Dnes Neděle - oblacno 24°C
Zítra Pondělí - zatazeno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Politika

Michal Zuna: Negativní vlivy sdílených koloběžek a kol nemůžeme ignorovat

Poslanec Michal Zuna (TOP 09) nedávno inicioval v Poslanecké sněmovně seminář k problematice sdílených koloběžek a bikesharingu. Semináře se zúčastnil primátor Bohuslav Svoboda (ODS), zástupci Ministerstva dopravy, Ministerstva vnitra, samospráv i provozovatelů sdílené dopravy. Panuje shoda na nutnosti řešení souvisejících negativních jevů. Možným řešením je posílení pravomocí samospráv.

„Z našich dat vyplývá, že sdílenou dopravou a zejména koloběžkami je negativně zasažena čtvrtina populace v České republice. Reagujeme na problematiku měst, která si nepřejí mít nadále takto omezen veřejný prostor. Problematický je hlavně nadbytek sdílených dopravních prostředků a překážky, které tvoří na chodnících, a nebezpečný způsob řízení zahrnující často i jízdu pod vlivem. Koloběžka na chodníku není jen drobná komplikace, ale také těžko řešitelný problém pro nevidomé,“ říká Michal Zuna k důvodům uspořádání semináře.

Stávající legislativa neumožňuje uspokojivé řešení situace. To vyplývá i z metodiky, kterou vypracovaly ministerstva dopravy a vnitra. Navrhovaným řešením je tak například úprava legislativy spojená s posílením samospráv. „Navrhujeme, aby obce a města měly možnost přijetím obecně závazné vyhlášky stanovit pravidla pro provoz sdílené dopravy ve spojitosti s jejím dopadem na veřejný prostor. Starostové nejlépe vědí, která místa jsou problematická a jaká opatření by pomohla. Stačí jim svěřit nástroje k řešení,“ říká Zuna.

K problematice bikesharingu již dříve vznikla neformální pracovní skupina se zástupci Ministerstva dopravy, Ministerstva vnitra, hlavního města Prahy a městských částí. “Na základě předchozích jednání a semináře bude připravena finalizace potřebného řešení úprav. Varianty jsou dvě. Buď úprava stávající legislativy, jako příklad lze konkrétně uvést získání pravomocí obce formou obecně závazných vyhlášek. Druhou variantou pak tzv. Lex specialis, který by stručně zahrnul potřeby měst,” uzavírá Zuna.


Autor: TZ, red

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Starosta Martin Valovič zve sousedy z Prahy 10 na pivo do Waldesky

4. června 2024 ve 13:01

Akce Na pivo starostou se bude konat v úterý 11. června od 18 hodin ve vršovické restauraci Waldeska. „Přijďte si užít příjemný večer, poznat své sousedy a přispět k dalšímu rozvoji naší komunity. K dispozici bude drobné občerstvení, dobře vychlazené pivo i nealkoholické nápoje,“ zve k setkání...

Zastupitelstvo Prahy 9 se sejde na šestém zasedání

30. května 2024 v 17:26

V úterý 4. června se bude od 14 hodin konat v zasedací místnosti v nové budově radnice v Sokolovské ulici 6. zasedání Zastupitelstva MČ Praha.

Městské části budou moci ovlivňovat technické řešení trasy vysokorychlostní železnice

29. května 2024 v 18:52

Na jednání pražského zastupitelstva byly minulý týden ve čtvrtek projednávány i body důležité pro Prahu 15. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Další články
Nahoru