dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C

Migrační manifest: zdravotní pojištění, práce, vzdělávání i volební právo pro migranty

Migrační manifest v pátek v pražském Evropském domě představili odborníci z Konsorcia nevládních organizací. Podle zástupkyně Konsorcia Evy Dohnalové dokument není opozicí ke státní politice, nýbrž nabízí nové pohledy na současnou migrační situaci.  

Manifest se podle slov jedné z jeho editorek Terezy Freidingerové zaměřuje na sedm průřezových témat, která společně pokrývají celé spektrum české migrační, azylové a integrační politiky: volný pohyb, solidaritu a spravedlivou azylovou politiku, integrační politiku, sociální práva, vzdělávání, postavení migrantů na trhu práce a politickou participaci. Podle zástupců nevládních organizací je důležité, aby téma migrace komunikovalo nejen ministerstvo vnitra, ale i jiné resorty.

Podle Pavla Čižinského z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva vychází svoboda migrovat z Listiny základních práv a svobod: „ČR by měla zajistit, aby žadatel měl za splnění zákonem stanových podmínek právní nárok na udělení víza či povolení k pobytu.“ Podle Martina Rozumka z Organizace pro pomoc uprchlíkům by měly být posíleny právní možnosti legálního vstupu žadatelů o mezinárodní ochranu na území ČR, respektive EU.

Vzájemné poznávání se a respektování se navzájem – to má být podle Vladislava Guntera z Centra pro integraci cizinců cílem integrace. Koordinátorka Konsorcia Elena Tulupová upozornila na to, že někteří migranti stále nemají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění. Podle Dohnalové jsou vytěsněni i ze sociálního systému.

Důležitá je jazyková příprava

Podle Lukáše Radostného z nevládní organizace META je třeba vytvořit koncepci vzdělávání cizinců a začleňovat je do vzdělávacího systému, důležitý je například systém jazykové přípravy nově příchozích migrantů do vzdělávacího systému. Podle zástupců nevládních organizací je důležité i to, aby trh práce nevyužíval migranty jen když se to ČR zrovna hodí, ale více je sociálně integroval.

Migrační manifest navrhuje i to, aby všem migrantům s trvalým pobytem na území ČR a rodinným příslušníkům občanů EU s přechodným pobytem bylo přiznáno aktivní a pasivní volební právo na úrovni obcí a krajů, současně by migranti měli mít podle manifestu právo být členy politických stran a moci kandidovat.
 

Poslanci pro ochranu hranic při eskalaci

Migraci se tento týden věnovali i poslanci. Nad diskusí o ní strávili asi sedm hodin. Nakonec přijali několik  usnesení: vyslovili například nesouhlas se zaváděním trvalých mechanismů k přemisťování uprchlíků do EU a v jejím rámci na základě kvót. Poslanci naopak nepodpořili návrhy, aby se ČR kvůli povinným kvótám přidala k podání žaloby k soudu EU či aby kvóty nerespektovala. 

Vládu sněmovna podpořila v „v případné účinné ochraně státní hranice ČR v případě, že migrační krize bude eskalovat“. Poslanci také mimo jiné vyzvali vládu, aby prosazovala takovou politiku, která by se důkladně zaměřila na objektivní příčiny migrace a zejména prostřednictvím zahraniční a rozvojové politiky a humanitární pomoci.

Pojišťovny budou hradit preventivní prohlídky

V rámci projednávání vládní novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců poslanci schválili, že cizincům, jež byli v ČR odsouzeni za úmyslný trestný čin k vězení delšímu než tři roky, nebo byli odsouzeni opakovaně, má být zrušeno povolení k pobytu. Schváleno bylo i to, aby Správa uprchlických zařízení poskytovala propuštěným uprchlíkům bez peněz 400 korun na jízdenku a jídlo.

Návrh, který míří do Senátu, počítá i s tím, že ministerstvo vnitra bude moci poskytnout dotaci obcím, na jejichž území se nachází zařízení pro zajištění cizinců, zatím na ni mají nárok jen obce s azylovými zařízeními.  Žadatelé o azyl budou muset projít zdravotní prohlídkou, je-li to třeba pro ochranu veřejného zdraví. Norma počítá mimo jiné i s tím, že pojišťovny budou hradit preventivní prohlídky dětí cizinců, které se ocitnou v českých dětských domovech.


Výstava: Pištěk u Sklenáře

Dnes v 07:22

Galerie Zdeněk Sklenář v Salvátorské 6 představuje do 9. prosince výstavu Theodora Pištěka, předního českého malíře a návrháře kostýmů – držitele Oscara za kostýmní realizaci filmu Amadeus režiséra Miloše Formana.

Malostranská – Chotkovy sady: Nepojedou tramvaje

Dnes v 07:07

Z důvodu opravy tramvajové trati je od dnešní dne do pondělí 4. prosince do 0.30 hodin obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Malostranská – Chotkovy sady.

Vánoční jarmark v Sue Ryder

Dnes v 06:59

Adventně se naladit můžete dnes od 10 do 18 hodin na jarmarku v Michelském dvoře.

Předvánoční oslava polévek v Karlíně

Dnes v 06:52

Už naše babičky říkaly, že polévka je grunt a základ každého dne. Různé druhy polévek a příjemný doprovodný program najdete dnes od 8 do 14 hodin na Karlínském farmářském trhu.

Předvánoční pyžamková party v Baby Clubu Juklík

Včera v 18:08

Potřebujete v klidu zabalit vánoční dárky, dozdobit perníčky bez asistence malých pomocníků nebo si prostě jenom užít trochu klidu pro sebe? Pošlete svoje ratolesti od 15. do 16. prosince 2017 na Pyžamkovou party v Juklíku v Praze 5.

Vulgarity v tramvaji. Mladík pod vlivem alkoholu obtěžoval cestující

Včera ve 14:58

Z tramvaje až na záchytku se dostal mladý muž, který posilněn notnou dávkou alkoholu obtěžoval spolucestující hlasitým křikem a vulgárními nadávkami.

Pražští taxikáři se dnes sešli před ministerstvem dopravy

Včera ve 12:19

Několik pražských taxikářů se dnes sešlo před ministerstvem dopravy na Nábřeží Ludvíka Svobody. Protestovali proti fungování společnosti Uber. Zda budou v akcích pokračovat, zatím není jasné.

Festival Týden ukrajinského filmu od pondělí v kinech

Včera v 10:43

Ukrajinská kinematografie má v Praze vlastní festival. V pondělí 27. listopadu začne v kině Atlas Týden ukrajinského filmu, který nabídne hrané filmy i dokument natočené v posledních dvou letech i klenot filmových archivů. 

Tunelový komplex Blanka bude v noci v sobotu uzavřen

Včera v 09:22

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude probíhat úplná noční uzávěra Tunelového komplexu Blanka od soboty 25. listopadu od 23 hodin do neděle 26. listopadu do 5 hodin.

V neděli ráno bude uzavřen Zlíchovský tunel

Včera v 09:18

Z důvodu revize trafostanice bude probíhat úplné uzavření Zlíchovského tunelu v neděli 26. listopadu od 5 do 8 hodin.

Příští týden nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 08:57

Náhradní zásobování vodou bude zajištěno na základě požadavků odběratelů a dle dopravních a technických možností přistavením cisterny s pitnou vodou. Podrobné informace nepřetržitě podají zákaznické linky PVK na tel: 840 111 112 nebo 601 274 274.

Další krátké zprávy
Nahoru