dnes
Úterý - polojasno
12°C
zítra
Středa - polojasno
14°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
16°C
Mikrotenové místo papírových. Začalo testování plastových sáčků na psí exkrementy
Mikrotenové sáčky místo papírových. Radnice zahájila zkušební projekt. Foto: Praha 6

Mikrotenové místo papírových. Začalo testování plastových sáčků na psí exkrementy

Praha 6 zahájila zkušebně přechod z papírových sáčků na psí exkrementy na sáčky mikrotenové. Do pilotního testování je zařazena oblast kolem areálu na Ladronce a oblast Hanspaulky. V současné době jsou mikrotenové sáčky z celkem 550 stojanů na stovce z nich.

Papírové sáčky jsou podle radnice několikanásobně dražší než mikrotenové, přičemž samotná výroba sáčků papírových je naopak méně ekologická než výroba sáčků mikrotenových. Oba druhy sáčků pak pro svůj toxický obsah stejně končí ve spalovně, uvedla Praha 6 v tiskovém prohlášení.

Pro pejskaře, kteří jsou na papírové sáčky zvyklí, a změna je zaskočí, nabízí radnice papírové sáčky k vyzvednutí ve všech informačních kancelářích Prahy 6 a rovněž na odboru dopravy a životního prostředí v ulici Čs. armády.

Žižkov není šiškov

Radnice Prahy 3 se před rokem vrátila ke kampani „Žižkov není šiškov“. Cílem je snížit počet psích exkrementů v ulicích. „Situace s psími bobky na chodnících je neúnosná, podstatnou součástí naší snahy bude i represe za znečišťování veřejného prostoru,“ uvedl na startu kampaně starosta třetí městské části Jiří Ptáček, ten se nedávno zúčastnil experimentu, při kterém byla důkladně vyčištěna od psích exkrementů žižkovská ulice Štítného.

Následně dva dny chodníky v ulici nikdo neuklízel. Při následné inspekci čítal „úlovek“ celkem dvě desítky exkrementů. I když nezodpovědní pejskaři dostávají pokuty, někdy až dva tisíce korun, stále se najde dost těch, kteří po svých zvířecích miláčcích neuklízí.

Radnice si přínos kampaně proti psím „šiškám“ v ulicích pochvaluje, bývalá starostka a bývalý starosta byli už na jejím startu kritičtí. „Nepředpokládám, že represe, tedy žádost směrem k městské policii k větším pokutám za psí exkrementy, bude mít z dlouhodobého hlediska efekt. Řešením by bylo třeba zamyslet se nad jiným druhem sběrných sáčku místo papírových, které jsou k samotnému úkonu sběru komplikované a neskladné pro pejskaře,“ uvedl bývalý starosta Alexander Bellu.

Kritická je k podobě kampaně je i bývalá starostka Vladislav Hujová (dříve TOP 09). „Kampaň je trochu přehnaná, je to hon na čarodějnice,“ uvedla po startu akce. V minulosti za jejího vládnutí byla kampaň Žižkov není šiškov odsartována poprvé, byť se nastavením v některých parametrech lišila.

„Kromě financí, které vynakládá na úklid komunikací Technická správa komunikací, doplácíme na údržbu veřejných prostranství dalších zhruba 25 milionů korun z rozpočtu Prahy 3. Postupně doplňujeme nové stojany se sáčky a koše na psí exkrementy. Nicméně základem je, aby si každý po sobě a po svém pejskovi uklízel sám. Takhle to ,leze do kapsy´ nám všem,“ sdělil současný starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.


Praha 6: Parkovací oprávnění vyřídíte online

Včera v 10:14

Nové parkovací oprávnění pro zóny placeného stání, stejně tak jeho prodloužení, lze vyřídit z domova.

Vostrovská ulice bude uzavřena

18. října 2020 ve 20:22

Od pondělí 19. října do 30. ledna 2021 bude v Praze 6 uzavřena Vostrovská ulice v křižovatce s ulicí Horoměřickou z důvodu rekonstrukce kanalizace a obnovy vodovodních řadů.

Letenský tunel bude uzavřen

15. října 2020 v 08:36

Z důvodu pravidelné údržby a mytí bude Letenský tunel od 17. října do 21. října, vždy od 23 do 5 hodin uzavřen.

Další opravy na Štěrboholské spojce

13. října 2020 v 09:14

Technická správa komunikaci (TSK) začne od soboty 17. října 2020 s pracemi na Štěrboholské spojce v úseku od čerpací stanice MOL (u osady Slatiňany) až k mimoúrovňové křižovatce Českobrodská. Práce by měly skončit do 30. listopadu 2020.

Noční uzavření Bubenečského tunelu ve čtvrtek 15. října

12. října 2020 v 10:25

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Bubenečský tunel od 15.října od 23 hodin do 16. října do 5 hodin uzavřen.

Další články
Nahoru