dnes
Pondělí - polojasno
30°C
zítra
Úterý - prehanky-dest
28°C
pozítří
Středa - polojasno
29°C
Mikrotenové místo papírových. Začalo testování plastových sáčků na psí exkrementy
Mikrotenové sáčky místo papírových. Radnice zahájila zkušební projekt. Foto: Praha 6

Mikrotenové místo papírových. Začalo testování plastových sáčků na psí exkrementy

Praha 6 zahájila zkušebně přechod z papírových sáčků na psí exkrementy na sáčky mikrotenové. Do pilotního testování je zařazena oblast kolem areálu na Ladronce a oblast Hanspaulky. V současné době jsou mikrotenové sáčky z celkem 550 stojanů na stovce z nich.

Papírové sáčky jsou podle radnice několikanásobně dražší než mikrotenové, přičemž samotná výroba sáčků papírových je naopak méně ekologická než výroba sáčků mikrotenových. Oba druhy sáčků pak pro svůj toxický obsah stejně končí ve spalovně, uvedla Praha 6 v tiskovém prohlášení.

Pro pejskaře, kteří jsou na papírové sáčky zvyklí, a změna je zaskočí, nabízí radnice papírové sáčky k vyzvednutí ve všech informačních kancelářích Prahy 6 a rovněž na odboru dopravy a životního prostředí v ulici Čs. armády.

Žižkov není šiškov

Radnice Prahy 3 se před rokem vrátila ke kampani „Žižkov není šiškov“. Cílem je snížit počet psích exkrementů v ulicích. „Situace s psími bobky na chodnících je neúnosná, podstatnou součástí naší snahy bude i represe za znečišťování veřejného prostoru,“ uvedl na startu kampaně starosta třetí městské části Jiří Ptáček, ten se nedávno zúčastnil experimentu, při kterém byla důkladně vyčištěna od psích exkrementů žižkovská ulice Štítného.

Následně dva dny chodníky v ulici nikdo neuklízel. Při následné inspekci čítal „úlovek“ celkem dvě desítky exkrementů. I když nezodpovědní pejskaři dostávají pokuty, někdy až dva tisíce korun, stále se najde dost těch, kteří po svých zvířecích miláčcích neuklízí.

Radnice si přínos kampaně proti psím „šiškám“ v ulicích pochvaluje, bývalá starostka a bývalý starosta byli už na jejím startu kritičtí. „Nepředpokládám, že represe, tedy žádost směrem k městské policii k větším pokutám za psí exkrementy, bude mít z dlouhodobého hlediska efekt. Řešením by bylo třeba zamyslet se nad jiným druhem sběrných sáčku místo papírových, které jsou k samotnému úkonu sběru komplikované a neskladné pro pejskaře,“ uvedl bývalý starosta Alexander Bellu.

Kritická je k podobě kampaně je i bývalá starostka Vladislav Hujová (dříve TOP 09). „Kampaň je trochu přehnaná, je to hon na čarodějnice,“ uvedla po startu akce. V minulosti za jejího vládnutí byla kampaň Žižkov není šiškov odsartována poprvé, byť se nastavením v některých parametrech lišila.

„Kromě financí, které vynakládá na úklid komunikací Technická správa komunikací, doplácíme na údržbu veřejných prostranství dalších zhruba 25 milionů korun z rozpočtu Prahy 3. Postupně doplňujeme nové stojany se sáčky a koše na psí exkrementy. Nicméně základem je, aby si každý po sobě a po svém pejskovi uklízel sám. Takhle to ,leze do kapsy´ nám všem,“ sdělil současný starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.


Sraz motorkářů v sobotu omezí dopravu

6. srpna 2020 ve 12:32

V sobotu 8. srpna 2020 se v rámci 11. ročníku mezinárodního srazu motorkářů uskuteční hromadná motocyklová vyjížďka Prahou STRAbike 2020. Začátek vyjížďky je v 17:30 hodin, předpokládaný konec v cca 19 hodin. 

Brusnický a Dejvický tunel dnes v noci mimo provoz

6. srpna 2020 ve 12:24

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů budou Brusnický a Dejvický tunel dnes od 23 hodin do 7.srpna do 5 hodin mimo provoz.

Další články
Nahoru