedním z největších rozpočtů a je jednou z nejbohatších městských částí v hlavním městě.

Knihovna sloužila i dětem

S krokem radnice nesouhlasí ani další opoziční zastupitel Filip Pospíšil (za SZ), který taktéž poukazuje na vyhazování peněz za ples.

Na starostu se s interpelací obrátil i občan Prahy 1 Petr Kučera. „Žiji se svou rodinou na Pohořelci. V poslední době to byla zejména má pětiletá dcera, kdo si chodil do knihovny vypůjčovat pohádkové knížky,“ uvedl.

„Musím svému dítěte vysvětlit, proč už pro Prahu 1 není podpora knihovny prioritou. Bojím se, že až se mě zeptá, proč Praha 1 hodila své občany přes palubu a proč musíme kvůli každé, i nicotné záležitosti, jezdit z Pohořelce na Prahu 6, budu muset použít slova jako bezohlednost, chamtivost a pohrdání občany,“ dodal.

Petici podepsaly stovky občanů

Lomecký uvedl, že lidé z Hradčan mohou navštěvovat knihovnu v Břevnově. „V Praze 1 je hustá síť knihoven, jiní občané naší země by zaplesali,“ dodal starosta.

Ozývají se však hlasy, že starosta by neměl občany vyzývat, aby jezdili do jiných městských částí. Vedení radnice spíše mělo rozšířit povědomí o knihovně, pořádat tam autorská čtení a „natáhnout“ tam i lidi třeba z Malé Strany, Starého či Nového města.

Proti zrušení podpory knihovně vznikla i petice „Za zachování pobočky Městské knihovny Hradčany na Pohořelci“, kterou za dva týdny podepsalo 640 občanů.

Oznámení o uzavření knihovny totiž bylo uveřejněno pouze čtrnáct dnů předem. Otevřeným dopisem se na starostu Lomeckého obrátil i profesor Vladimír Just z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy.

Zkritizoval politiku Prahy 1, kde mizí tradiční obchody. Podle Justa tam místo užitečných zařízení vzniká turistický kýč.

„Zatím posledním důkazem vaší donebevolající arogance a nekulturnosti je záměr fakticky zlikvidovat pobočku knihovny na Pohořelci v Praze 1, tedy tradiční, mnohaleté středisko duchovní osvěty a kultury, sloužící jak místním obyvatelům, tak všem, pro které kulturní statky znamenají nezbytnou každodenní potřebu. A důvěřují jim víc, než neviditelné ruce trhu, která už dvě desetiletí v tomto státě a speciálně v tomto městě zcela viditelně krade,“ uvedl Just mimo jiné v dopise.

Starosta Oldřich Lomecký tvrdí, že na místě zrušené knihovny bude fungovat komunitní centrum pro setkávání místních občanů.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru