Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - jasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Mikuláš, Jonáš, Matyáš a Kryštof už pracují, skončila obnova kotlů v malešické spalovně
Rekonstrukce malešické spalovny. Zdroj foto: Pražské služby

Mikuláš, Jonáš, Matyáš a Kryštof už pracují, skončila obnova kotlů v malešické spalovně

Městská společnost Pražské služby (PSAS) po pěti letech dokončila obnovu kotlů v malešické spalovně. Čtyři moderní linky ročně zpracují zhruba 400 000 tun odpadu, což je přibližně o čtvrtinu víc, než umožňovala původní technologie. Kotle by měly vydržet provoz v dalších 40 letech. Informoval o tom mluvčí PSAS Alexandr Komarnický. Celková investice do modernizace spalovny byla původně plánovaných 2,8 miliardy korun.

Cílem ambiciózního projektu Generální Obnovy Linek a Ekologizace Malešice bylo za plného provozu postupně vyměnit všechny kotle. Stavební práce šly podle plánu, těsně před dokončením ale přišel zvrat.

Část zrekonstruovaného zařízení zachvátil na podzim roku 2021 provozovatelem nezaviněný požár. Poničil téměř polovinu spalovny a způsobil škody v řádech stovek milionů korun, náklady krylo pojištění. Rekonstrukce se tak protáhla o rok.

„Díky enormnímu úsilí našich zaměstnanců však sanace následků proběhla v rekordně krátkém čase. Nové technologie výrazně přispějí ke zvýšení spalovací kapacity při minimálních emisích. Díky tomu je malešická spalovna srovnatelná s teplárnami spalujícími zemní plyn,“ sdělil Komarnický. 

Opravy zasažených linek vedly k omezení provozu. Pražské služby se proto dohodly s plzeňskou spalovnou v Chotíkově a část pražského odpadu putovala k využití tam, aby se co nejméně skládkovalo. 

Důvodem obnovy kotlů byl fakt, že se stávající technologie po více než dvaceti letech provozu značně opotřebily. Výměna první ze čtyř spalovacích linek a souvisejících komponentů začala na jaře 2018, hotovo bylo o necelý rok později. 

Prvně osazený kotel dostal jméno Mikuláš. V roce 2020 se k němu připojil Jonáš. O rok později Matyáš a nakonec Kryštof. Výměna třetí a čtvrté linky pokračovala ve stejném tempu dokonce i během pandemie onemocnění covid-19.  

„Fakt, že GOLEMa, nezbrzdila ani koronavirová pandemie je dán skutečně pečlivou přípravou projektu. Ta začala přibližně o dva roky dříve. Spolu s projektanty jsme museli detailně naplánovat stavební práce i související logistiku s ohledem na pokračující provoz na zbývajících třech linkách. Tuto zásadní výzvu, se nám podařilo úspěšně zvládnout,“ říká ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha. 

Pražské služby podle ně přistoupily k rekonstrukci za plného provozu proto, aby další odpad nekončil na skládkách. A zároveň, aby společnost obyvatele města nekrátila na dodávkách tepla a energie. To dodává ZEVO Malešice do 20 000 pražských domácností. 

„Energetické využití odpadu je součástí moderního hospodářství a přirozeně doplňuje recyklaci i cirkulární ekonomiku. Výroba energie z odpadu je ekologická, protože smetí nekončí na skládkách, a zároveň dochází k úspoře primárních zdrojů, kterými jsou uhlí a plyn,“ vyzdvihuje přínos Malešic generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman. 

Čtyři moderní linky mohou díky vysoké spolehlivosti ročně zpracovat zhruba 400 tisíc tun odpadu, zhruba o čtvrtinu více než umožnovala původní technologie. „Energetickým využitím tohoto množství odpadu dojde k roční úspoře stovek tisíc tun ekvivalentu CO2, které by se jinak dostaly do životního prostředí neekologickým skládkováním,“ objasňuje generální ředitel Patrik Roman a zdůrazňuje: „Díky tomu je malešická spalovna emisně srovnatelná s teplárnami na zemní plyn.“ 

Výstavba spalovny na konci devadesátých let se řídila filozofií minimalizace dopadu na životní prostředí, ale technicky docílitelné limity byly poplatné své době a tehdy dostupným technikám. „Parametry spalovny jsme průběžně vylepšovali. V roce 2007 o další stupně čištění spalin. V roce 2010 byla doplněna turbína na výrobu elektřiny. V roce 2018 pak začala kompletní rekonstrukce kotlů,“ dodává Aleš Bláha. 

Zrekonstruované ZEVO Malešice je podle něj na stejné úrovni jako nejlepší evropské spalovny, a to jak po ekologické a technologické, tak i po ekonomické stránce. Garantovaná životnost nově osazených linek je minimálně dvacet pět let. Pražské služby ale očekávají, že linky budou obyvatelům hlavního města sloužit příštích zhruba 40 let.


Autor: Karel Netolický

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

Včera v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

Včera v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Peníze na podporu Domu národnostních menšin a Integračního centra Praha

21. února 2024 v 06:56

Rada Prahy na svém pondělním zasedání souhlasila s poskytnutím více jak 11 milionů korun na zajištění provozu Domu národnostních menšin o.p.s. a Integračního centra Praha o.p.s. Finance budou sloužit k zabezpečení základních provozních nákladů v roce 2024. Zároveň hlavní město plánuje...

Další články
Nahoru