Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Migréna Simonu (45) připravila o možnost sportovat a vést společenský život
Postupně si zvykla trávit čas sama. Foto se svolením paní Simony

Migréna Simonu (45) připravila o možnost sportovat a vést společenský život

První záchvat migrény zažila Simona (45) v patnácti letech a od té doby ji nemoc provází celý život. „Maminka migrénou taky trpí, takže jsem ji zřejmě zdědila,“ vysvětluje Simona. „Ataky jsem měla v průměru dvakrát do měsíce, většinou před a po menstruaci. Naučila jsem se dodržovat spánkový a pitný režim a další zdravé návyky, aby záchvaty nepřicházely ještě častěji,“ pokračuje.    

S bolestmi se tehdy vypořádávala pomocí analgetik a před svým okolím se snažila nedávat nic znát. V jednatřiceti letech, kdy se po mateřské dovolené vrátila do práce na pozici účetní, nastal zlom.

„Snažila jsem se vše zvládat naplno, zaměstnání, chod domácnosti a péči o děti, ale pro moje tělo to bylo neúnosné a skončila jsem na pracovní neschopnosti. K častějším a bolestivějším záchvatům migrény se přidaly panické ataky a problémy se štítnou žlázou. Nicméně díky psychologické pomoci, antidepresivům, rodině a přátelům jsem se za půl roku zase ‚postavila na nohy‘,“ líčí Simona a dodává, že antidepresiva užívá dosud, protože při pokusech o vysazení se jí zdravotní problémy zase zhoršovaly.

Vzdala se taky sportu a aktivit s přáteli. „Nejvíc mi chybí volejbal a chození na túry. Postupně jsem si zvykla trávit čas sama, protože kvůli migréně se musím vyhýbat například hluku nebo alkoholu, takže posezení s kamarádkami v restauraci a podobné akce jsem omezila na minimum,“ vypráví Simona a dodává, že i ráda cestovala, ale teď z toho má strach. „Nechci kazit výlet tím, že se kvůli mé atace musíme vrátit domů dřív,“ dodává Simona. 

Další zlom zažila ve svých čtyřiceti letech, kdy se najednou četnost i intenzita migrény z neznámého důvodu rapidně zvýšily –  od té doby přichází ataky dvakrát až třikrát týdně. „Kromě šílené bolesti v hlavě cítím při atakách brnění v různých částech těla a ztrácím zrak. Když si včas nevezmu prášek, nedokážu se pak ani postavit na nohy a na toaletu musím po čtyřech,“ popisuje Simona. 

 Zhoršení potíží ji přimělo svěřit se se zdravotními problémy v práci a setkala se s maximálním přijetím: „Mohu teď například pracovat částečně z domu nebo si dát v pracovní době pauzu, než mi zaberou léky,“ říká Simona. Také se odhodlala vyhledat neurologa a začala migrénu léčit profylaktickou (preventivní) léčbou.

„Nejprve jsem zkoušela antiepileptika, ale po nich jsem cítila velkou únavu. Teď užívám betablokátory, a když si pak při záchvatu vezmu triptan nebo čípek, je to snesitelné a mohu to vydržet v práci,“ líčí Simona. 

Před rokem narazila na sociálních sítích na pacientskou organizaci Migréna-help, která jí „otevřela oči“. „Najednou jsem zjistila, že spousta lidí má stejné potíže jako já, uvědomila jsem si, že migréna je legitimní nemoc, a přestala jsem se bát o ní otevřeně mluvit. Jsem organizaci Migréna-help moc vděčná, že mi poskytli řadu informací o mé nemoci a o možnosti podstoupit biologickou terapii ve specializovaných centrech pro léčbu bolestí hlavy. Na tuto možnost se chci svého neurologa zeptat,“ dodává Simona. „Začala jsem se také v Migréna-help angažovat jako dobrovolnice, což mi dělá velkou radost a dává pocit smyslu.“


Autor: Lucie Rychlá

Krčská nemocnice zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli chřipce

Včera v 06:22

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze (FTN) ve čtvrtek 29. února zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli epidemii respiračních nemocí. Důvodem je pokles onemocnění, o čemž informuje pražská hygienická stanice. I přesto však platí dodržování základních hygienických pravidel při pobytu v nemocnici....

Baráčníci zvou na ples

28. února 2024 v 10:23

Obec baráčníků pořádá 8. března již dvanáctý reprezentační ples. 

Patnáctá sezona Trhů na Kulaťáku začíná v sobotu 2. března

28. února 2024 v 09:58

Dejvické trhy na Kulaťáku v roce 2010 odstartovaly boom novodobých tržišť po českých městech. Letos oslaví 15. sezonu. Organizátoři se zaměří zejména na sezónní akce, rozšíření cateringu i oddychové zóny. Návštěvníci budou mít možnost nakupovat každou sobotu od 8 do...

Potravinová banka na Novoměstské radnici pokračuje

26. února 2024 v 07:38

Pravidelný výdej pomoci z Potravinové banky probíhá každé pondělí od 9 do 12 hodin. V přízemí nádvoří Novoměstské radnice se otevírá výdejní okénko občanům Prahy 1 a Prahy 2 a vydává potravinovou pomoc a základní hygienu.

Nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku se osvědčila

24. února 2024 v 10:13

Od října minulého roku, kdy byla z iniciativy hlavního města otevřena nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku, bylo v této ordinaci ošetřeno celkem 1 750 pacientů, z toho 1 600 dospělých a 150 dětí. Městská poliklinika Spálená pak zaznamenala za loňský rok úctyhodných 21 351 ošetřených...

Do projektu Mládež v kraji se zapojila Praha 10

23. února 2024 v 07:15

Praha 10 se zapojila do projektu Mládež v kraji. Jeho prostřednictvím bude možné finančně podpořit veřejně prospěšné projekty mladých lidí.

Další články
Nahoru