Dnes Středa - polojasno 13°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 14°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Knižní tipy

Michal Viewegh si ke kulatinám nadělil vlastní životopis Děravé paměti

Jak se z nesmělého kluka ze Sázavy dočasně stal hédonistický seladon a nadlouho i nejpopulárnější porevoluční spisovatel? Co dělal 17. listopadu 1989 a na čem psal Báječná léta pod psa? Jaký byl vrátný, voják, učitel a redaktor, jaký je otec, bratr, syn a dědeček a kolik milenek bohužel pozval na oslavu svých padesátin? A proč pak hned neumřel…?

viewegh Michal Viewegh slaví šedesáté narozeniny a první dárek si rozhodl nadělit sám – vlastní životopis, psaný s nadhledem i ručením omezením. 

Ukázky z knihy:

Toho dne na zahradě mého sázavského domu stále ještě leží sníh, který napadl už v pátek. Vytvořím na ploše velké obrazovky svého počítače nový textový soubor a názvu jej Děravé paměti (na ten název jsem přišel asi před měsícem a jsem na něj patřičně hrdý). Své oblíbené písmo Times New Roman tradičně nastavím na velikost 14 a položím prsty na klávesnici. Hodlám samozřejmě začít scénou svého narození, neboť na rozdíl od matky, která mne mimochodem už několik let přesvědčuje, že bych místo svých zamýšlených, předpokládaně narcistních a nijak zvlášť zajímavých pamětí měl raději podrobně sepsat pozoruhodnou historii jejích předků, i nadále věřím, že memoáry jakéhokoliv autora mají začínat jeho příchodem na svět, a nikoliv například svatbou autorovy praprababičky z matčiny strany… 

Zcela bezpečně vím přinejmenším to, že z paneláku se naše rodina v polovině sedmdesátých let přestěhovala do velkého domu v Budínské ulici – do oné krásné, prvorepublikové, leč bohužel opět téměř nevytopitelné podnikové vily, z níž jsem pak denně dojížděl na benešovské gymnázium. A také dvakrát až třikrát týdně chodil prakticky přes celou Sázavu na atletický stadion. Běhám kratší tratě a skáču do dálky, ovšem žádných zaznamenáníhodných atletických vítězství ani jedenkrát nedosáhnu.

Samozřejmě toužím vítězit, sbírat medaile, být chválený – třeba jako můj oddílový kolega a později krátce i národní reprezentant Karel Kopeček –, ale poznávám spíše pachuť neúspěchu (v této souvislosti mne nyní napadá, jestli jsem náhodou nezačal psát knihy především proto, abych se skrze literaturu jaksi napodruhé pokusil dostat na bednu…). Pan Kavalier, oddílový trenér, se mnou skrytě soucítí a pokouší se mi pomoct: začne mne na závodech Poháru rozhlasu na okresních a krajských atletických přeborech stavět na málo obsazované tříkilometrové závody v chůzi… Jeho strategie se sice ukáže jako celkem úspěšná, neboť vzhledem k malému počtu přihlášených závodníků se v kategorii starších žáků na stupně vítězů konečně dvakrát dostanu (ani jednou ovšem nezvítězím), ale protože každý se při rychlé chůzi zcela nevyhnutelně vlní v bocích – což u chodců v pubertě vypadá ještě komičtěji než u dospělých atletů –, opakovaně čelím i hlasitému posměchu přihlížejících diváků.

„No hezky tou prdelkou kroutíš, ty brejlatej buzíku! 

Michal Viewegh: Děravé paměti – ŠEDESÁT báječných let pod psa, vychází v nakladatelství Ikar, 232 stran. 
 

Vyjde také jako audiokniha pod nakladatelskou značkou Témbr

Čtou: Saša Rašilov, Martina Hudečková

Režie:  Jan Drbohlav

Datum vydání: 31. 3. 2022


Autor: Cen

Vítězem Literární ceny Knižního klubu je Jan Váňa s románem Křehkost

22. září 2022 v 11:59

Laureátem 27. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Jan Váňa s knihou Křehkost. Jeho rukopis se prosadil v konkurenci 70 zaslaných prací. Odměnou vítězovi je vydání knihy pod nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 korun a originální skleněná plastika...

Lucie Hušková: Símka

22. září 2022 v 11:44

Símka je literárním debutem Lucie Huškové. Vychází v nakladatelství Listen  a vypráví o obrovské touze po lásce rodiče a odhodlání jí dosáhnout, ať to stojí cokoliv. Doslova cokoliv.  

Sandra Dieckmann: Kouzelné pírko

22. září 2022 v 11:24

Nakladatelství PRÁH vydalo ilustrovanou knihu pro děti i dospělé s názvem Kouzelné pírko od britské ilustrátorky a umělkyně Sandry Dieckmann (dříve už v Práhu vyšly tituly Pady, Pes, který spolkl svět a Čekání na Vlka).

Marie-Christine Chartier: Počkám na tebe

21. září 2022 ve 14:15

Nakladatelství Metafora vydala novinku POČKÁM NA TEBE z oblíbené edice 7lásky. Svěže a s nadhledem napsaný román od jedné z nejúspěšnějších současných kanadských autorek.

Metafora vydává tituly Američanka v Paříži a Vůně medu

20. září 2022 v 15:45

Nakladatelství Metafora právě vydalo Američanku v Paříží, novinka z řady biografických románů. Dalším titulem je Vůně medu, román o tajemstvích, jež nám brání pohnout se v životě dál, poutech, která nás pojí k domovu, a nesmazatelném otisku, jejž v lidských srdcích...

Daniela Kovářová představila svou 20. knihu

19. září 2022 ve 22:09

Rodinná advokátka a spisovatelka Daniela Kovářová představila svou novou, už 20. knihu - Dobré manželství: 10+1 užitečných rad.

Opovážlivá drzost být sám sebou, novinka od autora bestselleru Uprdelismus

12. září 2022 v 08:41

Jan Menděl  a David Toegel jsou autory novinky z nakladatelství Pragma Opovážlivá drzost být sám sebou. Autor loňského bestselleru Uprdelismus tentokrát spojil síly s terapeutem Davidem Toegelem a společně se zamýšlejí nad tím, proč je pro nás tak těžké to, co by mělo být tou nejpřirozenější věcí...

Jérôme Loubry a jeho thriller Krvavé stíny

9. září 2022 v 10:40

Metafora právě vydala dlouho očekávaný titul Krvavé stíny. Strhující thriller s prvky hororu je od autora bestselleru Útočiště, držitele prestižního žánrového ocenění Prix de Cognac a ceny Plume libre d’Argent.

Daniela Kovářová: Dítě mezi otcem a matkou

9. září 2022 v 07:55

Když se rodiče rozejdou, dítě to odnese vždycky. To byla hlavní myšlenka představení nové knihy rodinné advokátky a spisovatelky Daniely Kovářové Dítě mezi otcem a matkou, kterou napsala spolu s dětským psychologem Václavem Mertinem a sociální pracovnicí Petrou...

Výživná kniha o jídle Karolíny Fourové

8. září 2022 v 07:51

Novinka Výživná kniha o jídle je od foodblogerky a odbornice na výživu a potraviny Karolíny Fourové. Kniha vychází v nakladatelství Esence a volně navazuje na úspěšný autorčin bestseller Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete (2020).  

Olivie Blake: ATLASOVA ŠESTKA

7. září 2022 v 07:47

Atlasova šestka se jmenuje román kalifornské spisovatelky, píšící pod pseudonymem Olivie Blake. Příběh šestice neobyčejných mágů, sdružených v jednom tajném spolku, osloví zejména příznivce sci-fi a fantasy, ale možná nejen je – kniha totiž ve Spojených státech slavila velký úspěch i u široké...

Simone van der Vlugt: Obchodnice z Amsterdamu

6. září 2022 v 06:14

METAFORA právě vydala historický román o ženské touze po nezávislosti podle skutečných událostí od jedné z nejpopulárnějších nizozemských autorek Simone van der Vlugt s názvem Obchodnice z Amsterdamu.   

Ulicemi Hostivaře a Horních Měcholup. Nová kniha Prahy 15

2. září 2022 ve 13:46

Pro milovníky knih a historie připravila patnáctá městská část ke 100. výročí vzniku Velké Prahy novou publikaci mapující všechny ulice v Praze 15.

Povídky, které pomáhají

24. srpna 2022 v 07:30

Vychází netradiční sbírka povídek, která čtenáře nejen potěší a pobaví, ale také pomůže dobré věci.

Další články
Nahoru