Dnes Neděle - mlha 9°C
Zítra Pondělí - oblacno 6°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Michelský Kapitol má novou třešňovou alej, Kamýk dubový háj
Děti se připojily k celosvětovým akcím výsadby stromů k zmírnění změny klimatu. Foto: Praha 12

Michelský Kapitol má novou třešňovou alej, Kamýk dubový háj

Na vrchu Kapitol v Michli vysadila Praha 4 v uplynulých dnech do starého ovocného sadu celkem 55 nových stromů. Na sídlišti Kamýk v Praze 12 vznikl nový dubový háj. Městské části o tom informovaly na svých webech.   

Dožívající historický sad na vrchu Kapitol má desítky nových ovocných stromů. Čtvrtá městská část na oblíbené vycházkové místo dosadila 55 jedlých třešní, hrušní nebo třeba jeřábů.

Proběhla zde i výsadba aleje napříč svahem. Tvoří ji třiadvacet třešní chloupkatých, které mají na jaře atraktivní růžové květy a na podzim sytě červené listy.

„Rád bych v souvislosti s výsadbou vyzval obyvatele Prahy 4, aby se s námi podělili o nápady, jak novou alej pojmenovat. Naším záměrem je dostat tuto alej i do běžných map. Své návrhy můžete radnici sdělit ideálně prostřednictvím platformy PinCity,“ uvedl radní pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO), který její vznik aleje na tomto místě inicioval. K aleji se podle něj vyjadřovali i památkáři, kteří vydali kladné stanovisko.

Pro čtvrtou městskou část jde již o několikátou takto významnou výsadbu ovocných dřevin v posledních dvou letech. Loni byla například dosazena Třešňovka na Spořilově, letos pak Třešňovka v Braníku. Ta si stejně jako v jiných případech v souvislosti s výsadbou požádala o grantovou podporu z Národního programu životní prostředí, byť tato investici kryje jen z menší části. 

Dubový háj v Praze 12

Mladé duby i několik dalších druhů listnatých stromků na nevyužívané ploše pod parkovištěm na rohu Durychovy a Cílkovy ulice v Praze 12 vysadily v listopadu děti z nejbližší Základní školy Písnická. Celkem šlo o 50 stromků.

Výsadbu na sídlišti Kamýk iniciovala pracovní skupina pro adaptaci na změny klimatu komise životního prostředí Rady MČ Praha 12, jejíž člen Jaroslav Remeš většinu stromků sám vypěstoval. Stromky poskytla i radní Hana Jandová (TOP 09). Výsadba se uskutečnila pod záštitou místostarostky Prahy 12 Evy Tylové (BEZPP za Piráty).

Výsadby budou pokračovat na jaře, pomoc přislíbili i ZŠ Rakovského a ZŠ Angelova.


Autor: puc

Den Vltavy 2024

Včera v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

Včera v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

Včera v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

23. února 2024 v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

23. února 2024 v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

23. února 2024 v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Další články
Nahoru