Dnes Čtvrtek - snih 3°C
Zítra Pátek - snih 3°C
Čtvrtek 28. 1. 2021
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Mikrotenové místo papírových. Začalo testování plastových sáčků na psí exkrementy
Mikrotenové sáčky místo papírových. Radnice zahájila zkušební projekt. Foto: Praha 6

Mikrotenové místo papírových. Začalo testování plastových sáčků na psí exkrementy

Praha 6 zahájila zkušebně přechod z papírových sáčků na psí exkrementy na sáčky mikrotenové. Do pilotního testování je zařazena oblast kolem areálu na Ladronce a oblast Hanspaulky. V současné době jsou mikrotenové sáčky z celkem 550 stojanů na stovce z nich.

Papírové sáčky jsou podle radnice několikanásobně dražší než mikrotenové, přičemž samotná výroba sáčků papírových je naopak méně ekologická než výroba sáčků mikrotenových. Oba druhy sáčků pak pro svůj toxický obsah stejně končí ve spalovně, uvedla Praha 6 v tiskovém prohlášení.

Pro pejskaře, kteří jsou na papírové sáčky zvyklí, a změna je zaskočí, nabízí radnice papírové sáčky k vyzvednutí ve všech informačních kancelářích Prahy 6 a rovněž na odboru dopravy a životního prostředí v ulici Čs. armády.

Žižkov není šiškov

Radnice Prahy 3 se před rokem vrátila ke kampani „Žižkov není šiškov“. Cílem je snížit počet psích exkrementů v ulicích. „Situace s psími bobky na chodnících je neúnosná, podstatnou součástí naší snahy bude i represe za znečišťování veřejného prostoru,“ uvedl na startu kampaně starosta třetí městské části Jiří Ptáček, ten se nedávno zúčastnil experimentu, při kterém byla důkladně vyčištěna od psích exkrementů žižkovská ulice Štítného.

Následně dva dny chodníky v ulici nikdo neuklízel. Při následné inspekci čítal „úlovek“ celkem dvě desítky exkrementů. I když nezodpovědní pejskaři dostávají pokuty, někdy až dva tisíce korun, stále se najde dost těch, kteří po svých zvířecích miláčcích neuklízí.

Radnice si přínos kampaně proti psím „šiškám“ v ulicích pochvaluje, bývalá starostka a bývalý starosta byli už na jejím startu kritičtí. „Nepředpokládám, že represe, tedy žádost směrem k městské policii k větším pokutám za psí exkrementy, bude mít z dlouhodobého hlediska efekt. Řešením by bylo třeba zamyslet se nad jiným druhem sběrných sáčku místo papírových, které jsou k samotnému úkonu sběru komplikované a neskladné pro pejskaře,“ uvedl bývalý starosta Alexander Bellu.

Kritická je k podobě kampaně je i bývalá starostka Vladislav Hujová (dříve TOP 09). „Kampaň je trochu přehnaná, je to hon na čarodějnice,“ uvedla po startu akce. V minulosti za jejího vládnutí byla kampaň Žižkov není šiškov odsartována poprvé, byť se nastavením v některých parametrech lišila.

„Kromě financí, které vynakládá na úklid komunikací Technická správa komunikací, doplácíme na údržbu veřejných prostranství dalších zhruba 25 milionů korun z rozpočtu Prahy 3. Postupně doplňujeme nové stojany se sáčky a koše na psí exkrementy. Nicméně základem je, aby si každý po sobě a po svém pejskovi uklízel sám. Takhle to ,leze do kapsy´ nám všem,“ sdělil současný starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.


Praha 2: Odbor dopravy a územního rozvoje v karanténě

19. ledna 2021 v 16:47

Odbor dopravy a územního rozvoje (ODÚR) Prahy 2 bude fungovat od středy 20. ledna v omezeném režimu.

Dopravní omezení v Průběžné

14. ledna 2021 v 07:34

V souvislosti s pokračováním stavebních prací bude od 16. do 30. ledna uzavřena část ulice Průběžná v Praze 10. Uzavřen bude úsek mezi ulicemi Na Padesátém a Švehlova v obou směrech. 

Bubenečský tunel od čtvrtka v noci uzavřen

12. ledna 2021 v 11:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů TKB bude Bubenečský tunel od čtvrtka 14. ledna od 23 hodin do pátku 15. ledna do 5 hodin uzavřen.

Od středy bude uzavřen tunel Mrázovka

11. ledna 2021 v 10:35

Z důvodu čištění kamer, pravidelné údržby a kontroly technologie bude tunel Mrázovka od středy 13. ledna od 23 hodin do čtvrtka 14. ledna do 5 hodin uzavřen.

V oblasti Petřin bude dva měsíce výluka pěti autobusových linek

10. ledna 2021 v 10:47

Od úterý 12. ledna začíná výluka na autobusových linkách 108, 168, 191, 260 a 910 v oblasti Petřin. Z důvodu pokračujících oprav kanalizace v ulici Na Petřinách bude od úterý 12. ledna po dobu přibližně dva měsíců vyloučen provoz mezi zastávkami Petřiny – Sídliště Petřiny pouze...

Pohonné hmoty na začátku roku zlevnily

9. ledna 2021 v 16:27

Pohonné hmoty v metropoli na začátku roku mírně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 28,65 koruny, před týdnem byl o 14 haléřů dražší, informovala ČTK. O 21 haléřů na litru zlevnila i nafta, za litr teď řidiči zaplatí průměrně...

Oprava vozovky na Jižní spojce

8. ledna 2021 v 08:18

V úterý 12. ledna provede Technická správa komunikací nutnou havarijní opravu nebezpečných výtluků na Jižní spojce. Jedná se o část pravého (pomalého) jízdního pruhu v místě těsně za lanovým mostem ve směru do centra (směr na Prahu 4 a Barrandovský most).

Další články
Nahoru